?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Myseľ a Strach (čas a priestor)
@ čo by ste nemali prehliadnuť     13.4. 13, 07:45

... „Nemysli a lez!“ – obľúbená veta ističa, či iného pripozorovača. Som prilepený na stene meter a pol nad borhákom a čaká ma najťažší krok v ceste. Nie až tak ťažký, ale v ceste najťažší. Mimochodom dole v nástupe som jeden podobný dal a bez problémov. Tak sakra v čom je teraz problém!? V mysli. Myseľ je dobrý sluha no zlý pán! Problém je, že som začal rozmýšľať. Alebo inak povedané, stotožnil som sa s mysľou. Prestal som ju používať a stal som sa ňou. V tej chvíli som si vybavil všetky skúsenosti a poznatky zo svojej lezeckej minulosti a vyrobil som vo svojej hlave celú radu scenárov najbližšej budúcnosti. Od úspešného až po celú plejádu neúspešných pokusov o zvládnutie nadchádzajúceho kroku. V prípade tých neúspešných nasledovali živé predstavy všelijakých akrobatických letov smerom nadol a 100 spôsobov tvrdého kontaktu zo skalou. Dopredu som naozaj nepoznal výsledok pokusu a dostal som strach. V strachu som sa odvážil ku kroku veľmi neistému, akémusi polovičatému a preto aj výsledok bol polovičatý. Asi v polovici kroku som sa zatváril ako pri srdcovej príhode a vzápätí som zletel ako stará kabela.

Uvedomil som si, že ak chcem daný problém, či už v lezení, alebo v živote prekonať, musím sa zbaviť vplyvu minulosti. Minulosť, to sú skúsenosti a poznatky (pamäť), ktoré živia myseľ. Myseľ je reakciou na pamäť. Pamäť je akousi databázou skúseností a poznatkov. Tie tvoria našu identitu. Identifikujeme sa s tým, čo sme zažili a vykonali. To všetko považujeme za svoju identitu, ktorej hovoríme Ja. Veď čím by sme boli, nebyť našej minulosti? Sme tým, čo sme konali. Príklad; „programovali sme a preto sme programátori“. Alebo; „liezli sme a preto sme lezci“. Sme to, čo si pamätáme. A to, čo konať budeme, vychádza z toho čo sme konali. No je to naozaj tak?

Keďže myseľ je reakciou na pamäť (minulosť), predstava budúcnosti ktorú myseľ tvorí je závislá na minulosti. Závislá na skúsenostiach a poznatkoch. Naša minulosť v našej pamäti sú nie len skúsenosti a poznatky, ale aj emócie z nich vyplývajúce. A teda podstatou našej identity nie sú len fakty z činov, ale práve emócie z nich vyvstávajúce. Tie udávajú ďalšiu túžbu a na charaktere túžby je založený myšlienkový proces. Tomuto všetkému hovoríme aj charakter človeka. Charakter človeka nie je stály, či nemenný. Je v neustálej premene. Pretože budúce sa stáva minulým. Dopĺňa minulosť, ktorej celkový obsah mení našu emočnú podstatu. Mení náš charakter. Tento neustále meniaci sa faktický a emočný základ sa premieta do ďalších a ďalších myšlienkových konštrukcií. Predstavujeme si budúcnosť, ktorá vychádza z predstáv a emócií z minulosti. Naše poznatky a skúsenosti, naše “poznanie“, je obmedzené. Preto každá nasledujúca predstava je obmedzená. Je vopred daná predošlými príčinami. Predošlými emóciami, predošlým charakterom.

Ak chceme konať slobodne, to znamená plne využiť našu pamäť, musíme prestať priraďovať našim poznatkom hodnoty podľa našej poslednej, či akejkoľvek predošlej emočnej povahy. Musíme k voľbe pristupovať bez charakteru. To však ešte neznamená, že naša sloboda je potom absolútna. Vždy je obmedzená pretože naše poznanie je vždy neúplné, obmedzené. Ale aspoň už nie sme obmedzovaní v šírke nášho poznania.

Bojíme sa že stratíme seba, svoju identitu keď nebudeme lipnúť na svojej minulosti s ktorou sa identifikujeme. Identifikovali sme sa s niečím čo už nejestvuje. S emočným zážitkom v našej pamäti. Nie sme preto vedome prítomní. Naša myseľ sa neustále zaoberá minulosťou a budúcnosťou a vytvára strach.

Pokračovanie TU:
http://matterhorn.pedromagician.com/main.php?action=showarticle&article=481

Ľubo

 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 9178   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy