?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Piaty element
@ čo by ste nemali prehliadnuť     6.8. 11, 23:55

Vesmír, v ktorom žijeme, riadi v súčasnosti neviditeľné pole energie, spôsobujúce jeho rozpínanie čoraz väčšou rýchlosťou. Tento objav postavil na hlavu všetky kozmologické teórie. Kozmológovia začínajú hovoriť o quintesenčnom vesmíre. V tomto vesmíre je hlavnou silou záporná gravitácia (piaty element / piata sila).

Je už (naozaj) po fajronte? Naozaj už vieme o vesmíre, s výnimkou drobných detailov, všetko? Ešte pred niekoľkými rokmi to tak vyzeralo. Po storočí zanietených debát dospeli vedci ohľadom histórie vesmíru k širokej zhode. Všetko sa zrodilo z plynu a zo žiarenia s nepredstaviteľne vysokou teplotou a hustotou. Vesmír sa už 15 miliárd rokov rozpína a chladne. Galaxie a ostatné komplexné štruktúry sa vyvinuli z mikroskopických semienok – kvantových fluktuácií – ktoré sa rozvinuli do kozmických rozmerov počas krátkeho obdobia inflácie. Zistili sme, že iba nepatrný zlomok hmoty sa skladá z normálnych chemických prvkov, ktoré poznáme z našej každodennosti. Väčšinu hmoty však tvorí takzvaná tmavá hmota, exotické častice, ktorí neinteragujú so svetlom. Zopár tajomstiev a mystérií ešte vesmíru ostalo, ale náš veľký obraz univerza sme už zavesili do najväčšej komnaty vedy.
 

Sila pozitívneho (a negatívneho) myslenia

Či energia pôsobí ako gravitačne príťažlivá alebo odpudivá sila, závisí od jej tlaku. Ak je tlak nulový alebo kladný, ako v prípade žiarenia obyčajnej hmoty, gravitácia priťahuje. Žiarenie má vyšší tlak, takže gravitácia priťahuje ešte silnejšie. V prípade piatej sily je tlak záporný a gravitácia odpudivá (jamy sa premenia na pahorky).

Tak alebo onak: dnes tušíme, že podstatnú časť histórie vesmíru sme jednoducho prehliadli. Pozorovania z posledných piatich rokov kozmológov presvedčili, že chemické prvky spolu s tmavou hmotou netvoria ani polovicu obsahu vesmíru! Navyše: z ničoho nič sa z miliónov údajov vynorila tajomná tmavá energia, ktorá má čudesnú vlastnosť: jej gravitácia nie je príťažlivosťou, lebo nepriťahuje, ale odpudzuje!!! Naša dôverne známa gravitácia nasáva chemické prvky a tmavú hmotu do hviezd a galaxií, tmavá energia ich rozptyľuje ako sadze do nekonečného priestoru. Vesmír je vlastne bojiskom dvoch síl, pričom odpudivá gravitácia momentálne víťazí. Postupne premáha príťažlivú silu obyčajnej hmoty a spôsobuje, že rozpínanie vesmíru je čoraz rýchlejšie, čo s najväčšou pravdepodobnosťou vyústi do obdobia novej inflácie. Zdá sa, že vesmír bude mať celkom inú budúcnosť, ako kozmológovia ešte pred desaťročím predpovedali.

Kozmológovia si donedávna existenciu tmavej energie iba overovali. Dnes, šokovaní sugestívnymi dôkazmi, snažia sa problém preskúmať dôkladnejšie: „Kde sa táto energia nabrala?“ Najprijateľnejšou možnosťou je, že táto energia je inherentou súčasťou tkaniny priestoru. Aj keby bola časť priestoru beznádejne prázdna (bez kúska hmoty či žiarenia), aj vtedy by túto energiu obsahovala. Takáto energia je úctyhodnou špekuláciou z dielne Alberta Einsteina, ktorý sa v roku 1917 pokúsil vyhotoviť matematický dôkaz stacionárneho modelu vesmíru. Tak ako mnohí vedci pred ním, vrátane Newtona, aj Einstein veril, že vesmír je nemenný, že sa nesťahuje ani nerozpína. Aby odvodil stagnáciu z vlastnej všeobecnej teórie relativity, vložil do rovníc energiu vákua, či presnejšie (ide o jeho termín) kozmologickú konštantu. Hodnotu konštanty stanovil tak, že gravitačné odpudzovanie bolo presne vybalansovávané gravitačnou príťažlivosťou hmoty.

Neskôr, keď vedci zistili, že vesmír sa rozpína, Einstein hanblivo priznal svoju delikátnu lesť a nazval ju svojím najväčším omylom. Jeho príkra sebakritika však asi bola predčasná. Ak má kozmologická konštanta podstatne väčšiu hodnotu, než akú navrhol Einstein, jej odpudivá sila premôže príťažlivosť hmoty a expanzia vesmíru sa bude zrýchľovať.

Mnohí kozmológovia sa dnes zameriavajú na inú ideu, nazývanú quintesencia. Toto slovo môžeme preložiť ako piaty element, čo je odvodenina z filozofie starých Grékov (spomeňme si na Empedokla), podľa ktorej sa kozmos skladá zo zeme, vzduchu, ohňa, vody a efemérnej substancie, ktorá zabraňuje Mesiacu a planétam zrútiť sa do centra nebeskej sféry. Pred tromi rokmi Robert Caldwell, Rahul Dave a jeden z autorov tohto článku (Steinhardt), všetci z Pensylvánskej univerzity, opäť tento pojem zaviedli v súvislosti s dynamickým kvantovým poľom, (pripomínajúcim elektrické či magnetické pole), ktoré gravitačne odpudzuje.

A práve dynamika je tým, čo kozmológov na quitesencii vzrušuje. Najväčšou výzvou akejkoľvek teórie tmavej energie je vysvetliť podstatu tohto „čohosi“ prijateľne. Nemusí byť pochopiteľná tak ako to, čo vieme o formovaní hviezd a galaxií, ale aspoň tak, aby sme získali aspoň približnú predstavu. Energia vákua je úplne inertná, čo znamená, že má na všetky časy rovnakú hustotu. Čo z toho vyplýva? Ak by sa nám dnešné množstvo tmavej energie podarilo vysvetliť, požadovaná hodnota kozmologickej konštanty musela byť vycizelovaná už počas stvorenia vesmíru, čo vnímame ako absolútny nezmysel. Ibaže: quintesencia interaguje s hmotou a vyvíja sa s časom, takže je celkom prijateľné, že sa sama menila tak, aby dnes dosiahla hodnotu, ktorú pozorujeme.

Celý článok tu: http://stara.suh.sk/kozm201f/sila.htm


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 13120   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy