?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Pätnásťročný festival, alebo pozvánka na aprílové Dni zdravia v Bratislave
@ čo by ste nemali prehliadnuť     27.3. 11, 13:42

Pozvánku na 15. Dni zdravia v Bratislave pre pútnikov pripravila megy.


Pätnásť rokov je v ľudskom živote vekom krehkého dozrievania, objavovania nových životných aspektov, ale aj hľadania vlastných koreňov. Pätnásť rokov v živote najstaršieho festivalu zdravia a životného štýlu na Slovensku je vekom upevňovania, prehlbovania a vzácneho dozrievania.
Podľa Mgr. Petra Tótha, ideového otca a od prvopočiatkov aj hlavného organizátora festivalu, základný zámer a cieľ  zostáva počas všetkých ročníkov podobný:

Hlavným poslaním Dní zdravia, festivalu zdravia a životného štýlu, je robiť osvetu, vytvárať mostík spolupráce a vzájomnej komunikácie medzi akademickou vedeckou obcou, predstaviteľmi alternatívneho, holistického pohľadu a najširšou verejnosťou. Cieľom je ponúknuť okrem výnimočnej atmosféry aj stabilnú úroveň vysokého odborného kreditu  prednášok, praktických ukážok, konzultácií, workshopov, výstav, filmových projekcií a rôznych doplnkových programov. V takto jedinečne vytvorenom priestore sa môžu naši návštevníci zoznámiť na jednom mieste s rôznymi metódami, technikami, pohľadmi a prístupmi k spôsobu života, vyberať z nich a vyskúšať si ich, alebo sa iba prosto zamyslieť, nechať inšpirovať k tomu, aby niečo inak, efektívnejšie spravili pre svoje zdravie a zdravý životný štýl.

Tento princíp na festivale funguje už viac ako pätnásť rokov. Pätnásť rokov je pomerne slušné číslo, silná tradícia. Ak prirovnáme vek festivalu k ľudskému veku, festival si prešiel plienkovým obdobím, obdobím prvého vzdoru, naučil sa čítať a písať.... V pätnástich sa v živote človeka dejú zásadné zmeny. Je to tak aj v živote festivalu? Má festival – pubertiak perspektívu?
  
Dúfam, že áno! Vznikol z Lásky, ako môj originálny spôsob oživenia myšlienky: „Sledujem tých, ktorí hľadajú pravdu, ale utekám pred tými, ktorí hlásia, že ju našli (poprípade si ju prisvojujú )“. Domnievam sa, že naši návštevníci to cítia práve v samotnej atmosfére festivalu, v zvyšujúcej sa kvalite tém a v šírke programu. Na tomto jubilejnom ročníku sa pokúsime  viac priblížiť k verejnosti aj cez rôzne sprievodné podujatia, ktoré budú už počas pracovných dní pred festivalom, a to v Bratislave, Andovciach, Fiľakove, Lučenci a v Dunajskej Strede. Tak ako sa zmeny dejú v našich životoch, dejú sa aj v živote festivalu, veď zmena je život, stagnácia smrť. Aj v tomto jubilejnom ročníku preto otvára festival, okrem tradičných, konštitučných, mnoho nových tém, nových pohľadov, predstaví a etabluje dokonca niekoľko „festivalovo“ nových, no veľmi podnetných tvárí. Verím, že naši návštevníci pocítia, že ide o zmeny kvalitatívne a že  festival postupne harmonicky dozrieva.


Bratislavský Dom kultúry Ružinov teda už pätnásty raz ožije 9. – 10. apríla 2011 festivalovou atmosférou Dní zdravia. Aj tento rok sa budú konať pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava - Ružinov Dušana Pekára. Čaká na nás veľmi zaujímavý a pestrý program, vyberám z neho zopár typov na „prebudenie chuťových kanálikov“.

Silným magnetom tohtoročného festivalu je prestížna vedecká kapacita Prof. Dr. Thomas Dávid, hlavný vedecký riaditeľ rakúsko-maďarského vedecko-výskumného laboratória Všeobecnej Bunkovej Kultúry, ktorý návštevníkom predstaví CoD TM – Systém orthomolekulárnej rakovinovej terapie ®. K objaveniu tejto unikátnej terapie sa viaže zaujímavý príbeh.
Na svojej rakúskej klinike vypracoval Prof. Dr. Dávid nové chirurgické riešenie vykĺbenín bedrového kĺbu, ktoré sa stalo svetovým patentom. Vďaka tomuto vynálezu dostal pozvanie do južnej Ameriky, na známu ortopedickú kliniku v Sao Paulo. Práve tam sa stretol s človekom, ktorý zásadne zmenil jeho ďalší život. Tým človekom bol Katunka, šaman yanomanských Indiánov. Vtedy  95-ročný šaman Dávida poveril operáciou svojho vnuka. Po úspešnej operácii a uzdravení dieťaťa starý Indián na znak vďaky profesora zasvätil do tajomstva svojej prírodnej medicíny. Rastlinami z tropických dažďových lesov liečia totiž tamojší medicinmani choroby, ktoré sa u nás pokladajú za neporaziteľné. Dr. Thomas Dávid sa naučil, aké rastliny a aké čaje posilňujú imunitný systém natoľko, že organizmus si aj pri najťažších ochoreniach dokáže pomôcť. Rastliny, ktoré z amazonského pralesa doniesol  domov do Viedne, boli dôkladne vedecky preskúmané a otestované. Vynikajúce výsledky dosiahol profesor Dávid pri pacientoch s nádorovým ochorením. Štatisticky významné reakcie boli vedcami zaznamenané pri minimálne deviatich druhoch nádorov. Ide o pacientov, ktorým lekárska veda už nedávala žiadnu nádej. Takmer u všetkých sa zlepšila kvalita života. Uplatňovanie fytoterapeutického systému CoD zahŕňa užívanie čaju, zmenu stravovacích návykov, životosprávy, či nastolenie pozitívneho vnútorného stavu a vedie nielen k liečbe nádorového ochorenia, k  jednoznačnému posilneniu celého organizmu, ale aj k zmierneniu bolestí.

Za silné lákadlo festivalu možno považovať aj maďarského psychológa z Budapešti Nagy Lajosa. Nagy Lajos je školiteľom a regionálnym koordinátorom IHA (International Hypnosis Association L.L.C. - Medzinárodná asociácia hypnózy) a na festival prichádza tento zaujímavý psychológ a hypnotizér s prednáškou Hypnóza a symboly.
Nagyho metodika vychádza z metodiky ericksonovskej hypnotickej psychoterapie a originálne využíva jedinečné formy komunikácie. Nagy Lajos totiž pokladá v širšom zmysle hypnózu za osobitú formu komunikácie medzi dvoma ľuďmi, ich vedomím a podvedomím, a to v zmenenom stave vedomia. Ich metóda hypózy je zážitkovým učením a riešením problémov formou komunikácie medzi terapeutom a pacientom. Počas tejto komunikácie dochádza medzi terapeutom a klientom ku kladnej interakcii, ktorá ponúka  klientovi „návod“ na odstránenia zábran, vedie ho k zmene priorít a k následnej zmene postojov a liečbe vlastnými liečivými mechanizmami.
Medicínsko-liečebná hypnóza patrí do rúk odborníkov, ale samotná práca s rôznými komunikačnými formami a s rôznymi stavmi vedomia ponúka každému zlepšenie prežívania vlastného života. Jedinečná forma, ktorú školí aj Nagy Lajos, dáva možnosť širokej verejnosti dosiahnuť kvalitatívnu zmenu vlastného prežívania každodenného bytia, riešenie životných „výziev“, prehodnotenie svojich priorít, schopnosť koncentrácie, vnímania možností volieb, ale aj zlepšenie zdravotného stavu, zbavenie sa tých automatizovaných myšlienkových pochodov, ktoré sú pre nás škodlivé. Mohli by sme ešte dlho vymenovávať oblasti, v ktorých vie takto vedená hypnóza človeku pomôcť, pretože hádam nie je žiadna oblasť života, kde by sme uvedené poznatky nemohli využiť.  
V praxi to znamená toľko, že terapeut bezprostredne pozoruje chovanie klienta, jeho prežívanie, necháva sa ním viesť, nasleduje ho a po vytvorení vzájomného vzťahu – Raportu – odborník preberie vedenie a ponúka danú možnú „zmenu“. Klientom ponúknuté nástroje použije pritom na prehodnotenie referencií a na dosiahnutie požadovanej zmeny.
Sleduje to jediný cieľ: plným vyladením sa na klienta a jeho svet, vnímanie (pacing), terapeut následne ľahšie s klientom pracuje (leading). Táto terapeutická práca je primárne a aktívne zameraná na dosahovanie pozitívnej zmeny. Treba objaviť a rozvíjať kladné stránky pacienta a napomôcť jeho prirodzenej schopnosti zvládať ťažkosti, riešiť problémy a vyliečiť sa sám.

Hneď prvý deň festivalu sa návštevníkom predstaví aj unikátny kultivačný systém. Falun Gong (nazývaný aj Falun Dafa) je starobylá kultivačná metóda na zušľachťovanie mysle, tela a ducha. Súbor piatich cvičení otvára energetické dráhy, očisťuje telo, uvoľňuje stres, prináša celkové zvýšenie vnútornej energie, ktorá zušľachťuje princípy Pravdivosti, Súcitu a Znášanlivosti.  
- Tieto cvičenia sú vhodné  pre ľudí každého veku a majú priaznivý účinok na zlepšenie zdravia, preto návštevníkov festivalu rada s Falun Gong bližšie zoznámim. - hotuje sa Jarmila Ursínyová-Žákovská, ktorá bude o tomto Zakázanom cvičení hovoriť vo svojej prednáške. Jarmila Ursínyová-Žákovská pre váhajúcich prízvukuje:

Kultivačný systém Falun Gong neobsahuje žiadne náboženské rituály, nemá žiadne politické ambície ani formálne členstvo. Všetky aktivity vykonávajú dobrovoľníci a sú úplne bezplatné. Všetky materiály je možné získať zdarma z internetu.

Láma Tibor Geljen návštevníkov uvedie do sveta tibetského budhizmu v prednáške Tibetské liečivé meditácie. Pôjde o  prednášku naplnenú viac ako tridsaťročnými skúsenosťami. 
Láma Geljen a jeho manželka sú zakladateľmi prvého budhistického meditačného centra na Slovensku. V januári 1997 sa na svojej púti po svätých miestach Nepálu a Indie stretli s J.S. Dalajlámom. Jeho Svätosť im dal požehnanie na založenie oficiálneho meditačného centra na Slovensku. Po príchode domov predali svoje doterajšie byty a kúpili rodinný dom v Andovciach pri Nových Zámkoch a vytvorili meditačné centrum Džonang Taši Čö Ling. Odvtedy sa v meditačnom centre konalo už viac než 100 meditačných odlúčení. Návštevníci prednášky lámu Geljena sa teda majú zjavne na čo tešiť, veď bezprostredne po prednáške môžu okúsiť aj praktické pôsobenie na rovnomennom workshope.

Festivalovú premiéru zažije Adriana Jánošíková (medzi Pútnikmi známa ako adinka ). Témou jej prednášky, praktických ukážok a workshopu bude Masáž detí, dojčenie a vzťahová väzba.

Keď hladkáme a túlime sa s našimi deťmi, dávame im pocit tepla, bezpečia a lásky, pomáhame im vytvárať si sebadôveru a istotu do ďalšieho života. A keď ich hladíme cielene, už je to vlastne jemná masáž. Prispieva k harmonizácií detského organizmu, ovplyvňuje svalstvo a tým správne držanie tela, podporuje tok krvi a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervové zakončenia, napomáha prúdeniu energie v tele, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. – tvrdí táto charizmatická poradkyňa v oblasti masáží dojčiat i väčších detí, aromaterapie, dojčenia, matka troch krásnych detičiek z Podpoľania. Jej cenné rady, skúsenosti a návody uvíta nejedna mamička či otecko, ktorí svoje rodičovstvo berú zodpovedne a chcú byť svojim deťom na blízku a na pomoci prirodzenými metódami príjemnými pre obe strany.

Prvý deň festivalu obohatí prednáška Patrika Bálinta (medzi Pútnikmi známeho ako trik ) o Regresnej terapii. Veľký záujem predpokladá organizátor aj o prednášky O láske a vzťahoch Ing. Miroslava Hrabicu, Hildegarda z Bingenu - život a dielo stredovekej mystičky a lekárky Tomáša  Poláka, Samoliečenie, prevencia – liečba  budúcnosti Ing. Jána Horvátha, Komunikačné pozície v strese PhDr. Nadi Feketovej, Dôvera pre vaše zdravie Ľubice Koštialovej a Prírodná kozmetika a zdravie Ing. Jána Tótha. Mária Kmeťová a RNDr. Janka Galošová CSc. nás budú nabádať: Poznaj sám seba a na workshopoch  návštevník stretne Jasminu Davtyan – Muž-žena-vzťahy, vplyv a role v nich – konštelácie a Adrianu Baranyany – Tvorbou k zušľachteniu ducha – maľba na hodváb. Praktické ukážky prvého dňa ukončí Anjelský rituál na liečenie.


Druhý deň bude aspoň tak zaujímavý ako prvý, veď exkluzivita osobnosti a tém bije do očí na prvý pohľad.  Mária a Svatava Blehové prídu návštevníkov upozorniť na Šokujúcu pravdu o vode, RNDr. Zita Baraňayová bude hovoriť o Operácii bez noža – liečivej moci hladovky, témou prednášky Zlatice Mokráňovej bude v dnešnej dobe tak aktuálny Syndróm vyhorenia a od Čellára Tibora sa priučíme Intuitívnemu feng shui.
Alternatívci a ezoterici si prídu na svoje na prednáškach Iva Johannesa Daněka Metatron a energie Novej doby, Diany Grellovej Fungujúce a liečivé vzťahy, Angeliky Vávrovej Vedieť sa rozhodnúť, Ing. Evy Krčmárikovej Geomantia a PhDr. Karola Kleinmanna Tajomné „palmové listy“ a magická India.
Podľa legendy sa v Indii  nachádzajú niekoľko tisíc rokov staré palmové listy, na ktorých sú zaznamenané osudy jednotlivých ľudí počas celého bytia sveta. Prednášajúci PhDr. Kleinmann mal sám možnosť navštíviť toto miesto a spoznať svoj „zväzok“.
Bez povšimnutia zaiste nezostane ani prednáška dvojice Šupa – Valentovič – Kliatba povrchnosti – Duchovný pohľad na ľudskú civilizáciu.
Pokiaľ vás fascinuje svet Kaligrafie, je tu pre vás pripravená výstava a workshop Ginšó Seiko.
Prednáška Drahomíry Fridrichovej Pes ako liečiteľ človeka – canisterapia bude počas dňa pokračovať konkrétnymi ukážkami a terapiami so psami. Praktické ukážky konštelácií na tému Dedičstvo genetiky bude viesť Tatiana Bielovičová a Mystické maľovanie známy výtvarník Gabriel Wagner. Mária a Svatava Blehové ukončia festivalový deň Posedením s Pentagramom.
Počas celého festivalu budú prebiehať projekcie filmov režiséra a kameramana Mikiho Gucmana z cyklu Všade dobre, doma naj (Slovenskej agentúry pre rozvoj cestovného ruchu ), filmy Poddunajsko, Tatry Dunau Cup 2010, Generácie a cestopisné filmy z dielne CK BUBO.

Ako sme už naznačili v úvode, festival bude mať od 4. do 7. apríla aj rad sprievodných programov a akcií v Bratislave, v Andovciach pri Nových Zámkoch, vo Fiľakove, v Dunajskej Strede a v Lučenci.
Zdôrazniť sa mi žiada práve sprievodný program v pondelok 4.4.2011 v čajovni Dobrá čajka v Bratislave, kde sa možno stretnúť s organizátorom a autorom festivalu DNI ZDRAVIA s Mgr. Petrom Tóthom vo voľnej diskusii na tému Quo Vadis – Svetlo a tieň pútnika na ceste poznania. Po diskusii bude tématická meditácia.
Sprievodný program festivalu bude prebiehať aj v Čajovni My a mama v Bratislave u našej spolupútničky PhDr. Ľubice Mižičkovej (známej ako elem ). V čajovni nás počas troch dní, od 4.-6.4.2011 čaká jej prednáška Spomaľ, oddýchni si a buď, prednáška Dr. Aju Georga z Ajurvédskeho centra Objav svoju rovnováhu a stretnutie s Jurajom GajdošomJógou.
V rámci sprievodného programu sa predstaví aj kultúrna asociácia Nová Akropolis, OZ VIS VITALIS so svojou celodennou akciou popularizujúcou Jógu, SOMEZEDA, Meditačné centrum Džonan Taši Čöling, či aktivisti okolo Zeus centra v Lučenci. Na stretnutie s vami sa úprimne tešia aj nadšenci z Dunajskej Stredy.
Pätnásťročný festivalový jubilant teda ponúka širokospektrálny program a fascinujúcu atmosféru a pozýva druhý aprílový víkend, v dňoch 9.-10.4.2011, do Domu kultúry Ružinov v Bratislave.
Myslím si, že toto pozvanie nejde odmietnuť. Osobne si  tento dátum v kalendári značím. Čo vy? 
 
Magda Kmeťková
 
 
viac a konkrétnejšie  o festivale a programe na http://www.dnizdravia.sk/
 
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Cim viacej SVETLA, tym mensia TMA ...AnamenSi31.Mar:13:02

čitateľov: 17929   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy