?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Homeopatia – pomoc či mágia?
@ alternatívne vedy     20.2. 11, 05:29

Postoj veľkých cirkví sa líši. Katolíci sú benevolentnejší, evanjelici a pravoslávni bez oficiálneho stanoviska, ale s ostrými postojmi svojich duchovných.

Zarobiť sa dá aj na tom, čomu iní neveria. Výnimkou nie je ani biznis so zdravím, kde sa na trhu stretávajú farmaceutické koncerny, výrobcovia zdravotníckych pomôcok, poisťovne a lekári, ale aj tí, ktorých hádžeme do škatule s nápisom alternatívna medicína.

Pacienti bez dilemy, koho služby prioritne využiť, tvoria väčšinu. Konvenčná medicína si tak príde na svoje napriek častým sprievodným znakom typu rady v čakárňach, neútulné priestory, toalety, ktorých sa bojí dotknúť aj hmyz, či nevrlý personál.

Menšina sa však občas rozhodne aj pre alternatívu, pričom jej motívy lietajú na škále od poctivého hľadania najlepšieho riešenia, ľudskejšieho prístupu až po zúfalstvo z toho, že klasická medicína zlyhala. Fakt, že to nekryje zdravotné poistenie, stráca opodstatnenie, hoci fungujú aj šarlatáni, ktorí za každé mávnutie kyvadielkom pýtajú nekresťanské peniaze. A tie platia veriaci aj ateisti.

Podobné podobným

Najväčšiu dôveru ľudí v rámci alternatívnej medicíny požíva zrejme homeopatia. Ak jej popularita súvisí s faktom, že medzi homeopatmi je množstvo lekárov, a že homeopatické lieky sú dostupné aj v lekárňach, jej obraz zase krivia výhrady, že homeopatia je mágia, ezoterika, okultizmus, či dokonca to, čo pochádza od diabla.

Vladimír Petroci, lekár internista a homeopat z Popradu, ktorý je aj podpredsedom výboru Slovenskej homeopatickej asociácie, vysvetľuje, že podstata homeopatie spočíva v aplikácii tvrdenia „podobné sa má liečiť podobným“. S týmto výrokom prišiel už pred naším letopočtom Hippokrates, do praxe ho uviedol „otec“ homeopatie Samuel Hahnemann.

„Princíp podobnosti niektorí napádajú ako ezoteriku, preto je vraj zlý. Ale veď ezoterika sa prejavuje aj v poézii, tak v čom je problém?,“ kladie otázku Petroci a pokračuje: „Prírodný zákon hovorí, že liečiť možno opačným, ale aj podobným. Ak tehotnú ženu páli záha, vie, že jej pomôže šťava z citróna. To je homeopatia.“ Klasická medicína by jej vraj odporučila niečo zásadité.

„Iný príklad – ak si chcete v lete ochladiť organizmus, napite sa teplého čaju. Bežný lekár odporučí chladenú minerálku, homeopatia však teplým čajom stimuluje vlastné regulačné sily organizmu, ktoré začnú protitlak. Reakciou bude chladiaci účinok,“ dopĺňa homeopat a pokračuje tretím príkladom.

„Ak si popálite ruku, konvenčná medicína vám odporučí pustiť si na ňu studenú vodu. Homeopatia odporúča takú teplú, akú človek znesie. Funguje to, potvrdil mi to aj jeden automechanik, ktorý si horúcu vodu na popáleninu pustil omylom. Okamžite ho to prestalo bolieť a výborne sa to hojilo,“ dodáva Petroci.

Katolíci a homeopati rokovali

Z veľkých cirkví zaujali oficiálne stanovisko k homeopatii katolíci. Kto čaká odmietnutie, bude sklamaný. Katechizmus katolíckej cirkvi síce uvádza, že „všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie –, vážne odporujú čnosti nábožnosti,“ homeopatia sem však nespadá.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik nás totiž odkázal na vyhlásenie, ktoré prijala príslušná komisia KBS po konzultáciách so Slovenskou homeopatickou spoločnosťou ešte v roku 1996. Píše sa v ňom, že „problém homeopatie je problém medicínsky, preto patrí do oblasti medicínskej diskusie. V mene viery nemožno k odborným veciam zaujímať stanoviská.“

Na inom mieste prehlásenia je citovaná konštitúcia II. vatikánskeho koncilu Gaudium et spes – „Metodický výskum vo všetkých disciplínach, ak sa koná naozaj vedeckým spôsobom a v zhode s mravnými zásadami, sa nikdy nedostane do skutočného rozporu s vierou, keďže časné skutočnosti i danosti viery majú svoj pôvod v tom istom Bohu."

Slovenská homeopatická spoločnosť vtedy prehlásila, že „sú jej cudzie akékoľvek magické a okultné techniky alebo ideologické aspekty typu New Age, vrátane reinkarnácie a gnostických bludov,“ pričom Komisia KBS dodala, že ďalšie riešenie problematiky sa môže odohrávať na odborných fórach po zhodnotení výsledkov experimentálnych prác a vedeckých publikácii. Toto stanovisko katolíkov platí aj po takmer štrnástich rokoch.

Paraziti?

Evanjelická cirkev augsburského vyznania ani Pravoslávna cirkev na Slovensku síce oficiálne stanovisko neprijali, osobné názory ich predstaviteľov sú však ostré.

Pokračovanie: http://www.sme.sk/c/5753297/homeopatia-pomoc-ci-magia.html

Karol Sudor


Súvisiaci článok: http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=399

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (2) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
pomoc ci magia?satiel26.Feb:03:06

čitateľov: 21153   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1240)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy