?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


14. Dni zdravia v Bratislave 17. –18. apríl 2010
@ čo by ste nemali prehliadnuť     2.4. 10, 02:22

– festival zdravého životného štýlu a ezoteriky

Tohtoročné Dni TU: http://www.dnizdravia.sk/

O pár otázok sme požiadali organizátora festivalu Mgr. Petra Tótha

V čom sa odlišujú Dni zdravia s pribúdajúcimi ročníkmi?

Cieľom festivalu je v prvom rade robiť osvetu a – v dobrom slova zmysle - vytvárať akýsi mostík medzi takzvanou akademickou vedeckou obcou a predstaviteľmi holistického pohľadu. Vytvoriť vzájomný doplnok medzi predstaviteľmi Descartovho /príčina -> dôsledok/ pohľadu na svet a predstaviteľmi, ktorí vnímajú veci v systéme, uvedomujúc si relativizmus pozorovateľa a hlavne to, ako sa zadefinujú parametre a podmienky skúmaného predmetu. Treba si uvedomiť, že dnes veda predpokladá, že pozná, presnejšie vie, len o 3% hmoty z celého vesmíru. Čo je veľmi málo, a to len vieme o existencii. Vôbec nepoznáme všetky jeho zákonitosti a aj z toho mála robíme ďalekosiahle uzávery. Ak si zoberieme históriu novodobej tzv. alopatickej medicíny, tak musíme konštatovať, že je to história omylov. Myslím si, že byť ezoterikom znamená len toľko, že určitým spôsobom skúmame diania vo svete okolo nás. Znamená to, že ezoterik je ochotný zo svojej prirodzenej zvedavosti preskúmať aj svet za hranicami kladenými tzv. dogmatickou vedeckou obcou. Samozrejme každá jednostrannosť vedie ku skreslenému vnímaniu tej istej reality. Preto sa snažím aj na festivale dať priestor pokrokovým mysliteľom z rôznych oblastí života.

Samotný festival má názov Dni zdravia, niektoré témy so zdravím súvisia však okrajovo...

Pred 15 – 16 rokmi, kedy som uvažoval, ako nazvať festival, ako vytvoriť všeobecné ale predsa jedinečné KNOW-HOW vlastného festivalu, tak som si vybral názov DNI ZDRAVIA. A to preto, lebo festival, samozrejme bez snahy o úplnosť, ale predsa sa snaží rok čo rok dať priestor čo najväčšej škále predstaviteľov z rôznych oblastí života. Festival by som mohol nazvať aj festivalom života alebo festivalom zdravého života a podobne. Okrem odborných prednášok priestor majú aj historickí remeselníci, každoročne je súčasťou festivalu aj výstava umeleckých diel, je tam možnosť konzultácií s rôznymi odborníkmi reprezentujúcimi zdravý životný štýl, návštevníci môžu ochutnať zdravú stravu, posedieť v čajovni a nechýbajú ani predajcovia...
Prednášajúci naozaj zastupujú čo možno najširšiu tematickú škálu z najrozličnejších oblastí, kde dosahujú výborné výsledky. To, že ide o najstarší a ešte stále pôsobiaci festival daného štýlu na Slovensku, už samo o seba dokumentuje, že sa každoročne podarí niečo cenné a hodnotné vytvoriť. Rovnako ako skutočnosť, že iní organizátori chodia pre tipy na festival, už samo o sebe hodnotí kladne nielen nápad, ale aj prácu všetkých, ktorí sa o úspech nášho festivalu nejakým spôsobom pričinia. Ohlasy či od prednášajúcich či návštevníkov alebo tých, ktorí sa nejakou formou spolupodieľajú organizačne alebo akoukoľvek formou podpory, sú už dlhé roky vynikajúce.


Ako sa pripravoval tento ročník a s čím chcete osloviť návštevníkov?

Každoročne základným pilierom sú prednášky praktického a paralelne filozofického charakteru. Akási konfrontácia mysliteľskej oblasti paralelne s výsledkami tzv. exaktných odborníkov. Popri týchto základných princípoch sa samozrejme snažím každoročne zabezpečiť aj patričnú širokú paletu „farebnosti“ tém.

Dni nesú v sebe predsa len slovíčko zdravie, takže ako ku zdraviu podujatím prispejete konkrétne?

Snažím sa, ako som už v úvode povedal, ponúknuť ľuďom rôzne pohľady, aby sa zastavili a porozmýšľali nad hodnotami života. Ak im dám len inšpiráciu, aby sa na niektoré veci zo svojho života pozreli aj v iných súvislostiach, tak už festival splnil svoj cieľ. Ak našli nápad, ako sebe alebo svojmu okoliu v určitých situáciách pomôcť. Tak pomohol aj festival. Ak sa odhodlali ku takým zmenám, ktoré im prinesú šťastnejšie všedné dni, tak tak isto festival splnil svoje poslanie a myslím si, že by sme ešte dlho mohli vymenovávať....

Aké sú v dnešnej dobe naše najväčšie prehrešky voči zdraviu?

Dosť ťažko sa mi odpovedá na túto otázku, najmä ak nechcem vymenovávať obyčaje každému známe alebo frázy bežne používané, ale hádam neosobná sebeckosť, ktorá vedie k tomu, že si ničíme svoje životné prostredie. Veď čo nie je na mojom dvore, to sa ma netýka. Ďalej temnota ducha, kedy nie sme schopní a ochotní prijať inakosť ostatných, a preto sa navzájom či už činmi alebo slovami „otravujeme“... a keď si nectíme iných, nevieme ctiť ani seba samých. Ak nemáme úctu k sebe samému, k vlastným myšlienkam, cnostným ušľachtilým citom, tak si nevážime ani našu telesnú schránku, a preto konáme v rozpore s tým, čo telo potrebuje. Smutné na tom je, že vlastnú zodpovednosť po tom prenášame na spoločnosť, na rôzne inštitúcie, na okolnosti, na akože „zodpovedných“ z nášho okolia.

Máte pre nás odkaz, ako sa stať vyrovnaným a tým hádam aj šťastným?

Tu mi napadá jedno z mojich životných motto, pochádza od Miloša Formana:

„Snažím sa sledovať tých, čo hľadajú pravdu,
ale utekám od tých, čo hlásajú, že ju našli.“

Na záver hádam ešte toľko, že tento ročník festivalu venujem pamiatke úžasnému Človeku, priateľovi, účastníkovi mnohých ročníkov a to nedávno zosnulému Jarkovi Bakovi.


Ďakujem za rozhovor
Katka Bednářová


Linky na niektorých prednášajúcich


http://www.lamgagungfu.sk Ján Hrankay

http://www.rolandsante.cz Roland Sante

http://www.vedaavira.cz Doc. Ing. Miloslav Král, CSc.

http://www.dio-vita.sk Ing. Oľga Floreková

http://www.wagner-art.sk Gabriel Wagner

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 21712   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy