?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Mozog na čipe?
@ alternatívne vedy     26.12. 09, 15:11

Science Daily, 2009

Ako môže fungovať náš mozog bez akéhokoľvek softvéru? Ak to podľa európskych vedcov zistíme, objaví sa nám úplne nové pole neurónového spracovania. Prototyp „mozgu na čipe“ už funguje.

„Vieme, že mozog má neskutočné výpočtové možnosti,“ povedal Karlheinz Meier, fyzik z univerzity v Heidelbergu. „Určite sa z biológie musíme veľa učiť. Verím, že systém, ktorý vyvinieme, bude časťou novej revolúcie v informačných technológiách.“

JE to silné tvrdenie, Meier však koordinuje projekt FACETS podporovaný Európskou úniou, ktorý spája vedcov z 15 inštitúcií v siedmich krajinách. Inšpirovaní výskumom v neurológii vytvárajú „nervový“ počítač, ktorý bude fungovať presne ako mozog, ale bude mať menšie rozmery.

Ľudský mozog často prirovnávame k počítaču, od bežných počítačov sa však líši v troch dôležitých veciach: Spotrebuje veľmi málo energie, funguje dobre aj keď jednotlivé súčiastky zlyhávajú a zdá sa, že pracuje bez akéhokoľvek softvéru.

Ako je to možné? Ešte to nikto nevie, ale tím projektu FACETS dokončuje rozsiahly výskum mozgových buniek – neurónov – ktorý by mal zistiť, ako presne fungujú, ako sú prepojené a ako sa môže sieť učiť nové veci.

„Sme v situácii, v akej bola molekulárna biológia pred niekoľkými rokmi, keď začali ľudia študovať vlastný genóm,“ povedal Meier. „Naši kolegovia zaznamenávajú údaje z nervových tkanív, popisujú neuróny, synapsie a ich prepojenie. Robí sa to takmer priemyselným štýlom, údaje získavame zo skutočne veľkého množstva nervových buniek a umiestňujeme ich do databáz.“

Pokračovanie: http://www.equark.sk/index.php?cl=article&iid=1064&action=itemclick&tname=inlist&pr=click,default

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
článočkydarka27.Dec:16:32

čitateľov: 19360   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1114)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy