?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Celý vesmír v Košiciach
@ čo by ste nemali prehliadnuť     2.10. 09, 00:58

www.stm-ke.sk

Upútavka na poslednú chvíľu - výstavu pod holým nebom na Hlavnej ulici v Košiciach, v parku pri kaplnke sv. Michala. Výstava je prístupná 24 hodín denne, 4. – 30. 9. 2009.


Zář grandiosní vesmíru když v zrak mi padla
sil věčných tajemstvím a osnovami světla,
v mou duši odražená kosmu od zrcadla
v ohnisko palčivé a krvavé se střetla.


Pozerali ste neskoro večer na tmavú oblohu plnú trblietavých hviezd a kládli si otázku, aké tajomstvá sa skrývajú v nedozerných hĺbkach kozmu? Cítili ste dotyk dávnych mýtov, legiend plných strachu z nepoznaných síl, úzkosť a súčasne túžbu vzniesť sa a odletieť ďaleko ku hviezdam? Obzrieť si zblízka sami cudzie svety, pochopiť ich tajomstvá?
Dnes vďaka vede máme možnosť uvidieť ďaleké vesmírne objekty zblízka na stránkach časopisov, na monitoroch počítačov alebo na výstavách fotografií.

Vesmír okolo nás nie je iba prázdnym priestorom s opustenými hviezdami zavesenými na nebeskej sfére, ako sa domnievali naši predkovia pred pár sto rokmi. Túžba poznávať a rozvíjať vedecké bádanie nám poskytla množstvo nových vedomostí a objavila pre nás rôznorodosť až bizarnosť spojenia hmoty a energie v obrovských kozmických štruktúrach - hviezdokopách, hmlovinách, plynných a prachových mračnách, planetárnych sústavách. Moderné spojenie fyziky a astronómie odhalilo bežnému oku skryté exotické objekty a javy - kvazary, pulzary, neutrónové hviezdy, čierne diery, kozmické žiarenie, slnečný vietor, reliktné žiarenie, rádiový šum a mnoho ďalších. Pritom vo vesmíre čakajú na svoje spoznanie ešte tajomnejšie svety tmavej hmoty a tmavej energie, zrútených priestorov, kozmických strún, paralelných vesmírov. Digitálne teleskopy, rádioteleskopy, interferometre, detektory častíc, ďalekohľady v kozme – všetko čo človek vymyslel a postavil, aby objavil a pochopil tajomstva vesmíru, využívajú vedci dňom a nocou, aby sliedili za dianím v kozme. Pozorujú, fotografujú, zapisujú, registrujú, vyhodnocujú získané údaje a usilujú sa pochopiť vzájomné vzťahy medzi rôznymi javmi a udalosťami.

Eduard Kladiva

Pokračovanie: http://kladiva.blog.sme.sk/c/203754/Cely-vesmir-v-Kosiciach.html

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 24516   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy