?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Rady pani Zity
@ mágia a okultizmus     21.6. 09, 09:24

Pani Zita hovorí, že obdobie slnovratu a svätého Jána patria k najmagickejším v roku

Slnko počas letného slnovratu má blahodarný vplyv na všetky bylinky, stromy či kvety. Nie je len obdobím, kedy Slnko dosahuje najvyššej výšky na oblohe, ale podľa ezoterikov sa v tomto čase otvára brána do magického priestoru. Zvyky a mágia na svätého Jána sú preto spojené najmä s ochrannou funkciou života. Moderným termínom „dezinfekcia“ sa robila ohňom. Nad júnom má však patronát Juno, teda mnohé rituály sú venované láske a samozrejme k Jánovi neodmysliteľne patria bylinky. Zázračnú moc má aj voda, čo zasa súvisí s nastupujúcim znamením Raka. Zašli sme si za pani Zitou, s mnohými otázkami, ale najprv sme sa spýtali, ako ona vníma a vidí tento sviatok?

„V prvom rade si musíme pripomenúť, že v tento deň sa narodil Ján Krstiteľ, preto treba aj doma zapáliť sviečku a pomodliť sa. Skutočne ide o obdobie, kedy magické úkony dosiahnu svoj cieľ.

Mnohí klienti sa ma pýtajú, aké farby sviečok sú v tento deň najvhodnejšie. Na svätého Jána sú najlepšie zelenej a červenej farby. Nezapaľujte však v žiadnom prípade ani čierne, ani modré. Kto cíti, že je urieknutý, nech ostane radšej v tento deň doma. Tých, čo radi nakúkajú do budúcnosti chcem upozorniť, že na svätého Jána sa najlepšie veští. Veštba totiž vychádza najpresnejšie. Ak sa len trocha dá, mali by sme sa okúpať v rieke, alebo v potoku. Po rieke sa v tento deň púšťajú šaty chorých. A iste nie je našim čitateľom neznámy fakt, že nazbierané byliny majú naozaj veľkú liečivú moc.“


V úvode ste spomenuli rosu...

„Tak jeden z rituálov hneď poviem. Zoberieme novú, nepoužitú bielu plachtu a ráno ňou zotrieme rosu, s ktorou sa potom utrieme. Je to pre zdravie. Ak si plachtou utrie tvár žena, zostane dlho mladá a pekná.“

A keď nemajú možnosť sa v nej umyť?

„Umyjú sa o 4. hodine ráno doma, ale neutrú sa. Postavia sa pred zrkadlo o hovoria: „Tak ako mlado vyzerám teraz, tak aby som vyzerala vždy.“ Povedia to sedemkrát.“

Prezradíte ľúbostné čary na Svätojánsku noc?

„Poradím najprv rituál pre osamelé ženy. Večer nazbierame lipový kvet. Skoro ráno, než vyjde slnko, z toho kvetu uvaríme čaj. Dáme do neho striebornou lyžičkou med a 3 krát zamiešame. Predstavujeme si tvár milého a čaj pjeme po dúškoch.

Ďalší, trocha náročnejší. Najprv si do pohára teplej vody dajte dve lyžice medu a vypite nápoj, aby ste mali energiu. Zoberte tri sviečky a chodte do lesa. Zapichnite sviečky do zeme. Jednu na sever, druhú na východ a tretiu na juh. Postavte sa do stredu tvárou na východ. Hlasno vykríknite meno milého. Obzrite sa trikrát cez ľavé rameno a odíďte. Neotáčajte sa! Tento spôsob čarovania je veľmi účinný a môže hneď zabrať. Ale upozorňujem, ak ho robíte koncentrovane a s plným nasadením zoberie veľa energie. Človek je po tomto rituály slabý a môže stratiť i vedomie. Preto radšej niekoho so sebou zoberte. Nech ale počas obradu stojí k vám chrbtom a je vzdialený najmenej na tristo krokov.

Jednou z ďalších magických praktík je, že ak dievčatá, alebo ženy chcú, aby ich muži milovali, musia sa postaviť na takú zem, kde po sebe zanechajú stopu. Z pod ľavej nohy nožíkom treba najprv tú stopu sňať. Potom túto zem zmiešajú s inou a posadia do nej cibuľu kvetu. Najradšej tulipánu. Kvietok žena či dievča musí ale ľúbiť a opatrovať ho s láskou. A ako bude rásť kvet, tak sa bude rozvíjať aj láska.“


Povedali ste mi, že v tento deň sa spájajú duchovia ohňa /kult Slnka/ a vody /Juno/. Ako pomôže oheň?

„Najprv ešte upozornenie. Podľa starej tradície by sa nemalo namáhavo pracovať a v žiadnom prípade piť alkohol. Musíme ovládať jedno zo základných pravidiel a to, že zlá sila sa skôr zmocní opitého ako triezveho človeka.

Iste viete, že na svätého Jána večer sa robia svätojánske vatry. Skákanie cez vatru odháňa štyridsať chorôb. Kto vyššie vyskočí, bude mať viac šťastia. Cez oheň by mala preskočiť sedem raz tá žena, ktorá nemôže mať deti. V ohni sa pália staré veci, vtedy odchádza porobenie. Nečistej sily sa zbavíme pálením pŕhľavy. Tí, ktorých bolia kĺby, by sa mali vyšľahať pŕhľavou a aj tí, čo cítia, že majú porobené.

Tak isto popol zo Svätojánskeho ohňa je veľmi silný a má veľké ochranné účinky. Popol ľudia sypú na zem, aby ich uchránil pred neprajníkmi. Voľakedy sa aj nedohorené veľké kusy dreva sa dávali pod trámy striech domov, aby ochránili dom pred bleskom a ohňom. Malé kúsky dreva sa dávajú do stajní na ochranu dobytka. Ak sa horiacim kusom dreva zo svätojánskej vatry prebehne okolo poľa alebo záhrady, ochraňuje úrodu a zabezpečuje aby bola bohatá.“


Ešte pár slov k vode.

„Vodou sa liečia rôzne choroby. Treba ísť s vedrom k rieke a doniesť vodu. Presne o pol noci na prahu domu kde býva chorý, ho treba s tou vodou poumývať. Pri umývaní , hovoríte:- Jánovi svätému sa pokloním, Jánom sa vyliečim. V mene Otca, Syna i Dcha svätého. Amen.“

A ako je to s bylinkami?

„V noci z 23. na 24. júna majú mimoradnu moc liečivé bylinky. Stará tradícia hovorí, že ohňom kvitne papraď. Ten kto ju nájde, bude bohatý a zrdavý a štastný po celý život. Ešte sa hovorí. Že kvety, stromy i tráva majú schopnosť komunikovať.

Uvediem veľmi silný magickým prostriedok. Najprv natrháte trávu z pod troch kríkov, ktoré rastú na rôznych miestach a na ktorých sedávajú vtáci. Trávu prinesiete domov ale po celý čas, aj keď idete pre ňu, aj keď sa s ňou vraciate, mlčíte. Do vriacej vody dáte o pol noci trávu uvariť a miešate ju nožom. /Nie, varechou ani lyžicou/ a hovoríte: - Nožom krútim a kliatbu hovorím. Beriem a zatváram silu tohto dňa pre liečbu telesných bolestí. Moje slovo je silné. Amen.

Tráva je veľmi silná, natrhaná aj uvarená pod kliatbou. Ňou možno liečiť všelijaké rany. /Varíme z 23. na 24. júna/.

Určite za zmienku stojí korenie - klinček. V noci svätého Jána si z neho môžeme urobiť amulet, odvracia od nás závisť. Ak sa dá do ohňa a nepraská, urieknutie na nás je veľmi silné. Ak vo vašom okolí býva veľmi zlostná a papuľnatá žena bylinky z majoránu, valeriány, šalvie a železníka, ktoré boli nazbieraná 24. júna pred svitaním pomelte a rozhádžte okolo jej domu. Z byliniek sa pripravuje aj svätojánska voda, ktorá odháňa démonov. Do vody dáte lístky ľubovníka, ruty, levandule a rozmarínu. Necháte vyluhovat a vodou potriete vchod do domu, či bytu. Proti urieknutiu sa pracuje so svätojánskymi bylinami ako je ľubovník, cesnak, ruta, dávajú sa vysušené na okná príbytkov. Podobne ako nádobky s vodou, v ktorých sa lúhoval rozmarín a jalovec. Veľmi zaujímavou rastlinkou je úrazník( latinsky sagina procubens) - drobný biely kvietok - v ústach pri bozku v deň svätého Jána, muž od nej nikdy neodíde.


Kontakt: 0905 193339


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (3) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
info.ikvetka24.Apr:10:12

čitateľov: 27534   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2854)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy