?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Potulky mestom Košice: Slávne hotely
@ čo by ste nemali prehliadnuť     5.2. 09, 03:42


Ak sa človek v meste zdrží viac než deň, dôležitú časť pobytu strávi v hoteli. Síce ju prespí, ale predsa. Podľa toho či sa mu v cudzej posteli vôbec podarí zaspať, či tam má pekný výhľad a kúpeľňu, si mnohí vytvárajú názor aj na mesto.

Aj keď Košice nikdy nemali 5 hviezdičkové hotely, VIP ich neobchádzali ani vtedy, kým ich ešte tak nikto nenazýval. Králi typu Matej Korvín, Ľudovít Veľký, Žigmund Luxemburský sa ubytovávali vo svojom vlastnom zariadení – kráľovskom dome. Ten najstarší vraj stál tam, kde je znova hotel aj teraz. Volá sa Zlatý dukát a aby dostali chuť pozrieť si ho aj domáci, obsahuje v sebe Múzeum skla. Cisár Jozef II. sa ubytoval v už neexistujúcej Zlatej Hviezde, no inokedy v Čiernom orlovi. Maršál Kutuzov nepohrdol radnicou, veď vedel po francúzsky a teda aj to, že v tomto jazyku sa radnica povie Hôtel de ville. Jeho cár - Alexander I. však dal prednosť ubytovaniu na súkromí. U grófa Csákyho (kde bol donedávna Ústavný súd).

Potom ako do Košíc prišiel prvý vlak (1860), najvyššiu hustotu hotelov začali zaznamenávať na Mlynskej ulici, veď sa stala spojnicou centra mesta so železničnou stanicou (hotely: Európa, Palace, Otthon, Central, Bristol=Detva, Rohlena=Imperiál).

Odkedy hostia do Košíc aj prilietavajú, sú hotely znova rozptýlené: syn Charlieho Chaplina – Eugène býval v Dome hostí (pri Botanickej záhrade), najznámejší tenorista Luciano Pavarotti v Slovane (teraz Hilton) a svetoznámy Andrea Bocelli v už spomínanom Zlatom dukáte.

A ponuka sa stále zväčšuje. Už onedlho sa stane z Hutníka hotel Yasmin, na mieste nikdy nedokončeného kongresového centra vyrastie Hotel Superior a oproti plavárni ešte jeden. Darmo, Majstrovstvá sveta v hokeji (2011) sa blížia a developeri tiež dobre vedia, že prichádzajú do Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.

Aj Vy si príďte pozrieť skutočné i neskutočné hotely. Tie, čo už nestoja, tie, čo každú chvíľu dokončia i tie, čo sú ešte len v plánoch. V rámci hotelov zájdeme aj do unikátneho múzea skla.

Milan Kolcun

Potulky mestom Košice sú pešie prehliadky mesta pre domácich i turistov každý mesiac na inú tému a vždy po inej trase.

Začiatky potuliek s Milanom Kolcunom sú v sobotu (7. februára) o 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 a 16:30 a v nedeľu (8. februára) o 14:00, 15:30 a 17:00. Zoltán Balassa sprevádza v sobotu o 10:30 po slovensky a o 14:00 po maďarsky, Betka Czimová v nedeľu o 14:30 po slovensky a 16:00 po maďarsky.

Začiatok každej potulky je pred Vedeckou knižnicou (Hlavná 10). Info a predpredaj Mestské informačné centrum v OD Dargov, TESCO a na autobusovej stanici, tel.: 16 186, www.potulka.sk. Lístky sa dajú kúpiť aj na začiatku potulky pred Vedeckou knižnicou (Hlavná 10)

Pre tých, čo majú radi menšie skupinky, odporúčame turnusy v sobotu: 10:30, 11:30 a 16:30, príp. v nedeľu 14:30 a 17:00.

Ďalšie témy: 7.- 8. marec: Kostoly (na) juhu, 4.-5. apríl Gréckokatolícke a pravoslávne Košice
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 30815   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3791)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy