?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Sny - fascinujúca reč našej duše
@ alternatívne vedy     8.8. 07, 03:32

Sny nám prezradia veľa o situácii, v ktorej sa nachádzame, kvalite našich vzťahov i o nás samotných


Každú noc, keď spíme a snívame, vypína naše vedomie a rozpráva s nami naša nevedomá časť psychiky. Duša sa nám prihovára tajomnou rečou plnou symbolov a obrazov. "Počúvať ju znamená vstúpiť na jej územie, kde nie sme pánmi. Tak ako keď sme hosťami v cudzej krajine, nesmieme tam príliš zotrvávať na svojich názoroch, hodnotách a navyknutých spôsoboch uvažovania, ale skôr sa snažiť pochopiť, ako žijú a myslia miestni obyvatelia a hlavne, musíme sa vzdať stáleho vedenia intelektu, na ktoré sme zvyknutí a byť pripravení cítiť. Musíme byť pripravení nechať sa uniesť, prežívať, predstavovať si..." (Jana Heffernanová – Tajemství dvou partnerú – sny a mýty).

Rozbitá soška či smiešna "náhoda"

Ľudská psychika sa delí na vedomú časť a nevedomú - vedomie obsahuje myšlienky a zážitky, o ktorých viete, obsah nevedomia je vám naopak neznámy. Podľa Sigmunda Freuda existujú spôsoby, ktorými sa dostáva na svetlo obsah nevedomia. Sú to napr. známe "freudovské prerieknutia", keď akoby náhodou spravíte v reči "preklep" a nechtiac vyzradíte niečo z vašich myšlienok, alebo "náhodné" nehody - rozbijete darček od nemilovanej osoby, zabudnete si v kancelárii podklady pre prácu na víkend a pod. Ďalšou z možných metód je pozorovanie a výklad vlastných snov.
Sen ako sprievodca pri rozhodovaní

Každý človek vníma oveľa viac, ako si je vedomý. Informácie získavate napr. aj vďaka vašej intuícii, ukladajú sa u vás bez toho, že by ste o nich vedeli. Nevedomie má v sebe o mnoho väčší obsah ako vaše vedomie. Ak sa vám podarí získať z nevedomia informácie a premiestniť ich tak do vedomia, lepšie spoznáte samých seba, ukáže sa vám zrkadlo vlastného prežívania a situácie, v ktorej sa nachádzate. Sen vám tak môže pomôcť rozhodnúť sa v ťažkých situáciách, upozorní vás na kvalitu vašich vzťahov, pripomenie vám, čo vám chýba, čo zanedbávate. Môže vás varovať pred istým nebezpečenstvom, nesprávnym krokom alebo ľuďmi, ktorí vás ohrozujú a zneužívajú. V neposlednom rade vás dokáže povzbudiť alebo ukázať správny smer. Niektorým ľuďom prináša námety pre tvorivú prácu.
Skúsenosť celého ľudstva v každom človeku

C.G.Jung rozširuje poznatky o nevedomí tým, že prináša fascinujúci objav kolektívneho nevedomia. Nevedomie rozdelil na individuálne - kde sú naše osobné skúsenosti a zážitky a kolektívne. Kolektívne nevedomie je skúsenosťou celého ľudstva, stoviek generácií, ktoré žili pred nami. Preto sa stáva, že rovnaký symbol sa objaví v sne človeka, ktorý žil po celý život v USA a človeka pochádzajúceho z prírodného afrického kmeňa (ktorý sa nevenoval štúdiu a nemal možnosť dočítať sa o symbole v nejakej literatúre). Tak sa skúsenosť ľudstva nestráca, ale obajvuje sa v každom z nás.

Vnútorné obrazy - archetypy

Ak sa chcete venovať snom, potrebujete si objasniť pojem "archetyp". Archetypy sú vrodené formy ľudského vnímania a prežívania. Podklad majú v inštinktoch, nie v osobných skúsenostiach. Sú skutočnosťou, ktorá nám pomáha prežiť. C.G.Jung napr. popisuje archetyp Anima a Animus (ženský a mužský princíp), Veľká matka, Božské dieťa, Múdry starec a iné. Archetypy spolu vytvárajú kolektívne nevedomie. Obrazy archetypov sú ovplyvnené osobnými skúsenosťami a kultúrou, v ktorej žijeme a objavujú sa v snoch. Podľa nich zistíte, ktorý z archetypov je momentálne pre vás dôležitý.
Čo ak si sny nepamätám?

Ak sa vedome rozhodnete skúmať obsah vašich snov, nevedomá časť psychiky sa môže iba "potešiť", že ju beriete viac "na vedomie". Zrazu zistíte, že sa vám sníva častejšie a sen si lepšie zapamätáte. Pomôckou je nechať si pri posteli ceruzku a malý zápisník určený len na tento účel. Ak je to možné, hneď po prebudení si sen zapíšte, prípadne si poznačte aspoň hlavné body, ktoré neskôr doplníte. Môžete si symboly zo sna aj nakresliť,alebo rozpovedať sen inej osobe. Už pri samotnom rozprávaní si ľahšie spomeniete na ďalšie detaily, alebo sa vám začne objasňovať jeho význam. V sne nie je nič "náhodou", preto je dôležitá každá maličkosť, na ktorú si spomeniete. Je dôležité rozprávať sen osobe, ktorej dôverujete, pretože sen je nositeľom veľmi osobných informácií.

Vypnúť ego

Nemyslite si, že nevedomie sa bude zaťažovať, aby vám prinieslo informácie, ktorých ste si vedomý! Ak sa domnievate, že sa tak stalo, pravdepodobne zapracovalo vaše ego, ktoré nemá v záujme nastavovanie zrkadla a snaží sa vám niečo nahovoriť. Tiež je dôležité si uvedomiť, že sen má niekoľko vrstiev, ktoré nedokážeme naraz pochopiť a ich význam sa nám môže odhaľovať postupne. Úplny význam sna nikdy nepochopíme, čo vás nemusí odradiť. Vždy sa totiž môžete k snu vrátiť a pochopiť niečo ďalšie, pričom sen nestráca svoje tajomstvo...

Dobrodružstvo objavovania

Nie je dôležité vykladať a zapisovať si úplne všetky sny, až sa to pre vás stane povinnosťou. Porozumenie snom je tvorivá práca, ktorú nemožno robiť nasilu a ktorá má účinok vtedy, keď ju robíte s radosťou a záujmom.

Dôležité sú sny, ktoré majú silný emocionálny náboj, dokážu vám ovplyvniť náladu nasledujúceho dńa. Tiež sny, ktoré vás niečím očaria, alebo naopak sú pre vás desivé. Osobitý význam majú sny, ktoré sa opakujú.
Snívalo sa mi to, lebo som pred spaním pozeral film

Iste, to čo v súčasnosti prežívate ovplyvňuje obsah vašich snov. Preto môže byť pri výklade sna užitočné spomenúť si, čo ste robili včera. Ale, ako som uviedla vyššie, sen vám nebude hovoriť o veciach, ktoré nie sú dôležité. Prečo sa mi snívalo práve o osobe z večerného filmu? Prečo mala iné šaty? Koho mi pripomínala?

Akú funkciu plnia snáre

Ak sa chcete snami vážnejšie zaoberať, vyhýbajte sa lacným radám a snárom so zaručenými informáciami o tom - ktorom symbole. Rôzne symboly môžu mať u rôznych ľudí iný význam. Len ten, komu sa sen sníva, môže dospieť, aj keď niekedy za pomoci druhých, k správnemu významu. Spozná to intuitívne, najčastejšie po dlhšom uvažovaní a kladení otázok sa mu zrazu "rozjasní". Na druhej strane, mnohé symboly sú univerzálne, ako napr. cesta dopravným prostriedkom, obrazy niektorých zvierat a pod. Aj tu je však dôležité dbať na osobné rozdiely a asociácie s jednotlivými vecami alebo postavami.

Zuzana Thurzová

Zdroj:http://www.velkaepocha.sk/content/view/867/67/

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (12) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
problemnameless_one12.Aug:14:09
snáreKaylin08.Aug:03:38

čitateľov: 19356   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1114)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy