?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Magický výcvik a základy Thelemy
@ mágia a okultizmus     23.4. 07, 23:21

Podstatu magického výcviku možno nazerať z rôznych uhľov pohľadu. Pre nás bude smerodajný ten, ktorý nám priblíži mágiu vo svetle jej praktickej aplikácie, ako nástroja vlastnej sebarealizácie (ďalší prístup je napr. tzv. matrixovský, ktorému som sa venoval v iných článkoch). Keďže sa tejto oblasti prakticky venujem už dlhé roky a to nielen subjektívne vo vlastnom rámci, ale aj v asistencii iným ašpirantom, ktorí dosiahli pozoruhodné výsledky, domnievam sa, že podeliť sa o niektoré poznatky z tejto brandže by mohlo byť prospešné a inšpirujúce pre mnohých začínajúcich a možno budú mať čo povedať aj pokročilým. Thelemu zas chápem ako výborný kontext k mágii a preto načrtnem aj niektoré aspekty tohto učenia.

Mágiu budeme chápať ako tromfy v rukáve, ktoré môžeme použiť na umocnenie nášho snaženia v ľubovoľnej sfére – t.j. ako nástroj, focus, ohnisko, ktoré jednotí a tvaruje našu vôľu, čo umožňuje efektívnejšie presadenie sa vo sfére chaosu, v aréne života. A. Crowley to vyjadril nasledujúcimi slovami : „Tvoj klinec musí byť tvrdý, hladký a dobre zahrotený, lebo inak sa nebude ľahko pohybovať v želanom smere. Predstavte si klinec zo suchého dreva s dvadsiatimi hrotmi, to už skutočne nie je klinec. Avšak takmer všetci ľudia sú takýto. Želajú si tu tucet rôznych životných dráh a sila, ktorá mohla byť dostačujúca k dosiahnutiu vrcholu v jednej je vyplytvaná na ostatné.“ (1.)

Takže mágia by mala slúžiť k tomu, aby nám umožnila efektívnejšie presadiť sa vo vytýčenom vektore a magický výcvik smeruje k vybudovaniu si schopnosti vytvárania duševných konfigurácii rôznych tvarov, ktoré umocňujú naše snaženie - tak ako difúzne rozptýlené slnečné lúče nespôsobia na papieri žiadne výrazne zmeny, ale keď ich nasmerujeme pod lupu, sú schopné vypáliť v ňom dieru. Mágia je v tomto prípade lupou.

Viete v čom tkvie tajomstvo sily strelných zbraní a niektorých bojových umení ? Ide o to preraziť s čo najintenzívnejšou silou a pritom s čo najmenším bodom, alebo najostrejšou hranou. V prípade strelnej zbrane je to evidentné. Keby sme silu strely plošne rozptýlili na veľkú plochu, asi by nám ani až tak moc neublížila, ale práve tým, že je koncentrovaná v malom náboji, je schopná dotrhať nám telo a spôsobiť smrť. K tomu, že som sa stal obávaným pouličným fighterom, prispel hlavne môj niekoľkoročný výcvik v thajskom boxe (Muay Thai). Účinnosť jeho bojových technik je zarážajúca a neporovnateľne väčšia ako napr. pri karate. Tajomstvo spočíva v tom, že zatiaľ čo v karate sa pri výpadoch nohami kope nartom, v thajskom boxe sa kope holeňou, ktorá má užšiu plochu a je zložená z jednej pevnej kosti, na rozdiel od nartu, v ktorom je veľa jemných kostičiek a má pomerne širšiu plochu. Tento jav som skúmal aj v Chiang-mai v Thajsku na zápasoch.

Práve schopnosť uspôsobiť naše duševné rozpoloženie takým spôsobom a do takých tvarov, aby nám čo najefektívnejšie umožnilo zasadiť rozhodujúci úder, je tajomstvo praktickej mágie. To je aj dôvod, prečo sa napr. pri magických evokácia (vyvolávanie rôznych entít) používa toľko rozmanitých prostriedkov od planetárnych korešpondencii, astrologických hodín, príslušných farieb, erotických pomôcok až po kuriva, magické nástroje atď. Všetko to nám má prispieť k výslednému efektu, zapadnúť do seba ako skladačka (pozrite si film Kocka II.) a maximálne excitovať naše vedomie k predmetu operácie (v tomto prípade k evokácii).

V magickom výcviku sa to prejavuje tým spôsobom, že študent sa po určitú dobu snaží v mysli udržať iba jedinú myšlienku, pocit, alebo obraz a eliminovať všetky rušivé vplyvy. Aj asána spočíva v tom, zaujať určitú pozíciu a zotrvať v nej bez prerušenia istú dobu. Tak dochádza k odpútaniu sa a k dosiahnutiu rozpoloženia, kedy sa mág sám stotožňuje s objektom svojej koncentrácie. Subjekt sa jednotí s objektom - mnohosť je redukovaná na jednotu. Platí teda princíp pyramídy; spodné body sa stretávajú v jednom vrchole. Skúste teraz pre názornú aplikáciu zobrať predmet pyramídového tvaru a buchnúť s sním napr. do stehna nohy najprv štvorcovou stranou a potom ostrým vrcholom. Ktorý z nárazov ucítite viac ? Ak ju nemáte umelú, prirodzene ten druhý. A taká by mala byť aj vaša mágia, všetky činitele previesť na jedného menovateľa, čím sa umocnia a vtedy sa vám v ruke objaví magická palica. V druhej ruke držíte magický meč, ten vám poslúži na to, keď sa démon ktorého si vyvolal bude snažiť vzoprieť. Ale o tom inokedy.

A. Crowley inštruuje : „Mág musí všechno co má vestavět do své pyramidy...současně nemuže mág nikdy zapomenout, že každý kámen musí být skloněn dle vrcholu pyramidy, strany musí být úplně vyhlazeny, a ani v nejhlubších vrstvách pyramidy nesmí existovat falešné vrcholy.“ (2.). Takže aspekt zjednotenia sily a jej zahrocovanie by nám už mal byť dostatočne jasný. Maximum efektivity ako magická koruna snaženia, laserové vypaľovanie sigíl.

V tomto zmysle je mágia vlastne zhodná so samotným princípom evolúcie, kde ide tiež o to, aby sme ovládli prírodné zákony a dosahovali čo možno najlepších výsledkov v rôznych oblastiach života. Asi už nikto nebude dobrovoľne zakladať oheň trením kameňov o seba, keď môže použiť zapaľovač. To je výdobytok evolúcie a vo svojej podstate aplikácia mágie. Uviesť v sebe rozpoloženie maximálnej efektivity a prispôsobiť tomu okolnosti. Zaujímavosťou je, že zákon „ostrej hrany“ možno nájsť práve aj v evolúcií. Najväčšia sila v súčasnosti je jadrová energia a pritom atómy sú tie najmenšie telieska v našom kozme, teda akoby „najostrejšie“. Celá masívna armáda tankov nespôsobí toľko škody čo miniatúrna jadrová bomba. Pamätníci Hirošimy by o tom vedeli rozprávať.

Niektorí sociológovia označujú našu spoločnosť za spoločnosť špecializácie (H. Willke) – napr. organizuje sa tím vedcov, špecialistov, ktorý má čo najhlbšie preniknúť v danej sfére. Vyštudujú špeciálne školy, postavia sa im laboratória a zaobstarajú si všetky potrebné pomôcky pre svoju prácu. Tento tím dosiahne aj patričné výsledky, pretože je na to uspôsobený; zaujal rozpoloženie, ktoré mu to umožňuje. Tak isto človek nedosiahne v mágii výsledky, keď k nej bude pristupovať bez dostatočného sebaprekonfigurovania – nebude na to uspôsobený.

To ale zďaleka nie je všetko. Tak jednoduché to zase nie je. Príklad so slnečnými lúčmi a lupou v úvode som nepoužil náhodne. Zatiaľ čo mágia má schopnosť usmerňovať a umocňovať silu, túto silu treba najprv mať k dispozícii a k tomu nám úprimne mágia žiaľ moc nepomôže. Sila nás musí osloviť, sama sa aktivovať a to nedosiahneme štúdiom, ani cvičením, ale jedine tým, že sa vydáme v orbite našich skutočných, živých, autentických pohnútok a nie v stope falošných kódexov spoločnosti a tradícií (to ale neznamená anarchiu). Vtedy do nás vstúpi sila. Hadit, v Theleme ekvivalent magickej sily, sa v Liber AL prezentuje slovami : „Já jsem mág a vymítač duchu. Jáj sem nápravou kola a kostkou v kruhu. „Přijďte ke mně“ jsou slova pošetilá : neboť jsem to já, kdo přichádzí.“ (AL II/7)

Mystérium Nového Aeonu spočíva v tom, že svoje tajomstvá a moc otvára tím odvážnym, ohnivým, napojeným do víru života, ktorí sa neboja uchopiť šance a presadiť sa. Buďte aj vy takí. Ale nezabudnite, že mágia má architektúru ostrých hrán a ľahko sa na nej možno porezať.

„Úspech je tvuj dukaz; odvaha tvoje zbroj; vprěd, vprěd, síla má je s vámi; & pro nikoho se nevracajte !” (AL III/46)
“Ale vynikej ! vynikej !” (AL II/71)

A to všetko bez chtivosti výsledku !

ABRAHADABRA

Lialonth


Použitá literatúra :

1. Crowley A. – Liber CL
2. Crowley A. – Book IV.
3. Crowley A. – Liber AL
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (15) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Osobnost CROWLEYHOAnamenSi25.Apr:16:08
Naborovy plagat ?AnamenSi24.Apr:03:51

čitateľov: 4548   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3321)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy