?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


O evokáciách aeónov I
@ mágia a okultizmus     22.4. 07, 05:36

„Naše životy sú plné symbolizmu tých vládnucich kariem, ktoré nad nami majú kontrolu. Všetky ozdoby, neužitočné časti oblečenia atď. sú takými (spôsobujú ľuďom radosť, lebo cítia stotožnenie). A sú tiež prostriedkami ich lokalizácie (kariem).“
Austin Osman Spare, Kniha rozkoše

Nielen jednotlivé zvieracie druhy zodpovedajú jednotlivým stratuum (vrstvám) nevedomia. Podobne každá historická epocha, so svojou charakteristickou atmosférou, túžbami, snami, architektúrou, umením, módou a duchom (rozumej povahou kolektívne prevládajúcej viery), zodpovedá niektorej vrstve nevedomia, tj. niektorému typu karmy. (V Spareovskom význame nahromadenia skúsenosti určitého typu, napríklad skúseností zvieracieho druhu. Crowley v podobnom význame používa pojem „bohovia“ – ako agregáty skúseností.)

Samozrejme, každá historická vrstva má svoje podvrstvy, podobne ako každý zvierací druh má svoje pod-druhy. Historické vrstvenie je podobné biologickému. Aj najbližšie vrstvy ti môžu otvoriť nové multiverzá. Psychonautické prieskumy naznačujú, že štruktúra nevedomia je zrejme fraktálová. Sleduj líniu: chaos - fraktál - kia - nevedomie.

Prieskum dejinných vrstiev 20 storočia, novoveku alebo stredoveku, ti môže zabrať celý život. O príslušných technikách som písal v eseji O pamäti miest. Možný je ale aj širšie poňatý prístup. Ber smiešnych cca. 200 000 rokov, počas ktorých sa objavil človek rozumný (homo sapiens), ako jedinú stratuum. Tú najvrchnejšiu. Pravá zábava so stretaním sa s cudzím a odlišným začína v staroveku a najmä praveku, napr. v dobe ľadovej. Ale pokračuj ďalej - spoznávaj štvrtohory, treťohory...

A potom ešte ďalej. Milióny rokov nech neznamenajú vôbec nič. Pamätáš na Spareho slovné spojenie „posledná je Všemocná jednoduchosť“? V organickom rozmere je to možno jednobunkový organizmus; v časovom, o ktorom teraz píšem, niečo okolo Planckovej epochy.
Dobre, tak ďaleko som ešte nezašiel. Stačí mi pracovať s oveľa povrchovejšími vrstvami, ktorých aktivizácia sa prejavuje v kolektívnom nevedomí ľudstva (napr. v podobe umenia). Čo myslíš, že je, v rámci optiky Spareho koncepcie, taký Jurský park a jeho fenomenálny úspech v 90-tych rokoch? Nič iné, ako príznak oživenia tejto stratuum a identifikácie masy s touto karmou. Študuj Spareho Knihu rozkoše a nazeraj cez túto koncepciu fakt, že sa znova dokážeme dívať na živých tyranosaurov a ostatné príšery. Takisto sa karma prejavuje v líniách aut, v módnych trendoch, účesoch atď. A fixácia jednotlivcov k daným stratuum v ich výbere týchto trendov. Zrazu sa ti vo vedomí objaví túžba po prsteni s nejakým ornamentom. Nemôžeš spávať, nie si spokojný, kým si ho nekúpiš. Tak to funguje so všetkým. Karma sa z nejakého spôsobu aktivuje, invazívne prenikne do vedomia v podobe nutkavej túžby, a uspokojí sa až identifikáciou s ňou, ktorú potvrdíš napríklad kúpou nejakého predmetu, sexom s určitým typom ženy, hraním určitého typu počítačovej, žitím určitého životného štýlu hry atď. atď. Fungovanie spoločnosti je možné len vďaka oživovaniu kárm. A na vrchole pyramídy sú vždy tí, ktorí dokážu vyvolávať takéto oživovanie (a následne ponúknuť prostriedky k uspokojeniu vzniknutého nutkania), bez toho, aby mu sami podliehali. To tvorí skutočnú moc. Každá oživená karma vytvára vlastné ilúzie, aké umožňujú manipuláciu. Človek, ktorý nie je pod vplyvom žiadnej oživenej karmy, nič nechce. Preto ho nemožno manipulovať. Menej pozitívnym faktom je, že taký človek nechce ani žiť, nič nevytvorí, de facto vegetuje. To je nakoniec ideál všetkých východných duchovných systémov, ktoré považujú ego za zlé. Ego je znakom a premietacou plochou oživených kárm. Všetko sa pomocou neho posúva, raz dopredu, inokedy dozadu. Je to komické v multiverze a absurdnom svete, kde sú si všetky smery úplne rovné a o tom, či má význam úplne všetko, alebo vôbec nič, môže rozhodovať aj kvalita tvojej rannej kávy.

Teraz z iného konca. V súčasnej mágii je to samý aeón. Aeón tu, aeón tam; prvý aeón, druhý, tretí, štvrtý, Maat aeón, aeón Horusa, starý aeón, nový aeón, aeón Seta, stačí! Každý arcimág vytvára vlastný aeón a len od sily jeho viery záleží, nakoľko sa vonkajší svet začne vízii jeho aeónu podobať. (Doposiaľ vedie Aleister Crowley, ale Pete Carroll ho dobieha. Celkom na konci pelotónu krivká – naviac úplne pomýleným smerom – Eliphas Lévi s jeho víziou Napoleona ako spasiteľa ľudstva, a sveta 20. storočia ako záhrady univerzálneho mieru. Franza Bardona ani nevpustili na dráhu - bol diskvalifikovaný za svoje aj na okultistu nerozumné výroky o obyvateľoch Venuše.)

Viera tvaruje; divinácia a očarovanie (enchantment) si niekedy zamenia svoje úlohy. V určitom stupni gnózy ťažko povedať, ktoré je ktoré. O tom som ale písať nechcel, takže k veci. Zrejme podstatne menší počet ľudí, než je počet súčasných aeónov, je dostatočne informovaných o tom, čo to „aeón“ vlastne je. Nejedná sa totiž iba o časovú jednotku. V pôvodnom význame u gnostikov, a zrejme sčasti aj u Crowleyho, ide o bytosť, entitu, ktorej jeden rozmer je aj časový. Aeón je okrem iného čosi ako „duch času“, bytosť. A keďže je to bytosť, možno ho evokovať.

Jozef Karika
http://www.karika.sk/

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (17) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
to je logika...GARGANTUA28.Apr:11:07
EON a AEONAnamenSi23.Apr:03:32
mohol byminimax22.Apr:11:52

čitateľov: 4300   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2854)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy