?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Rupert Sheldrake: Moja nebezpečná idea
@ alternatívne vedy     15.1. 06, 09:59

Každý rok kladie známy americký propagátor literatúry John Brockman z newyorského Reality Clubu viacerým vedcom a spisovateľom, ktorí píšu o vede, „Otázku roka“. Otázka roka 2006 je:

Čo je Vašou nebezpečnou myšlienkou?

Dejiny vedy sú plné objavov, ktoré sa vo svojej dobe zdali byť spoločensky, morálne alebo citovo nebezpečné. Najznámejšími „nebezpečnými objavmi“ sú Kopernikova a Darwinova revolúcia. Čo je však Vašou nebezpečnou myšlienkou? Môže to byť myšlienka, o ktorej len rozmýšľate (nemusíte byť jej pôvodcom) a ktorú považujete za nebezpečnú nie preto, že sa predpokladá, že je chybná, ale práve preto, že by mohla byť pravdivá?

Rupert SHELDRAKE, autor teórie morfogenetických polí, na túto otázku odpovedal:

Zmysel pre smer, ktorý si vyžaduje nové vedecké princípy

V skutočnosti nerozumieme tomu, ako sa zvieratá orientujú v priestore


Nikto v skutočnosti nevie, ako trafia poštové holuby domov, podľa čoho sa orientujú lastovičky, ktoré sa každoročne sťahujú z jednej časti sveta do druhej, nevieme, ako veľké morské korytnačky karety obrovské dokážu nájsť nepatrný, len asi 17 kilometrov široký ostrovček Ascension (Ostrov Nanebovstúpenia v južnom Atlantiku), aby tam v bezpečí nakládli vajcia. Musia totiž preplávať tisícky kilometrov (často od brehov Brazílie alebo z ešte väčších diaľok, pozn. AGM). Tieto spôsoby navigácie vyžadujú viac, než len nasledovanie známych orientačných bodov alebo orientáciu v určitom smere ako podľa kompasu; vyžadujú schopnosť pohybovať sa smerom k cieľu.

Čím je táto myšlienka nebezpečná? Nepotrebujeme snáď len trochu viac času na to, aby sme navigáciu vysvetlili v pojmoch bežnej fyziky, génov, nervových impulzov a chémie mozgu? Je to možné.

Ale je tu aj nebezpečná možnosť, že orientačný zmysel zvierat nebude vysvetliteľný v pojmoch súčasných prírodných vied. Okrem známych zmyslov môžu mať niektoré druhy zvierat zmysel pre smer, ktorý by spočíval v tom, že sú priťahované k cieľu priamymi spojeniami, ktoré majú povahu istého typu poľa. Takýmito priestorovými atraktormi (objektmi, ktoré priťahujú, pozn. AGM) sú miesta, s ktorými sa zvieratá už oboznámili, alebo s ktorými sa oboznámili ich predkovia.

Aké sú fakty? O holuboch vieme viac, než o iných druhoch. Každý bude súhlasiť, že v rámci známeho územia, najmä v okruhu niekoľkých kilometrov, môžu holuby používať orientačné body; napríklad môžu nasledovať cesty. No využitie známych orientačných bodov neďaleko domova nemôže vysvetliť, ako sa pretekárske holuby vrátia skrz neznámy terén zo vzdialenosti 600 míľ (približne 1000 km) letiac hoci aj nad morom, ako napríklad keď sú anglické holuby vypustené v Španielsku.

Charles Darwin, sám chovateľ holubov, bol jedným z prvých, ktorí prišli s vedeckou hypotézou o tom, ako holuby hľadajú cestu domov. Domnieval sa, že by holuby mohli používať nejaký spôsob odhadu vzdialenosti a smeru, pričom by registrovali všetky zákruty a obraty na ceste preč z domova. Túto myšlienku testovali v dvadsiatom storočí tak, že viezli holuby preč z ich holubníka v uzavretom aute, takže z neho nebolo vidieť von, a po kľukatých cestách. No holuby sa vrátili domov normálne. Tak ich viezli v kabíne, ktorá sa navyše ešte otáčala. V inom experimente zas holuby cestovali v anestézii (narkóze).

A čo navigácia podľa hviezd? Jeden z problémov domnelej orientácie podľa slnka alebo hviezd je, že mnohé zvieratá sa orientujú aj keď je zamračené. A ďalší problém spočíva v tom, že navigácia podľa hviezd závisí od presného zmyslu pre čas. Aby bolo možné otestovať túto teóriu, boli holuby vystavené hodinovému posunu o 6 alebo 12 hodín. Potom ich odviezli stovky kilometrov od holubníka a vypustili. (Pozn. AGM: Hodinový posun sa robí tak, že holuby sa istý čas chovajú v uzavretom priestore s umelým striedaním svetla a tmy, ktoré sa líši od normálneho denného. Holubom sa tak vnúti iný rytmus „dňa a noci“, ako keby si mali zvykať na podmienky v inom časovom pásme). Počas slnečných dní sa holuby vybrali zlým smerom, keďže ich slnečný kompas závislý od času bol posunutý. No napriek tomuto pôvodnému zmäteniu holuby čoskoro napravili svoj smer a doleteli normálne.

Ostali teda dve hlavné hypotézy: vôňa a magnetizmus. Na tom, že vyňuchať smer domova zo vzdialenosti stoviek míľ vyzerá byť nepravdepodobné, sa zhodnú mnohí. Dokonca aj najvášnivejší obhajcovia vôňovej hypotézy (talianska škola, ktorú predstavuje Floriano Papi a jeho kolegovia) pripúšťajú, že navigácia na základe čuchu je nepravdepodobná, ak vzdialenosti prekračujú 30 míľ.

Takže ostáva magnetický zmysel. Množstvo živočíšnych druhov dokáže vnímať magnetické polia, napríklad termity, včely a sťahovavé vtáky. No aj keby holuby mali kompasový zmysel, nestačil by sám na to, aby vysvetlil schopnosť vrátiť sa domov. Predstavte si, že by vás vzali na neznáme miesto, pričom by ste mali kompas. Podľa neho by ste vedeli, kde je sever, ale nie, kde je domov.

Zvyčajný spôsob, ako sa porátať s týmto problémom, je predpokladať zložité vzťahy medzi známymi zmyslovými modalitami, pričom by tieto vzťahy zahŕňali mnohonásobné podporné systémy. Teória zložitých vzťahov je bezpečná, znie múdro a je dostatočne nejasná na to, aby ju bolo možné odmietnuť. Myšlienka zmyslu pre smer, ktorá by obsahovala nové vedecké princípy, je nebezpečná, ale možno bude nevyhnutná.


Zdroj:
Preložil a poznámkami doplnil Gorimír

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (10) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
URLgorimir15.Jan:11:32

čitateľov: 6399   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1125)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy