?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Svätoondrejský deň
@ mágia a okultizmus     30.11. 05, 01:04

Kto nestihol v Svätokatarínsku noc čarovať a kúzliť, nevadí. Predvianočný čas je na to ako stvorený aj v iné dni. 30. novembra sa nám naskytne nová šanca. Je predsa Ondreja. Neviete, že v tento deň je možné skoro všetko?

Sviatok svätého Ondreja z posledného novembrového dňa patrí spolu so sviatkom svätej Kataríny, Barbory, Mikuláša, Lucie a Tomáša medzi predvianočné dni, ku ktorým sa viažu rôzne ľudové zvyky, tradície a vinše. Sú to takzvané stridžie dni, pretože ich vraj sprevádza zvýšená aktivita zlých síl. Strigy vbiehajú do maštalí, aby odobrali kravám mlieko, stretávajú sa na krížnych cestách a rôznym spôsobom škodia ľuďom. Gazdiné preto chránili vstupy do príbytkov cesnakom, makom alebo posvätenou kriedou.

Svätoondrejský deň bol zároveň dňom ľúbostnej mágie.
Dievčatá triasli ploty a počúvali, kde sa rozbreše pes, pretože odtiaľ dostanú ženícha.V túžbe spoznať podobu alebo meno svojho budúceho liali olovo cez oko na kľúči do lavóra s vodou a výtvor bol doslova nástrojom veštenia, pretože bola potrebná veľká dávka fantázie, aby dievča v olove našlo nejaký symbol.Varili často aj halušky s lístočkam vo vnútri.

Mládenci zas prenášali hospodárske náradie do domov, kde mali slobodné dievčatá.

Na svätého Ondreja sa tiež oplatilo začínať robotu, lebo sa určite dobre skončila.

Kto bol svätý Ondrej

Svätý Ondrej bol učeníkom Ježiša Krista. Jeho brat Šimon - neskôr Peter, sa stal prvým Kristovým nástupcom - pápežom. Spolu s bratom a ďalšími budúcimi učeníkmi Jánom a Jakubom vykonával Ondrej výnosné rybárske povolanie.

Cirkevní otcovia ho nazývajú ”prvým povolaným”, lebo jeho Ježiš prvého zavolal od rybárskej siete do svojej služby. Dostal aj pomenovanie ”uvádzač ku Kristovi”, lebo on k učiteľovi priviedol svojho brata Šimona a aj v iných situáciách zastával ako najstarší z apoštolov úlohu Ježišovho prostredníka.

Po Majstrovom nanebovstúpení hlásal evanjelium v dnešnej Malej Ázii, v južnom Rusku, Rumunsku, Bulharsku a v Grécku. Zomrel v gréckom meste Patras, priviazaný ku krížu v tvare X, ktorý podľa toho dostal pomenovanie ondrejský kríž.

Cisár Konštantín dal preniesť jeho pozostatky do Carihradu, odkiaľ sa dostali do mesta Amalfi pri Neapole. V 15. storočí uložili apoštolovu hlavu vedľa hrobky jeho brata v Bazilike svätého Petra v Ríme. Pápež Pavol VI. však v rámci ekumenických stykov vrátil cennú relikviu v roku 1964 do Patrasu.

Zdroj:http://www.beauty.sk/spravy/?clanok=455&print=1

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (4) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
stridzie dniramadanite30.Nov:03:01
Olovogorimir30.Nov:01:22

čitateľov: 3965   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2854)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy