?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Svätojánske čary, alebo radí pani Zita
@ mágia a okultizmus     19.6. 05, 07:56

Letný slnovrat je 21. júna, a vtedy sa Slnko dostáva na nad obratník raka. Začínajú sa kratšie dni a dlhšie noci. Od nepamäti bolo toto obdobie u nás sprevádzané kultom Slnka a ohňa. Predstavy o klesaní z vrcholného bodu nebies vyjadrovali horiace kolesá, ktoré ľudia na dedine spúšťali z vrchov. Tak hovorí tradícia…Magické praktiky sa však väčšmi viažu k dátumu 24. jún

Pani Zita:

- K tomu čo ste povedali, treba ešte dodať, že patrónkou júna je Juno, ktorá vládne dažďu a je mimoriadne dobroprajná k ženám. Preto je aj jún veľmi priaznivý pre ľúbostné čary. Dobré je však zamerať mágiu najmä na zdravie, ale o tom až neskôr.


Svätý Ján Krstiteľ sa narodil 24.júna a medzi ľuďmi je tento termín známy ako svätojánska noc. Treba si však uvedomiť, že v túto noc sa objavuje nielen dobrá ale i zlá - nečistá sila. Aby som sa vrátila k povedanému. V tento deň sa spájajú duchovia ohňa /kult Slnka/ a vody /Juno/. Zo všeobecných úkonov by som zdôraznila, že na deň Jána Krstiteľa by ľudia nemali zabudnúť zapáliť sviečku a prečítať si modlitbu. Podľa tradície by sa nemalo pracovať a v žiadnom prípade piť alkohol. Musíme ovládať jedno zo základných pravidiel a to, že zlá sila sa skôr zmocní opitého ako triezveho človeka.

V tento deň navštívte ak to potrebujete veštca, lebo 24. júna je dobré nechať si vyložiť z kariet, či iným spôsobom, pretože veštby vychádzajú najpresnejšie. Kto sa okúpe v potoku alebo rieke, bude zdravý po celý rok. Voda v rieke má obrovskú moc a unáša všetky choroby.

Na oslavu živlu ohňa slúžia vatry, ktoré sa kladú buď pri reikach, alebo pri lese. Skákanie cez vatru odháňa 40 chorôb a zbavuje neplodnosti. Mnohé mamičky vo vatre pália šaty chorých detí, aby im zmizla choroba.

V noci z 23. na 24. júna majú mimoradnu moc liečivé bylinky. Stará tradícia hovorí, že ohňom kvitne papraď. Ten kto ju nájde, bude bohatý a zrdavý a štastný po celý život. Ešte sa hovorí. Že kvety, stromy i tráva majú schopnosť komunikovať.

Liečia sa aj rôzne choroby. Treba ísť s vedrom k rieke a doniesť vodu. Presne o pol noci na prahu domu kde býva chorý, ho treba s tou vodou poumývať. Pri umývaní , hovoríte:

„Jánovi svätému sa pokloním, Jánom sa vyliečim. V mene Otca, Syna i Dcha svätého. Amen.“

Ak chceme pomôcť epileptikom, do 24. júna treba ušiť košeľu ale tak, že polovica bude mužská a polovica ženská /odlíšime napríklad tvarom goliera, ženskú časť urobíme dlhšiu./ Keď sa chorý prebudí zo spánku, oblečieme mu tú košeľu, zoberieme ho k zrkadlu a hovoríme tri razy:

„Ani nie žena, ani nie muž, ani nie v košeli, ani nie v šatách. Ako svet ľudský pamätá si svätojánsky deň, tak i sluha boží /slúžka božia/ povieme meno chorej osoby, z toho dňa bude živý a zdravý.“

Veľmi silným magickým prostriedkom je nasledujúci. Najprv natrháte trávu z pod troch kríkov, ktoré rastú na rôznych miestach a na ktorých sedávajú vtáci. Trávu prinesiete domov ale po celý čas aj keď idete pre ňu, aj keď sa s ňou vraciate, mlčíte. Do vriacej vody dáte o pol noci trávu uvariť a miešame ju nožom. /Nie varechou ani lyžicou/ a hovoríte:

Nožom krútim a kliatbu hovorím. Beriem a zatváram silu tohto dňa pre liečbu telesných bolestí. Moje slovo je silné. Amen.

Tráva je veľmi silná, natrhaná aj uvarená pod kliatbou. Ňou možno liečiť všelijaké rany. /Varíme z 23. na 24. júna/.

Na Jána Krstiteľa sa dievčatá umývajú rosou, aby im tvár zostala dlho mladá a krásna. Keď nemajú možnosť umyť sa v rose, umyjú sa o 4. hodine ráno doma, ale neutrú sa. Postavia sa pred zrkadlo o hovoria:

„Tak ako mlado vyzerám teraz, tak aby som vyzerala vždy.“ Povedia to sedemkrát.

Nespomenuli sme ešte svätojánske ľúbostné čary.

- Možno povedať pár slov o rieke snov. Takže dievčatá, ktoré chcú vidieť tvár budúceho ženícha, nech si zoberú misku z hliny, alebo keramiky, nesmie byť z kovu, do ktorej naberú vodu z rieky. Na ňu položia doštičku z dreva ako mostík cez rieku. To urobia večer pred spaním. Misku vložia pod posteľ. Než zaspia, musia si predstaviť, ako kráčaju po moste nad riekou. Malo by sa im so ženíchom prisniť.

Jednou z ďalších magických praktík je, že ak dievčatá, alebo ženy chcú, aby ich muži milovali, musia sa postaviť na takú zem, kde po sebe zanechajú stopu. Z pod ľavej nohy nožíkom treba najprv tú stopu sňať. Potom túto zem zmiešajú s inou a posadia do nej cibuľu kvetu. Najradšej tulipánu. Kvietok žena či dievča musí ale ľúbiť a opatrovať ho s láskou. A ako bude rásť kvet, tak sa bude rozvíjať aj láska.

kb


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (6) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
svätojánske čarybabu0519.Jun:14:29
Jánska Noc????chantall519.Jun:11:02

čitateľov: 9781   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2856)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy