?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Láska ide cez žalúdok
@ mágia a okultizmus     15.5. 05, 11:03

Jedným z rezultátov, vyplývajúcich z magického výcviku a praxe je schopnosť vidieť za každodennými udalosťami a situáciami paletu rôznych síl, ktoré sú bežným ľuďom (t.j. magicky neškoleným) cudzie, alebo presnejšie povedané, ľuďom ktorí nie sú duševne natoľko uspôsobení, aby ich dokázali vedome vnímať. Tieto sily možno zatriediť na základe rôznych hermetických systémov, či už sa jedná o sily planetárne, živly, sily znamení zvieratníka, runy a podobne.

Bolo by chybné sa domnievať, že samotné tieto sily sú pevne ohraničené. Práve naopak, majú mnoho odtieňov, sú difúzne a navzájom sa prelínajú. Samotné označenie napríklad Mars alebo vzdušný živel tvorí len strešný pojem, ktorý pokrýva celú variačnú krivku rôznych odtieňov a kombinácii. Napriek tomu existujú určité zvieratá, rastliny, kamene, signatúry a pod., ktoré sú veľmi výrazne zastúpené príslušnou silou a stali sa tak akýmsi reprezentantom danej sily. Takéto reprezentačné korešpondencie možno bežne nájsť v rôznych tabuľkách v hermetickej literatúre.

Pre začiatočníka na poli magickom je preto výhodné zamerať svoju pozornosť spočiatku na tieto reprezentatívne korešpondencie a cvičiť na nich svoje schopnosti vyciťovať, rozlišovať, uchopiť a tvarovať tieto sily. Pre pokročilejšieho mága je tiež výhodné pracovať s týmto základným rozdelením, pretože príslušné objekty tvoria akúsi vstupnú astrálnu bránu, cez ktorú možno preniknúť takpovediac „za oponu“ a kontaktovať príslušnú bytosť spadajúcu do rezortu danej sily.

Časom sa prvky v duševnej konštitúcii mága stále viac vyvíjajú, diferencujú a už nepotrebuje naďalej vyhľadávať tak silné ohniská síl, ale dokáže k nim preniknúť aj cez jemnejšie odtiene každodenných udalostí. Ide teda skôr o induktívny spôsob práce. Induktívny spôsob práce môže byť pre mága prínosnejší a účinnejší, pretože priamo vychádza z jeho praxe. Vyčítať korešpondencie z príslušnej literatúry a naučiť sa ich naspamäť nie je ťažké, ale prísť na ne vlastnou usilovnou prácou je nielen hodnotnejšie, ale aj účinnejšie. Vybudovaná sieť šémov je jedným zo skutočných majetkov praktického magika.

Jeden z príkladov, ako sa v bežnom živote mága odohráva tento postup, sa môže vyskytnúť v tých najmenej očakávaných situáciách, ako je konzumácia jedla. Jedlo je s našim životom natoľko späté, že sa začalo považovať za akúsi triviálnosť a bežne sa mu natoľko nevenuje pozornosť. Čo sa však stane keď na neho vrhneme magický uhol pohľadu ?

Jedlo možno vo všeobecnosti pripísať zemskému živlu. To asi sedí a málokto sa bude o tom škriepiť, avšak ja chcem poukázať na inú zaujímavú súvislosť. Už viac krát som po riadnom najedení sa, ale častejšie skôr po prejedení sa zaznamenal zvláštne duševné rozpoloženie, akúsi rozjarené náladu a silné Venušine impulzy. Daný stav možno prirovnať aj k akejsi forme ľahkej opitosti. Následne som si to overil aj u iných ľudí. U niektorých bol podobný fenomén tiež zaznamenaný. A práve systém korešpondencií nám umožní rozuzliť túto zaujímavú súvislosť.

Zemský živel je totiž priraďovaný k cherubínovi Býk a ten sa vyznačuje práve venušinými aspektami. Taktiež astrologické korešpondencie znamenia býk sa priraďujú k Venuši a k zemskému živlu. Thelemský mág, načrtávajúci invokačné alebo zažehnávajúce pentagrami zemského živlu vo svojej rituálnej práci, používa pri imaginácií práve zelenú farbu a je známe, že zelená je farba Venuše. Obézni ľudia sú často veľmi žoviálni a spoločenskí. Je teda zrejmé, že zemský živel a venuša majú určitú príbuznosť.

Človek, ktorý sa výdatne naje až na prasknutie, doslova invokuje Venušu. Prečo sa asi v jednom z ľudových prísloví hovorí, že láska prechádza cez žalúdok ? Erotické hrádky mnohých mileneckých párov predchádza práve výdatná večera. Pudí ich k tomu akýsi nevedomý duševný impulz. Udalosti sa potom akoby spustia samé a stačia nepatrné náznaky a celé sa to rozbehne tým správnym smerom. Povedané veľmi lapidárne, pokiaľ si chcete svojho milovaného, alebo objekt svojej lásky pripútať bližšie k sebe, zoberte ho na výdatnú večeru. Venušin aspekt jedľa ešte silne umocňujú také zložky potravy, ktoré korešpondujú s Venušou ako napríklad vanilka, králik, holub, ale aj hrušky a podobne, celkovo sladké, príjemné jedlá. Je vhodné, aby sladkú časť pokrmu tvoril aspoň dezert, ktorý má nasledovať po hlavnom jedle. Možno tiež odporučiť použitie strieborného príboru, ktorý ako lunárny kov (Luna je Venuši príbuzná) výsledný efekt ešte znásobí.

Pretože, že neuznávam striktné oddeľovanie duševného a fyzického, ale preferujem ich vzájomnú podmienenosť a interakciu, skúsme sa teraz na tento jav pozrieť aj z psychologicko-biologického hľadiska. Psychológia nás učí, že určité biologické faktory môžu viesť k vyhľadávaniu určitých skúsenosti, teda nalaďujú nás na určité aktivity.

Profesor psychológie M. Nakonečný napríklad uvádza, že vysoká hladina pohlavných hormónov v krvi vedie k vyhľadávaniu sexuálnych stykov. I keď ľudská sexuálna apetencia je v podstate návyková, vplyv pohlavných hormónov nie je zanedbateľný. U žien sexuálna apetencia koreluje s menštruačným cyklom. Známy psychológ A.R. Atkinson tiež poukazuje na biochemické faktory, hlavne produkty určitých žliaz s vnútornou sekréciou. Endokrinný systém nepriamo riadi aktivitu jednotlivých bunkových sústav prostredníctvom hormónov. Niektoré endokrinné žľazy sú aktivované nervovým systémom, zatiaľ čo iné zmenami vo vnútornom chemickom prostredí organizmu.

Práve konzumácia jedľa mení chemické prostredie organizmu a navodzuje tak vylučovanie niektorých látok. Nadobličky napríklad majú dôležitú úlohu v určovaní nálady jedinca, na množstvo jeho energie a schopnosť zvládať stres. Jedlo tak podmieňuje zmenu nálady jednotlivca, vyvoláva u neho uspokojivé reakcie. Aby sme boli presní, jedná sa o endogénne opioidy – endorfíny a enkdfaliny. V stene tenkého čreva je množstvo receptorov, ktoré spôsobujú ich vylučovanie.

Biologické a psychologické poznatky sa tak zaujímavým spôsobom prelínajú s poznatkami získanými z magickej praxe. Uvedený príklad jedla a Venuše má slúžiť iba ako pomôcka pre vlastný výskum, ako impulz pre vlastnú duševnú prácu, ktorá vás určite privedie k ďalším zaujímavým poznatkom.

Lialonth
A. H.


Použitá literatúra :

Nakonečný M. – Základy psychológie, Academia, Praha 1998
Atkinson R. L. – Psychologie, Portál, Praha 2004

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (22) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Lialonth A.H.Selma16.May:07:33
Láska ide cez ,...1234515.May:16:53
Jídlo? ale jaké?Selma15.May:13:55

čitateľov: 6686   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3321)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy