?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Walpurgina noc a jej moc
@ mágia a okultizmus     29.4. 05, 13:50


Už o pár chvíľ príde noc, počas ktorej skončí mesiac Dubeň a urobí miesto ďalšiemu, ktorému naši predkovia dali meno Traveň. Naoko bezvýznamná jarná noc. Môže byť plná vôní rozkvitajúceho sveta, ale ešte stále nás môže navštíviť aj mráz. Pre našich západných susedov (Nemcov, Rakúšanov, ale aj Čechov) je však významnejšia, než mnohé iné jarné noci. Patrí totiž čarodejniciam. Čarodejniciam? Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie. Čo sa skrýva za germánskym sviatkom Walpurginej noci – ale aj za jej keltskou podobou, ktorá sa nazýva Beltain? O čom hovorila stará povesť z pohoria Harz, podľa ktorej sa v túto noc zlietali na vrch Blocksberg (Brocken, najvyšší vrch severného Nemecka) bosorky, ktoré tam očakávali príchod rohatého boha?

Pôvodne, teda pred prijatím kresťanského kalendára, sa tento sviatok slávil v noci prvého splnu po jarnej rovnodennosti. Neskôr sa však ustálil dnešný termín, ktorý súvisí aj s čiastočným pokresťančením tohto sviatku. Jeho základom bola jarná oslava plodnosti, nástupu letného obdobia, ktorého patrónmi u Germánov boli Freyr a Freya. Ako taký bol tento sviatok protiváhou jesennej obety na počesť predkov. Sprevádzali ho ohne, tanec a erotické obrady plodnosti. Zároveň to však bola chvíľa, keď sa otvárali dvere svetu „za týmto svetom“ . Človek mohol vtedy od duchovných síl získať pomoc, ale tieto mocnosti mu mohli aj ublížiť. Ľudia preto museli chrániť svoje sídla pred neželanými útokmi. Nocou sa preto nieslo práskanie bičom a pred brány gazdovstiev sa vystrčili metly. Ohne zas mali moc očistiť človeka od hrozby nákazy. Kto prešiel pomedzi dva horiace ohne, ten bol na nasledujúci rok očistený od hrozby choroby. Iným zvykom bolo „upaľovanie bosorky“. Prvé májové ohne mali totiž zahnať aj zlé sily, ktoré spôsobovali neúrodu, prinášali krupobitie, odoberali kravám mlieko apod. V Nemecku a v iných krajinách bola rozšírená predstava, že takto škodili zlomyseľné, napoly ľudské, napoly démonické bytosti – strigy. Mladí preto zhotovovali zo slamy a handier figuríny bosoriek, ktoré potom za spevu a tanca spálili.

S Walpurginou nocou sa spájali aj erotické obrady. Ľúbostný akt na poli (hoci neskôr len v náznaku) mal preniesť ľudskú plodnosť na roľu. Podobné obrady poznáme z celej Európy a vlastne z celého roľníckeho sveta, neobmedzujú sa teda ani zďaleka len na Germánov. Aj ďalšie zvyky sa spájali s oslavou plodnosti a životnej sily. Najznámejším je sadenie májov, známe aj u nás. Mládenci vtedy priniesli a postavili dievkam – každý svojej vyvolenej – pod okná stromček, zvyčajne brezu. Zároveň jeden veľký májový strom stál uprostred dediny, okolo ktorého sa tancovalo. Májový strom bol jednak symbolom plodnosti prírody prinesenej človeku, jednak bol „stromom života“, osou, okolo ktorej sa krútil svet .

Je pochopiteľné, že niektoré obrady a hry spojené s oslavou Walpurginej noci sa nepáčili kresťanským misionárom. Kňazi chceli tieto oslavy zlikvidovať ako pohanské, ale obyčaje spojené s pôdou, plodnosťou a životnými silami boli až príliš silno prepojené s tým, čo ľudia prežívali v každodennom živote. Ako mnoho takýchto sviatkov, aj jarné oslavy teda dostali kresťanský šat. Krokom k tomu bolo spojenie pohanských sviatkov s menom svätej Walpurgy (pôvodne Valborgy), pôvodom anglosaskej svätice z 8. storočia. Na prvého mája 879, sto rokov po smrti, bola táto abatyša kláštora benediktínok vo franskom Heidenheime vyhlásená za svätú. No Walpurgina noc nemá obsahovo s touto sväticou spoločné na prvý pohľad vôbec nič. Jediná spätosť medzi stredovekou svätou ženou a pohanským sviatkom je v tom, aké oblasti má svätá Walpurga pod svojím patronátom. Sú to na jednej strane šestonedieľky, roľníci, domáce zvieratá a rast poľnohospodárskych plodín, ktoré by mohli odkazovať na oslavu plodnosti, na druhej strane zas ochrana pred morom, kašľom, očnými chorobami, ale aj proti pohryznutiu psom a proti besnote. Táto ochranná funkcia sa pôvodne viazala najmä na očistný jarný oheň.

A ako to bolo vlastne s tými bosorkami na Harzi a s rohatým bohom, z ktorého neskôr urobila cirkev diabla? Pôvodne šlo o to, že Germáni v túto noc navštevovali vedmy – Hagszissen – ktoré sedeli v posvätných hájoch (Hag) a predpovedali budúcnosť. No vedmy sa stretávali aj v tajnosti. O tom, čo na týchto stretnutiach robili, nikto nevedel nič určité. Reči sa však šírili. Útržky „zaručene overených“ správ podnecovali fantáziu ľudí a tí si potom predstavovali kadečo. Tieto predstavy obratne využili kňazi na to, aby postavili tieto ženy, vlastne udržiavateľky starej tradície liečenia a poznania prírody i človeka, mimo spoločenský poriadok. Zo „sediacich v hájoch“ sa stali bosorky (Hexen). A z rohatého boha vyjadrujúceho mužnosť a nespútanú životnú silu sa stalo jedno z najčastejších stvárnení diabla. Podobná zmena je pre dejiny stredoveku príznačná. Nečudo, že v 70tych rokoch 20. storočia sa práve obraz „bosorky“ stal symbolom sily, slobody a nezávislosti žien. Zároveň sa Walpurgina noc stala jedným z hlavných sviatkov jedného z novopohanských duchovných prúdov – kultu Wicca. Pri tomto novom náboženstve však naše priblíženie Walpurginej noci zakončíme. Na záver snáď len malý recept na súkromnú oslavu Walpurginej noci – punč priamo od vedmy Theresie:

40 g cukru, 2 čajové lyžičky medu a jedna čajová lyžička marinky voňavej sa zmieša s litrom suchého bieleho vína, nechá sa hodinu postáť a po precedení sa zleje do tmavých fliaš... Podáva sa chladené .

Gorimír, dubeň Piateho roku

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (6) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
maskygorimir29.Apr:14:01

čitateľov: 7111   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2854)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy