?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


V kotlíku čarodejníc začali variť Kataríny
@ mágia a okultizmus     25.11. 04, 03:35

Viete že práve dnes, na Katarínu, sa začínajú podľa starých tradícií dni stríg? Temné sily, aspoň tak sa domnievali naši pratastarí rodičia, vraj práve od 25. novembra začínajú pôsobiť vo zvýšenej miere. K ďalším kritickým dňom patrí 30. november, teda Ondrej, Barbora 4. decembra , Mikuláš 6,. Lucia 13. a Tomáš 21. decembra.

Ako uvádza etnografka, Emília Horváthová v knihe Rok vo zvykoch nášho ľudu, tieto dni sa nazývali stridžie. Predstava o narastajúcej aktivite nepriaznivých síl a vyčíňaní démonov súvisela s ubúdaním denného svetla na úkor tmy. U ľudí sa začal objavovať pocit strachu a úzkosti a toto obdobie vnímali ako snahu zla víťaziť nad dobrom.

Ženy nesmeli vojsť ani do stajní, a tak sa vraj premieňali na mačky, aby škodili najmä kravám tým, že im odoberú mlieko. Niektoré strigy sa vraj vedeli prepchať aj cez kľúčové dierky, preto ich gazdovia potierali cesnakom a na dvere svätenou kriedou robili krížiky. Po tieto dni sa nič nepožičiavalo, nerozdávalo, ba ani nepredávalo. Keď náhodou žena prišla niekde na návštevu ako prvá, odprevadili ju až pred dom. Vítaný ako prvý návštevník bol muž, lebo po ňom už mohol vstúpiť do domu ktokoľvek bez toho, aby mal vplyv na osud rodiny.

Medzi úsmevné povery platila napríklad tá, že keď na Katarínu do domu vstúpila ako prvá žena, v tamojšej domácnosti sa po celý rok rozbíjal riad. Preto v niektorých dedinách, tam kde bývala žena menom Katarína, o dvere rozbíjali preventívne starý hlinený riad. V iných obciach sa zasa mládenci „zahrali“ na strigy, povyberali brány z pántov a odniesli ich do cudzieho dvora....

Samozrejme na Katarínu sa aj čarovalo. Odrezávali sa tie vetvičky z ovocných kríkov a stromov, ktoré na jar najskôr kvitnú. Každý prút znamenal iné želanie. Podľa toho, na ktorom z nich sa na Štedrý deň objavili listy alebo kvety, sa malo dané prianie splniť.

Konár čerešne slúžil na ľúbostnú veštbu. Dievča, ktoré chcelo vedieť či sa vydá, zasadilo do kvetináča s pieskom konár a každý deň ho polievali vodou, ktorú nosilo v ústach z potoka. Keď sa na vetvičke do Vianoc objavili kvety, bolo to znamením, že dievča sa do roka vydá.

V tento deň ženy nepriadli a ani nič nešili i keď priadky sa začali, ale len symbolicky. Dievčatá priniesli koláče, chlapci víno a prvý večer budúcich sezónnych prác trávili spevom, tancom a rozprávaním sa.

Katarína tohto roku „padla“ na štvrtok a štvrtok je pod vládou Jupitera. Dobroprajný Jupiter vie vraj pomôcť všetkým, ktorí sú v hmotnej núdzi. Dnes do 17. hodiny teda skúste malé kúzlo. Oblečte sa do zelených alebo červených šiat, zapáľte zelenú sviečku a veľmi vecne a triezvo poproste o pomoc. Rovnako ak máte v blízkosti dub, zájdite si k nemu. Uzatvorte s ním v mysli priateľstvo, potom ho trikrát obíďte v protismere hodinových ručičiek, poproste ho o pomoc, ktorú potrebujete. Na záver rituálu dub objímite a čelo si oprite na pár minút o jeho kmeň.

kb

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (10) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
članoksuzana----.28.Nov:11:09
čarodejky a stromy...magdalena25.Nov:07:24

čitateľov: 3736   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (2854)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy