Ako sme prežili stretnutie www.putnikov v Bratislave
@ Zo stretnutia pútnikov     1.2. 11, 20:32

Navigácia na ceste o tom bolo najmä naše zdielanie :-)


takto sme si vysedávali


megy a elem


Jaro Miškolci, dvorný navigátor Aleša Lopraiza nám ukazuje trať rally v Argentíne v roku 2010, mapu, ktorú dostanú všetky súťažiace posádky


..šípky, čiarky, čísla, piktogramy.. hrôza.. každá etapa iné šípky, čiarky, farby..údaje


..stačí a v tom zorientovať :-) a potom len čítať..


megy dumá :-)


..a prišiel nick razvan..zvítanie s megy


megy rozhodnutá k maľbe :-)


..dryada premýšľa..a Jaro už drží v ruke štetec a vodové farbičky..


elem pozoruje dianie..Jaro maľuje a dryada na stoličke nachystaná konať/maľovať..


detail z maľby na stenu


..misky s pamlskami, v popredí obrovská bábovka s mandľami..v tých prúžkovaných miskách je libanonské korenie a olivový olej..veľmi chutné..


nick razvan a nick dryada, načúvajú..


Jaro maľuje TATRU a značky..ide mu to aj kreslenie, nielen navigovanie :-)


megy v "akcii" -krásny strom so zapustenými koreňmi.. nie megy .. obrázok stromu maľuje :-)


..dryada..chcela mať krásne fotky : nech sa páči!


..a ešte raz dryada..


razvan, sediaci na vankúšoch načúva..


..a ešte raz razvan..


elem .. a svetlo pred ňou :-)

elem píše: Stretnutie www.putnikov.sk v Bratislave, 29.januára 2011 v čajovni My a mama.Človek sa najprv postavil proti prírode, aby prežil. Čoskoro sa od nej začal vzďaľovať, aby si zabezpečil pohodlie. Ak v tomto novom tisícročí dovedie tento svoj projekt vytvárania akejsi umelej prírody do dôsledkov, pravdepodobne mu hrozí, že bude musieť oželieť symfóniu pravých hôr a riek, selanku pravých polí a lúk či nokturno pravej nočnej oblohy a zostane mu iba jeden žáner – digitálna imitácia všetkých pôvodných žánrov.Človek by mal žiť v záhrade. Záhrada je kultivovanou prírodou a prírodnou kultúrou. Tu sa snúbi estetika s účelnosťou, architektúra s hudbou, obraz so zvukom. Tu človek nestretáva šelmy ani obludy, tu sa nemusí báť. Tu môže pracovať i relaxovať, hovoriť s ľuďmi i meditovať osamote. Tu je doma. Kiežby sme projektovali svoj svet budúcnosti ako záhradu pre všetkých.. (Emil Višňovský, 2010)

 

#CONT#

 ..hovoriť s ľuďmi naživo ..nie digitálna imitácia rozhovorov s ľuďmi.. ..podarilo sa.. Na stretnutie www.putnikov.sk som pozvala aj „pútnikov“ na ceste životom ako takým.. akosi som tušila, že tých www bude menej a tak aj bolo.. Stretnutie bolo komorné : nick megy, nick dryada, nick razvan a ja- nick elem a moji iní hostia, priatelia a rodina. Dryada prišla až zo Zvolena. Napiekla orechové koláčiky, priniesla svetielko a tiež kamienok..Vzácna milá tichá žena s iskrou v očiach a láskavým pokojom i silou jej ticha s veselými očami..Nechala doma troch chlapov.. a prišla. Je presne taká, akú som ju videla za písmenkami .. ako jej krátke no výstižné reakcie v debatách .. má aj naživo rovnako cit pre situáciu a zmysel pre pohodu.. navigátor z rally Jaro vraj chodil cez ich ulicu, keď študoval vo Zvolene.. a Maťo Námešný (som taká zblbnutá z pravidiel, že ani vlastne neviem, či to tu takto môžem písať: osoby a obsadenia J ) – tiež jeden nick na stránke, je náš spoločný známy.. akoby som sa s dryadou poznala dávno - neskutočne samozrejmé .. Megy už predtým v čajovni bola a potešila som sa, bo si poznajúc miesto – priniesla si papuče J..je pravdou, že niektorí naši hostia majú v čajovni svoje papuče (uložené/skryté pred ostatnými hosťami)..a priniesla krásnu fialovú hyacintu v krásnom fialovom kochlíku ..veď jar je tu čoskoro, 51 ? dní.. megy, ktorá stíha vymaľovať štyrom deťom izbičky, ..dbať nad rozpočtami projektov, strihať a pracovať ..a venovať svoj čas stretnutiu i premýšľaniu o nás, o všetkých a všetkom s jej vlastným temperamentom, ktorý netradične (podľa mňaJ) ide ruka v ruke s jej pokorou .. Razvan je presne taký ako jeho písmenka .. mám pocit, že má dve a možno aj tri pripojené pamäťové karty .. ale to si isto všetci na www.pútnikoch všimli, či nie? Ak nie tak je najvyšší čas si to všimnúť – ako gentleman z anglickej rodiny s francúzskou guvernantkou ( to je opis) roztváral témy, aby nám všetkým dával možnosť na zdieľanie, keďže prišiel trošku neskôr a rozprávanie s premietaním o pocitoch a skúsenostiach Jara, ako navigátora na dakare nestihol.. sveta znalý a pritom skromný chlap, ktorého radosť počúvať..  Elem – no čo už napíšem J ..moje bodky, ktorými začínam i končím vety poznáte.. nenapiekla som ten srnčí chrbát, ako som sľubovala.. celú noc som si čítala van Gennepa a jeho prechodové rituály, aby som bola nachystaná a ako tak zorientovaná, keďže som zadefinovala tému stretnutia : navigácia na ceste .. ale nehladovali sme ..libanonské koreniny so olivovým olejom a arabským chlebom nesklamali, chutili.. rovnako ako kuskus.. a kopec drobných pamlskov..   ..a nachystala som aj farby a štetce na maľbu na stenu .. a tá maľba je krásna! Navigácia na ceste.. a každý tam vpísal, čo chcel.. od 0 po 160(rokov) .. od spermie až po špirálu ..cez rybičky a slnko ..a minaret a kostol.. a portrét ženy s otáznikom nad hlavou ..a kamiónom a značkami.. a stromom so zapustenými koreňmi.. a zbožným želaním pri 80tke : neboj, to ešte len začína ..

..krásne i smutné .. 160 rokov byť tu.. a to by som/sme mali teda poriadne šťastie!! Jedine, čo máme je čas.Čo všetko sa dá za ten čas stihnúť.. čo všetko za ten čas môžem/môžeme..Ľudia sa už nestretávajú. A ak sa prestanú úplne stretávať, prestanú byť šťastní. Paolo Coelho Zaujímavé paralely boli z rozprávania Jara o navigovaní v Tatrovke na Dakare v Argentíne .. i Silver rally (Hodvábna cesta) v Kazachstane.. na pretekoch je zmyslom vyhrať.. no ako z rozprávania vyplynulo .. na pretekoch je najdôležitejšie dostať sa do cieľa živý.. a najradšej aj prvý - čo je v prípade života inak J .. keď sme si listovali v bedekeroch navigátora s množstvom značiek, farieb, poznámok a potom sme na videu videli v akej veľkej rýchlosti a za neskutočného trasenia to musí navigátor čítať.. mala som pocit, že to ani človek nemôže ustáť a taký dlhší čas vnímať : okolie, v ktorom nikdy nebol – piesok a neustále sa meniace duny, planiny a široko ďaleko nič len roviny, či horské kaňony a kamene.. močiare s trávou a rieky.. a ľudia, ako znamenie, že etapa sa končí ..a ľudia okolo ako znamenie, že etapa sa začína.. Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/5098441/rozhovor-s-jaroslavom-miskolcim-novym-navigatorom-alesa-lopraisa.html#ixzz1CcbGHUQzAleš Loprais: "Předem bych chtěl vyzdvihnout dosavadní působení Jaro Miškolciho, kterého si vážím především jako férového člověka a kamaráda v jednom. Přestože na nadcházejícím Dakaru nemůže s námi startovat, i nadále zůstává mým dvorním navigátorem. Neustále nám pomáhá při vývoji vozidla a i když je velice zaneprázdněný v rámci vlastních aktivit, navštěvuje nás několikrát týdně a pomáhá řešit technické otázky. Je přínosem i při testování a co je důležité, dobře si rozumí i s Pepou Kalinou. Nikdy nezapomenu jeho typickou hlášku ,ideme ďalej', která vyjadřuje jeho vždy pozitivní přístup."

Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/5235558/jaroslav-miskolci-uz-dakar-okusil-o-rok-si-ho-chce-vychutnat.html#ixzz1CcaGUCpl Naša Tatra 815 4x4 má výkon cca 950 koní, zrýchlenie z 0 na 100km/h za 13,5 s a váži 9 500 kg. Z toho bolo 350 kg nákladu, vrátane najnutnejších náhradných dielov a dvoch rezervných kolies. Do dvoch nádrží sa zmestí 830 litrov nafty. Môže sa to zdať zbytočne veľa, no spotreba na piesočnatom podklade vyletí až na 150 litrov na 100 km. Maximálna rýchlosť kamiónu je 190 km/h, no počas súťaže sa využiť nedá, pretože rýchlostný limit je maximálne 150 km/h. Do Buenos Aires sme prileteli 27.decembra, vyzdvihli sme si všetky vozidlá z prístavu, skontrolovali sme ich po dlhej plavbe cez Atlantik. Stihli sme zažiť neopakovateľnú atmosféru mestskej časti San Telmo a La Boca a po príchode všetkých členov tímu sme spoločne s pohárikom tradičnej lopraisovskej slivovičky oslávili začiatok nového roku a tešili sa na pekné preteky. Na presun k štartovacej rampe človek len tak ľahko nezabudne. Státisíce ľudí lemujú ulice a povzbudzujú vás, ako keby ste boli argentínski futbalisti, ktorí sa domov z MS vrátili so zlatými medailami. Podávali nám ruky cez okno, rodičia dvíhali k oknám svoje deti, aby dočiahli na naše dlane a zdatnejší vyskakovali ako na basketbale. Argentínčania jednoducho milujú Dakar.Počas jedného presunu nás ľudia z jednej malej dedinky zastavili len preto, aby nám umyli auto. Niekoľko nadšencov s vedrami, kefami a wapkou sa naň s radosťou vrhlo. Ako odmenu dostali šiltovky a zopár pesos. Najväčšiu radosť z toho mali naši mechanici, pretože sme im ušetrili množstvo času.Na základe doporučenia miestnych obyvateľov sme prežili sedem nádherných dní v dedinke Vila de Soto. Leňošili sme v priezračnej horskej vode, ktorá mala teplotu 28 stupňov, pričom pohostinnosť domorodcov nemala hraníc. Všetci sa predháňali v príprave domácich špecialít, jednoducho sme sa pre nich stali atrakciou. Na septembrovej Silk Way Rally (4500 km z tatárskeho mesta Kazaň cez Kazachstan do turkménskeho Ašchabádu) posádka Loprais-Holáň-Miškolci obsadila v silnej konkurencii 3. miesto. Nebyť poruchy držiaku posilňovača riadenia, mohli skončiť ešte lepšie. 


..a tak sme počúvali, a krásne zábery zo vzdialených krajín sa mihali na stene z dataprojektoru a hudba hrala a my sme pojedali všakovaké drobnosti.. a fotoaparát cvakal a cvakal ..a dryada chcela, aby na fotkách bola krásna (a bude a je) a bolo nám fajn.. teda aspoň si myslím, že aj ostatným bolo fajn....život neprebieha v rovnakom tempe a ľudskú skúsenosť tvoria štádia a kritické momenty v živote.. v živote sú obdobia kedy sa akoby nič nedialo, a obdobia iné, kedy sa zdá, že náš život prechádza prudkou zmenou, po ktorej už nič nie je také ako predtým...vo vedľajšej miestnosti čajovne bola oslava ..a ľudia sa smiali a malé dieťatko plakalo. .a ani sme nezbadali tie záchvevy zeme, ktoré v tom čase aj v Bratislave boli....a Jaro rozprával ako ho účasť na pretekoch ovplyvnila a úúúplne zmenila jeho život.. hovoril o pôvabe chudobných ľudí v Argentíne no veselých a tančiacich tango na metre štvorcovom, o svojom návrate v rodine a blízkym ľuďom doma, o neschopnosti či inom základe ľudí v meste, sa tešiť – v našom meste.. a neskôr i nick razvan hovoril o situáciách, v ktorých sa mení život či postoj k nemu - o Balkáne, ľuďoch, o mojom švagrovi, ktorý bol jeho skautským vedúcim, o darvišoch, ktorí sa nekrútia/netancujú,.. a keďže nikto z nás nebol/nie je skúpy na slovo ..tak sme hovorili.. aj o malých deťoch, ktoré ak sa ich nikto nedotýka tak prestanú plakať.. a počúvali.. a tak, o živote a náročnosti života i ľahkosti, s akou možno (možno?) žiť..Nová doba je oslobodzujúc i frustrujúca, fascinujúca i hrozivá. Vznikajú nové formy zraniteľnosti. Našu dobu charakterizuje nová politika, ktorej vzťah medzi globálnymi a lokálnymi silami, medzi koreňmi a impulzmi, medzi tradičnou kultúrnou a multietnickou realitou všedného dňa menia náš prístup k životu, ktorý už nezapadá so starých schém. Mnoho ľudí sa dostáva do novej existenčnej situácie, v ktorej môžu (alebo nemusia) deň za dňom meniť svoju identitu., týmto ľuďom chýba stabilita a predvídavosť a sloboda voľby zároveň znamená nutnosť neustále voliť.“ (Thomas Hylland Eriksen: Tyranie okamžiku. Nakladateľstvo DOPLNĚK,2001)Pre skupiny i pre jednotlivca znamená život sám oddeľovanie a opätovné spojovanie, zmenu podoby a stavu, smrť a znovozrodenie. Znamená to konať a prestávať, čakať a odpočívať, a potom znovu začínať, ale inak. A stále existujú nové prahy, ktoré je treba prekračovať : prahy leta a zimy, prahy určitého obdobia či roku, mesiaca alebo noci., prahy narodenia, dospievania, zrelosti a staroby., prahy smrti a posmrtného života – pre tých, ktorí v neho veria.. Nás nezaujímajú konkrétne rituály, ale všeobecne ich zásadný význam a ich relatívne postavenie v celých obradoch - to je, ich usporiadanie ..Ich usporiadanie je v zásade vždy rovnaké. Pod rozmanitosťou podôb, či už vedome vyjadrovaných, alebo len implicitne zahrnutých, sa stále objavuje typická schéma : schéma rituálu prechodu. (van Gennep)Van Gennep používal tri fáze prechodového rituálu v dvoch súbežných termínoch :Oddelenie/odlúčenie - prechod/pomedzie/rozhranie –opätovné začlenenie či (znovu)prijatie Preliminálne - liminálne - postliminálne(liminálne, z lat. limen= prah)Van Gennep zistil, že stredná fáza prechodového rituálu by mohla získať akúsi autonómiu, túto myšlienku rozvinul vo svoje práci Victor Turner spolu so svojou manželkou a od van Gennepa si požičali termín „liminálny“ a skúmali prahovosť u rôznych skupín ako boli pútnici či študenti na univerzite, u ktorých sa tiež predpokladá, že sú v liminálnom štádiu. Prahovosť, liminálnosť možno donekonečna predlžovať, napr. mnísi a mníšky, ktoré sa nechcú vrátiť do sveta, ktorý opustili. Pre liminálny stav je podľa Turnera typická komunita, spoločné puto, ktoré vychádza zo sociálnej nivelizácie a zdieľanej skúsenosti liminality. Táto fáza prechodu môže byť kratučká alebo môže sa predlžovať donekonečna ako v prípade pútnikov či náboženských spoločenstiev, ktoré sa snažia žiť stále mimo normálne spoločenské štruktúry...a tak sme prekročili prah, pomyselný prah a obohatení sme zase tu spolu s vami.. tí istí a predsa iní..elemPoz. putnici.sk: K textu sú doplnené fotky aj komentáre z denníka elem, aby to bolo komplet. Pútnici ďakujú za poskytnuté materiály a hlavne za pohostinnosť a priestor na stretnutie.
(c) Putnici / http://putnici.sk/