Zo stretnutia pútnikov
@ Zo stretnutia pútnikov     29.11. 06, 06:30

Jogín Peter Mišík nás nevoviedol len do prognóz astrológie, ale aj do sveta, kde všetko živé má svoje "miestečko" na slnku.


Niečo z atmosféry


Na stole pred pani Renatou sú veštby. Pripravila ich pre pútnikov Eliška


Eliška hovorí o tarote


Debatný krúžok a slovo má Gorimír :-)


Lyra a Jonatan


Jonatan a Negev


Darka a Merilin


Lyra


Gorimír


Poldík


Eliška


U mňa doma


Asi môj najvernejší pútnik - Nika

katka píše: Takže ako sme sa mali-nemali

… a všetko je ináč …

Sobota pred dvomi týždňami … Darka mi hovorí, že 25.novembra sa poriada v Košiciach sedenie, pozriem do svojej externej pamäte a zisťujem že by sa dalo ísť. O.K. - ak po mne nikto nebude chcieť pripraviť prednášku … hi.

Piatok večer 24.novembra … doplazím sa domov okolo 21:00 … vôbec sa mi nikam nechce som uťahaný ako pes, bolí ma hlava. Televízia hlási, že sa v Poprade vykoľajil vlak, meškanie rýchlikov cca 180 minút, riešenie v nedohľadne … super… som zvedavý, či to do Košíc ráno stihneme. Balenie odkladám na 4:30 ráno … o 5:00 budím Darku, a vyrážame na vlak. …Všetko je ináč … vlaky idú presne, do Košíc dorážame tak presne, ako pol roka predtým ani raz. Plánujem, že do 15:00 budeme na prednáškach a potom pôjdeme na dohodnuté pracovné stretnutie s kolegom.

Pri príchode vidím nejaké neznáme tetušky, … otázka: "Idete tiež na Mišíka?" … odpoveď "Nie na Pútnikov" , … nechápavé pohľady ma trochu pobavili. Začínam byť neistý, ale po chvíľke zaregistrujem Katku a Goriho (on o mne ešte nevie) … a potom sa s Darkou začne hromadné predstavovanie sa, lebo sa dohrnie celá banda (Poldo, Lyra, Šaško, Lady a Eliška). Miestnosť je síce postačujúca, ale všade cítim nevhodné energetické zóny a prekáža mi svetlo.

Prvá prednáška je populárno_vedecký prelet tým čo nás čaká a neminie, celkom zaujímavé.

S Gorim sme začali preberať anomálne miesta na Slovensku a spomínam mu moje pokusy so živou a mŕtvou vodou. … prišli nás vyhodiť , vraj sme hluční … tak sa sťahujeme do predsienky, kde sa k nám pridáva Jonatán a Negev a robíme si internú prednášku o patogénnych energiách, druidoch a systéme HARP. Keď spomeniem, že za všetkým je svetlo a zvuk Jonatán zbystrí pozornosť a vyhlasuje, že to je presne to, s čím sa zaoberá . Po pár minútach debaty sa mi v hlave začína otvárať nová skladačka do seba zapadajúcich poznatkov. .. všetko je ináč... nechápavo nás pri tom sleduje nejaký neznámy pútnik … lokálny seminár odkladáme na neskoršie, Gori musí ísť prednášať.

Prednáška o katedrálach a ich geometrii je super, dalo by sa to počúvať a debatiť aj dlhšie, ale čas nie a nie zastať. Končíme u templárov až vtedy si všímam, že na stene visí plagát s názvom križiaka a znakom templárov. Na jeho konci poznámka "vyrozprávaj svoj príbeh…" , tá zmena miesta konania bola zákonitá, náhody neexistujú. Katka odchádza chystať kapustnicu a Eliška sľubuje, že do hodiny sme tam … zabudla na Einsteinovu teóriu relativity … všetko bude ináč...

Posledná prednáška Jonatána o púti a reťazi katedrál je plná informácií a náznakov. Mohli by sme o tom rozprávať ešte dlho. Je 16:00, zúfalý kolega volá, že kde sme, že nás už hodinu čaká. Uisťujem ho, že to ešte pár hodín potrvá … hi-hi. Vôbec sa mi nechce končiť, únava je preč a máme toho ešte hromadu čo preberať. S Jonatánom si narýchlo značíme nejaké úlohy do blízkej budúcnosti. Eliška je už celá nervózna. Ešte hromadné fotenie a vyrážame ku Katke.

Po príchode zisťujem, že Katka býva o 4 brány ďalej od miesta, kde sme bývali celé detstvo … kŕmime sa bezva kapustnicou a koláčikmi a preberáme problémy fóra. O 19:00 sa ozýva zúfalý kolega, ktorý ma čaká … tak sa lúčime… ale vôbec sa mi nechce. Akcia bola bezvadná, tak som si to predstavoval, akurát ten čas keby sa dal spomaliť. Dozvedel som sa veľa noviniek, ktoré potvrdili moje doterajšie predpoklady, a ešte viac vecí na rozmýšľanie.

S Darkou meníme celý pôvodný plán , presúvame ho na nedeľu.

Ráno pri prechode mestom stretávame Goriho (ešte o nás nevie), za pol hodinu, keď nás zaujme kopa ľudí pred katedrálou, znovu. Ideme si vyriešiť preložené plány a keď čakám na Darku, zase stretám Goriho … to už nie je náhoda, musíme na pokec a pivo. .. všetko je ináč … plánovaný odchod 16:00 na vlak sa ruší a presúva sa na posledný rýchlik. Ideme navštíviť keltských bratov (teda ich pivo a krčmu). Je o čom debatovať, sedí sa nám dobre, nakoniec ledva stíhame s vyplazeným jazykom aj ten posledný rýchlik.

Keď to celé hodnotím, bolo to zvláštne, všetko muselo byť ináč, ako sme plánovali, a tak to asi aj malo byť. Mal som pocit, ako by som sedel s dávnymi známymi aj keď sme sa videli prvý krát. Objavuje sa mi v myšlienkach citát jednej osoby …

… sme prvkami všeobecnej súvzťažnosti. Sme prvkami veľkej stavby. A bude treba veľa času, veľa trpezlivosti a veľa odstupu aby sme ju mohli vidieť vcelku.

Uhádnuť, kto to napísal, nechávam na Vás.

PS: Môj fotoaparát nie je stavaný na také svetelné podmienky, aké tam boli, takže prikladám pár fotiek, ktoré sa podarili.

Merlin.

Od Lyry

Predstavy, s ktorými som chodila v hlave posledný týždeň sa vyplnili aspoň na dvesto percent. No ale poporiadku...

Prišli sme do Gallerky. Po vytiahnutí celkom pozitívnej veštby sa dav posúval ďalej do vnútra. Tam už za jedným stolom sedeli akési známe tváre. Ivku-Šaška som spoznala hneď, Darka sa musela predstaviť. Chvíľa zvedavého obzerania a začalo sa hovoriť o budúcnosti z pohľadu astrológie. Mala som šťastie, zasa dobrá budúcnosť, myslím v takmer všetkých oblastiach...a tak sme s Ladynkou a Poldíkom mohli ticho vyrušovať ďalej...

Cik pauza strávená prešľapovaním pred weckom a odpočúvaním rozhovoru Merlina a Goriho skončila, Lady a ja sme sa pobrali na stanicu pre Miracle.flama...

Zo stanice sme prišli rovno na goriho prednášku. Aj keď sa šuškalo niečo o Katkinej kapustnici, niektorí už nevydržali, medzi nimi aj ja, a dali si vyprážaný syr alebo kuracie rezne. Vtedy prišiel aj negev a Štofo s child, no tí stihli zmiznúť ešte počas rozprávania o brušných tancoch...

Na poslednú rozpravu ostali už len pútnici. Priateľská atmosféra sa rozmohla a pokec predĺžil o nejakú tú pol hodinku...

Keď sme vošli ku Katke v počte siedmich kusov každý, čo jedol, vzápätí oľutoval. Od tých, čo si kapustnicu dali bolo počuť len samé chválitebné slovíčka.

Škoda, že Darka s polovičkou museli odísť skôr, kecalo sa pokiaľ niektorí nemuseli odísť ku Eliške...
Som rada, že som sa mohla zúčastniť, a teším sa aspoň na virtuálne stretnutia s úžasne rozmanitými ľudmi so spoločnou nálepkou- Pútnic


Mojich pár dojmov zo stretnutia

Gorimír

Nebudem sa vyjadrovať k priebehu stretnutia, pretože o tom už napísali iní (napr. Lyra). Rád by som však napísal niekoľko postrehov, ktoré ma zaujali. Môžeme sa v kuloároch baviť, či miesto konania bolo zvolené šťastne alebo nešťastne; to je vec osobného názoru. Čo však myslím pričarilo úsmev viacerým z tých skalných, ktorí zotrvali až do Ottovej prednášky, bola istá nečakaná symbolická zhoda okolností. Otto totiž rozprával nielen svoj príbeh púte do Chartres, ale aj o stredovekých cestách naprieč európskym kontinentom. Konkrétne si posvietil na križiacke výpravy. A vtom upozornil na niečo, čo si dovtedy všimol asi málokto: Za ním na stene visel veľký plagát - reklama na slovenský vínny destilát Crusader (križiak). Templársky kríž na vinete a reklamné heslo „Vyrozprávaj svoj príbeh!“ bolo v súvislosti s Ottovým rozprávaním viac než symbolické.

Okrem toho ma zaujalo zloženie návštevníkov. Nebudem teraz riešiť to, či niektorých Košičanov odradila chybná informácia vo Večerníku a to, že by museli 20 minút kráčať na iné miesto. Mne sa potvrdil názor, že šlo v prvom rade o stretnutie Pútnikov. To, že tam odzneli nejaké prednášky, že sa ľudia snáď aj niečo nové dozvedeli, to považujem osobne za vedľajšie. Zmysel celej akcie vnímam práve v tom stretnutí ľudí, ktorí sa na tejto stránke stretávajú v písmenkách a ktorí si majú čo povedať. Títo neľutovali ani čas, ani kilometre a pricestovali, či už boli z Košíc, z bližšieho či vzdialenejšieho okolia alebo aj z Oravy, Poľska či západného Slovenska. Keď sa na to pozriem z tejto strany, tak odkladám všetky prípadné výhrady ad acta, lebo sú len malicherné a nepodstatné. Katke a Eliške vyslovujem veľkú vďaku za to, že sa na to podujali, a Katke špeciálne za vynikajúcu kapustnicu a večerné posedenie „skalných Pútnikov za okrúhlym stolom“, ktoré pripravila.

***
Tešila som sa, že ste prišli. Vyskytlo sa zopár prekážok, pre ktoré som uvažovala stretnutie odložiť, ale neľutujem, lebo cez prekážky treba naozaj preskočiť a ten kuk z očí do očí stál určite za to. Pre mňa nepochybne Pár z Vás mi veľmi chýbalo, ale viem že ste nemohli, že sa nedalo. Ďakujem Darka, Lyra, Šaško, Lady, Merilin, Negev, Jonatan, Gorimir, Poldo, Miracle.flam a aj Vám všetkým, ktorí ste možno nenašli dosť odvahy predstaviť sa, a tým, ktorých som nezastihla.

Ak všetko dobre dopadne, v máji sa na Vás tešia Katka a Eliška

Foto: Meriln a Karol Hatala


(c) Putnici / http://putnici.sk/