ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:53885

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 83 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: Awmybiteta

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.S Janom Cindlerom o liečení bez liekov, alebo keď bolí duša telo určite ochorie.
@ liečenie     12.12. 03, 07:42

Najprv z jeho myšlienok:

Nemožno zmeniť veci alebo ľudí okolo nás, musíme zmeniť prístup k nim.

Bez odpustenia nie je uzdravenia.

Nie je chorého dieťaťa bez chorej matky

Čo je pre vás najdôležitejšie? Zdravie

Kto je pre nás najdôležitejší? My sami


V Regeneračnom centre krátkodobého pobytu na Tolstého 2 sme mali sa stretli s veľmi pozoruhodnou osobnosťou. Psychológom Janom Cindlerom z Valašského Meziříčí. Okrem iného je držiteľom certifikátu pozitívneho psychoterapeuta z Wiesbadenskej akadémie. Pán Cindler prednášal o etikoterapii – stručne povedané o odstraňovaní telesných ťažkostí na princípe pochopenia vnútorných príčin. Z letáčika ma zaujali slová, že málo koho napadne, že nás trebárs bolí koleno preto, lebo o pomoc volá náš žlčník a to všetko sa deje preto, lebo sme sa včera večer nedohodli s partnerom. A potom aj fakt, že neponúka bylinky prinášajúce zázračný efekt, hrste vitamínov, či účinné analgetiká ale ako predpoklad uzdravenia sa je to hlboký ponor sa do vlastného vnútra a pochopenie súvislostí. Hľadanie prachom zaviatych spomienok v čase, keď sme sa len chystali prísť na svet, v čase keď sme ho iba objavovali.


Mohli by ste stručne etikoterapiu charakterizovať?

Názov etikoterapia zaviedol pán Bezděk roku 1935 keď vytvoril alternatívny smer v liečení a nazval ho liečbou mravnosti. Vychádzal z toho, že jestvujú „ nemravné „, neetické pocity. Ja im hovorím deštruktívne. Medzi ne patria: závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť strach a trápenie sa pre iných. Keď niektorý z týchto pocitov nosíme vo svojej duši, tak nás to privedie k „ rozpadu“ na fyzickej či fyziologickej úrovni. Sokrates pred 2400 rokmi povedal, že telo je iba obal duše a ak je duša zdravá je aj telo zdravé. Ak ale ochorie duša ochorie aj telo. Preto si treba najprv vytvoriť vzťah k duši a potom pracovať na tom, aby žiadny z týchto deštruktívnych pocitov dušu neovplyvňoval a tým ani nepoškodzoval zdravie človeka.“

Hádam najväčšie problémy robí našincovi definovať dušu, čo podľa vás je?

Tak ako sme deti pozemských rodičov a je kus rodičov v nás geneticky, tým že sme deti božie či už to ľudia ctia alebo nie, a či Bohu hovoria napríklad Univerzum alebo aj inak, fragment Boha je v nás a to je naša duša. Miesto kde naša duša sídli aj preto starí Gréci nazvali solárny plexus, alebo slnečný pletenec.

„ - A povedal stvoriteľ, nebude mať človek väčšie bohatstvo, než je jeho duša a preto si ju bude strážiť. Lenže mi si dušičku nestrážime a dochádza k trápeniu a potom môžu nastať problémy s jednotlivými orgánmi. Pretože všetky diagnózy sa odvíjajú od 12 telových orgánov, ktorýkoľvek z nich s poškodí, ak sa poškodí sa ľudská duša. Ku každému problému v živote, ktorý sa vytvorí aj na tele, sa v etikoterapii po šnúre súvislostí dostaneme až k jeho základu. Obyčajne ho nájdeme už v prenatálnom veku. Príčinou môže byť mamičkine trápenie sa v tehotenstve. Trebárs bývala so svokrou a nefungovali tam dobré medziľudské vzťahy a dušička dieťaťa si už od druhého mesiaca prenatálu kódovala krivdy. Potom je tu ranný vek – do 9 roku dieťaťa, a to čo duša nazbiera v tomto období sa zúročuje vlastne po celý život.


Pravdepodobne väčšina z nás aspoň v malej miere okúsila mnohé zo spomínaných pocitov, sme predsa len ľudia, ak by sme ich nemali, možno by nám narástli krídla ... Napriek tomu ale niekto ochorie veľmi, veľmi vážne, iného rozboli „len“ zub. Čím to je?

Odpoveď by potrebovala ďaleko širšiu časovú plochu. Každý orgán v tele má okrem svojho fyzického umiestnenia v tele, fyziologického poslania aj duchovnú dimenziu. Zoberiem to vzhľadom na čas, ktorý máme na rozhovor, trochu skratkou. Napríklad strach sa môže u človeka premietať buď do žalúdka, môžu ho bolieť nohy, alebo aj celé čeluste, ale súvisí s tým tiež slabozrakosť. Môžu sa vyskytnúť problémy s hrubým črevom, ale tiež bolesť ramenného kĺbu. Bolesť postupuje po meridiánoch - energetických dráhach. Sokrates v tejto súvislosti povedal, že blahoslavená je bolesť na povrchu tela, lebo dáva vedieť o stave vnútorných orgánov.

Obličky to sú zasa odrazom medziľudských vzťahov. Pri ich nedostatočnej činnosti opúchajú nohy. Bolia kĺby, vyskytnú sa prípadne problémy s prieduškami a tiež stúpa krvný tlak. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s močovým mechúrom, páliť oči, bolieť chrbtica, dlhé svaly, ba dostaviť sa i kŕče. Mnohí sa domnievajú, že je problém s chrbticou, ale s tou to nič spoločné nemá.

K duši nám, stvoriteľ dal bezprostredne žlčník, pečeň, slinivku, slezinu,žalúdok, nadľadvinky a ako dušička stráda, tak jeden orgán po druhom zhoršujú svoje funkcie. Žlčník nás nemusí ešte bolieť, ale informáciu, že sa trápime dáva cez meridián /energetickú dráhu/ a keďže žlčníková dráha sa začína vedľa očí môže nás bolieť hlava. Dráha vychádza v spodine lebečnej a robí nám problémy so svalami na šiji. Čiže to nebude krčná chrbtica, ale spazmus trapézových svalov a ten je kontrolovaný práve dráhou žlčníka.


Obávané migrény môžu súvisieť so žlčníkom?

Majú svoj pôvod v trápení sa. Ale poďme ďalej. Napríklad sa trápim preto, že sa ku mne dieťa nechová tak ako by sa patrilo. To, že je také je síce výsledkom mojej výchovy, čo mi pravdepodobne nedôjde, ale etikoterapia ide ďalej, hlbšie. Odhalí, že problém nie je v dieťati ale vo mne. Lebo nepokoj som si priniesol ja sám z dôb vlastného detstva.

Ale k lekárovi ideme s nejakým ochorením....

O to ide. Ľudia by sa nemali chytať choroby. Mali by si povedať, že neporiadok v mojom vnútri je tak veľký, že sa ozýva žalúdok, žlčník, nejaká bolesť na fyzickej úrovni a že trápenia už bolo dosť. .Ak hovoríme len o chorobách, tak ich glorifikujeme a neriešime to čo by sme mali. Choroba je len špička ľadovca a my musíme riešiť to všetko, čo je pod ňou, čo sa stalo pred tým.

A srdce?

Skôr sa ozýva perikard. Pociťujeme zvieranie, pichanie. Ako kontrolný mechanizmus je to dobré, hoc situácia nemusí byť nebezpečná. Ľudia by si mali uvedomiť, že neporiadok v našom vnútri je tak veľký, že toho trápenia už bolo naozaj dosť.

Prečo sa niektorí ľudia prichádzajú na svet s vrodenými chybami?

Príčiny sa hľadajú v prenatálnom veku. Boh chyby nerobí, u všetkých postihnutých deti či už s ľahkou mozgovou dysfunkciou, alebo obrnou, rovnako i u ostatných diagnóz nájdete v tehotenstve mamičky moment, kde sa stala chyba. Najčastejšie je to zľaknutie sa, ale iné veľmi negatívne zážitky

Dá sa s tým niečo robiť?

Niečo sa dá odstrániť, niečo nie. Napríklad niektorým deťom možno po obrne narovnať nôžky – je to vlastne schúlená dušička a musí sa uvoľniť. Tu by som chcel upozorniť rodičov aby sa nebáli mať ďalšie deti, genetika nemá percentuálne až taký vplyv na budúce dieťatko ako je prežívanie tehotenstva mamičky.

Duševné ochorenia?

Musíme ísť od prípadu k prípadu a opäť to súvisí s tehotenstvom matky. Na ochorení sa podpíšu veľké strachy, úzkosti, nešťastia, ale to platí aj o rannom detstve človeka. Existuje aj vampirizmus mamičky. Jej odoberá energiu nejaký druh ťažkého utrpenia a tak si nevedomky energetický deficit doplní z potenciálu dieťaťa. Upozorňuejm nevedomí, ona to robí v zúfalstve a to sa ukáže na fyzickom, alebo duševnom stave dieťaťa. Môže sa napríklad prejaviť ako neschopnosť dieťaťa sa sústrediť, koktaním, čo je zasa úzkosť prenesená na dieťa.

Úrazy?

To je trochu iná dimenzia. Nestávajú sa nám preto aby nás niečo bolelo, ale aby sme sa zastavili. Všetko má svoj význam, nič sa nedeje náhodou. Náhoda nejestvuje.

Ktoré z vymenovaných vlastností nás z hľadiska zdravia najnegatívnejšie ovplyvňujú?

Sú to strachy a ľútosti. Každý z ostatných deštruktívnych pocitov sa dá s daným človekom viac-menej rozobrať Závisť, nenávisť, krivda sa vysvetlia. Napríklad ľútosť vysvetlíte iba ťažko. Ľútostivého človeka vnímate ako veľmi citlivého a on sa začne postupne „rozpadávať“ Dostane sa do pocitu vnútorného nešťastia. V pozadí onkologických ochorení je väčšinou ľútosť. Mojou úlohou je nájsť príčinu, teda čo je zdrojom tejto ľútosti a v archetypálnej polohe zistiť, prečo sa dnes ten človek tak veľmi trápi a hľadám predispozíciu.

Takže ako žiť aby sme sa vyvarovali deštruktívnych pocitov?

Chcel by som najprv povedať niekoľko vecí. Mali by sme si uvedomiť, že žiadny človek nie je zlý. Zloba nie je základnou vlastnosťou, je to transformované nešťastie. Prihováral by som za za to, aby sa aj na týchto ľudí začalo pozerať inak. Nebudeme ich odsudzovať, lebo ak niekoho odsudzujeme, tak ubližujeme predovšetkým sebe. Etikoterpia totiž rieši vytváranie vnútornej slobody. Kto ju v sebe nemá, tak ju berie ostatným. Ak chceme byť zdraví, nemôžeme to robiť. Ako si pomôcť? Musí tu byť chcenie. Ak človek nechce ísť za pravdou, je zbytočné o tom hovoriť, ale ak hľadáme v sebe poriadok, tak univerzálna rada znie – komunikovať o pocitoch. Ľudia sa bavia o ľuďoch, situáciách, veciach, ale my sa musíme naučiť hovoriť o pocitoch z ľudí, situácií, vecí, Pretože pocit je pretavená vonkajšia realita v našej duši. Ľudia však neprichádzajú k druhým so svojimi pocitami, lebo sa boja, že druhá strana to zneužije a raní ich.. Treba si niekoho nájsť, komu dôverujeme a s kým o tom možno hovoriť. To je najväčšia výhra.

Áno psychológovia hovoria o pomenovaní problému...

Zverbalizovaný problém prestáva byť problémom. Pretože tak ako problém prešiel do jemných vibrácií cez hrubé racio, tak musí ísť naspäť z jemných vibrácií do slov. Niekedy stačí náš problém povedať do prázdnej miestnosti, aby to z nás odišlo.

Ako máme byť vnútorne slobodní aby sa nás nič nedotklo?

Ak ste vnútorne slobodná, potom neexistuje krivda. Je to problém človeka, ktorý o vás, alebo vám niečo povedal. On má niečo nevyriešené v sebe a preto útočí.

Kontakt: *420 603 304 663, 0042 05 71641479

Katarína Bednářová
Foto: Karol Hatala

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 16238   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE