ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:54016

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 76 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: Ahgxalaupe

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Zúrivý reportér bol len jeden
@ čítanie na víkend     7.4. 13, 11:37

Egon Erwin Kisch v roce 1934 v Melbourne; wikipedia.org

Búrlivák a dobrodruh, ktorý sa stal štátnicovou otázkou. Komunista, po ktorom západonemecký časopis pomenoval novinársku cenu. Taký bol Egon Erwin Kisch, od ktorého smrti uplynie 31. marca 65 rokov.
 
Po nemecky píšuci pražský rodák sa stal tak trocha obeťou svojho politického presvedčenia. Po jeho smrti z neho totiž komunistická propaganda vytvorila mýtus priekopníka „socialistickej umeleckej reportáže“. Skutočnosť bola pochopiteľne zložitejšia ako klišé o tom, že jeho reportáže sú „nezvratným důkazem toho, že na světě není síly, která by zadržela lid na jeho cestě ke komunismu, k světlé budoucnosti lidstva“ (Jarmila Haasová-Nečasová v predslove ku knihe Tajná Čína).
 
Na to, aby sme pochopili Kischovo dielo, musíme rozumieť aj jeho životu. Už svojím židovským pôvodom bol automaticky outsiderom, ktorý mal bližšie k vydedencom, k chudobným, odvrhnutým, nešťastným alebo vyhnaným ako k mocným a privilegovaným. Sám však priznával, že sa dokázal pohybovať medzi všetkými sociálnymi a národnostnými vrstvami.
 
Nebol novinársky samouk, ktorý by sa reportérskemu umeniu naučil výlučne v temných uličkách Prahy. V roku 1905 sa prihlásil na novinársku školu Richarda Wredeho v Berlíne.
 
Po návrate z nej nastúpil do Prager Tagblattu a čoskoro prestúpil do Bohemie, kde pôsobil sedem rokov a stal sa tam „zúrivým reportérom“, akého neskôr poznal celý svet. Po istom čase mu nový šéfredaktor umožnil venovať sa len reportážam a fejtónom. Kisch bol vo svojom živle, o čom svedčí niekoľko reportážnych kníh, ktoré majú základ práve v tomto období.
 
Vedel sa dostať všade
 
Ako píše Vít Hemr v práci o predslovoch a doslovoch ku Kischovým knihám, v Bohemii sa začal prejavovať jeho osobitý štýl práce: „Vyrážel za prací v přestrojení, dával se anonymně zaměstnat, aby poznal různá prostřědí, vybudoval síť informátorů. Založil svou prestiž na tom, že se umí všude dostat, s každým promluvit; všechno jako by bylo pro něj možné.“
 
Kisch bol presne typom novinára, ktorý keď ho vyhodia dverami, tak sa vráti oknom. Alebo aj zoskočí z lode a zlomí si pritom nohu, keď mu odmietnu vstup do Austrálie. Len vďaka takejto neodbytnosti mohol písať pozoruhodné reportáže zo všetkých kútov sveta.
 
Nebol však arogantným buranom, ktorý sa všade dovalí ako veľká voda bez toho, aby o téme čokoľvek vedel. Ovládal niekoľko jazykov, mal bohatú knižnicu a, ako som už spomenul, rozsiahlu sieť známostí od bezdomovcov až po Kafku či Rilkeho. V tomto dosť pripomína ďalšieho veľkého majstra slova Georgea Orwella.
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/clanky/seriousness/media/zurivy_reporter_bol_len_jeden
 
Tomáš Mrva

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 10412   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE