ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50014

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 131 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: VaughnErect

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Za písmenami je svet
@ čítanie na víkend     17.3. 13, 06:54

„Kto však bude pánom? Spisovateľ alebo čitateľ?" Odpoveď na Diderotovu otázku je dvojznačná. Spisovatelia nezriedka bojujú o fyzickú existenciu a väčšina z nich zomiera v stave bezvýznamnosti. Čitatelia naproti tomu rozmaznaní chodia popri pultoch s tisíckami kníh a od dobroty sa „dopúšťajú" nových rozmarov. 
 
Dobrodružstvo čítania
 
Iba v jednom sú čitatelia v nevýhode. Kým dejiny literatúry sú v knižniciach samostatnou policou, o čitateľskej mánii píše málokto. Z tejto mánie knižný trh žije, a tak niet času na zbytočné meditácie nad tým, aké podoby nadobúda prastará vášeň.
 
Brniansky Host už v druhom vydaní ponúka dva tituly kultivujúce knižnú kultúru - kultúru všetkých, ktorí sklonení nad knihou a omámení príbehmi vstupujú bez pomoci falošnej alchýmie do iných svetov.
 
Manguelove Dejiny čítania sú klasikou. Sám autor po rokoch prežitých v Argentíne a Izraeli zakotvil na starej francúzskej fare, kde skladuje údajne tridsaťtisíc knižných zväzkov. Manguel skúma akt čítania, vtedy človek ukazuje schopnosť dešifrovať kódy.
 
Ešte viac sa táto schopnosť presadzuje pri tichom čítaní. Staroveký Augustín žasol, keď v milánskom kostole našiel biskupa Ambróza pohrúženého do čítania. Dovtedy sa význam slov odhaľoval ich vyslovením. Pokiaľ sa tiché čítanie nepresadilo, boli aj vieroučné herézy v kresťanskom svete ojedinelé. Tzv. tiché čítanie bolo jednou z prvých revolúcií v záujme slobody a individuality človeka.
 
Čítanie nemusí byť iba stretnutím sa s písmenami a slovami. Známa Biblia pauperum mala prostredníctvom obrazov sprostredkovať prostým ľuďom veľké pravdy. Tento spôsob obrazového rozprávania má aj modernú interpretáciu.
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/books/non_fiction/za_pismenami_je_svet
 
Ľubomír Jaško
 

Súvisiaci článok: http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=9041


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 6580   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE