ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50215

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 72 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: xxxfaxtuud

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Nemyslivé pohodlie – jedna z najväčších hrozieb pre ľudstvo
@ spoločnosť     5.1. 13, 15:11

Uplynulé dve storočia sa, žiaľ, ľudstvu ukazuje viac neprítomnosť zmyslu než jeho prítomnosť. Či už vedome alebo podvedome, cíti to každý z nás, rozdiel je v tom, že mnohí tento pocit nevedia definovať alebo ho interpretujú nesprávne.
 
To je ten lepší prípad. Tragické je zistenie, že niektorí sa za celý svoj život k hlbšiemu zamysleniu vôbec nedostanú.
 
Hoci sa filozof Milan Machovec (1923 - 2003) zaoberá vo svojich esejach práve zmyslom ľudskej existencie, neprítomnosť a neutíchajúce blednutie zmyslu je zjavné v celej šírke jeho významu aj pôsobnosti. Zmysel ľudskej existencie stojí na najvyššom piedestáli, je celostným zavŕšením všetkých „čiastkových“ zmyslov, ktoré sú prítomné všade tam, kde ich človek vloží.
 
Príčinou neprítomnosti zmyslu však nie je ani tak jeho skryté, stajené a stíšené dianie, ktoré predpokladá istý duchovný moment, zamyslenie sa. Slovo myslieť síce tvorí základ tohto slova, no jeho význam je ešte hlbší než samotné myslenie. Práve v predložkách sa podľa jazykovedca Františka Mika skrýva významové zaťaženie, ktoré pokladal za obrovský fenomén.

Príčinou neprítomnosti zmyslu sa ukazuje byť človek. Nie sme jednoducho ochotní zmysel hľadať, pretože k dispozícií máme tisíc iných príjemných jednotlivostí, ktorými sa rozptyľujeme, no žiadny osobný vzťah si k nim nedokážeme vybudovať. Zamedzujú nám v tom predovšetkým ľahko dostupné moderné technológie.
 
Načo by sme pátrali po slove, ktoré nám v danej chvíli nemôže napadnúť, keď si to ihneď môžeme vygoogliť v mobile? Prečo by sme mali aktívne hrať na hudobnom nástroji, keď si hudbu môžeme zložiť v počítači? Prečo by sme mali „zabiť“ celý deň šliapaním do vrchu, keď sa môžeme vyviezť lanovkou?
 
Z našich dní jednoducho vypršalo všetko to, čo tento zmysel určuje.
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/books/non_fiction/nemyslive_pohodlie_jedna_z_najvaecsich_hrozieb_pre_ludstvo
 
Beáta Belancová 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 8982   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE