?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Oshova dynamická meditácia
@ cvičenia a praktiky     7.9. 12, 09:57

September 2012 – vývoj planéty naberá na obrátkach, ľudia začínajú čoraz viac pociťovať nevyhnutnosť riešiť svoje podvedomé bloky, ktoré sa tlačia na povrch – somatizujú sa do zdravotných problémov, alebo sa vybíjajú vo vzťahoch. Všetko sa zrýchľuje – až niekoľko násobne – závisí na rozhodnutí každého, kam svoj ďalší vývoj nasmeruje. Internetové diskusné portály sú plné najrôznejších problémov – ľudia pátrajú, pýtajú sa, hľadajú príčiny svojich ťažkostí.
Na začiatku je určite potrebné problém pomenovať – správna diagnóza je nevyhnutná. Až potiaľto nám všemocný rozum stačí, ale ako vyriešite strach, hnev, agresivitu, zablokovanú sexualitu?
Emóciu musíme znovu prežiť v maximálnej intenzite a  – jak říkají naši sousedé – opravdově. Nadviazať niť tam, kde bola pretrhnutá. Debatovaním, dokazovaním svojej „pravdy“, prednáškami a študovaním ezoterickej literatúry sa nič nerieši, len si zapraceme hlavu ďalšími teóriami a – problémy zostávajú. 

Každá ľudská činnosť je sprevádzaná dýchaním – inak dýchame keď spíme, inak keď máme strach, alebo keď úspešne zložíme nejakú skúšku. Je tu úzke prepojenie medzi dýchaním a vznikom psychického bloku.
Indický duchovný učiteľ Osho vytvoril geniálne cvičenie – dynamickú meditáciu – práve na „vytiahnutie“ týchto podvedomých blokov a ich znovuprežitie.

V prvej fáze tejto hodinovej meditácie sa pracuje práve s dýchaním – je to 10 minút chaotického, intenzívneho dýchania s dôrazom na výdych.Chaotické dýchanie nesprevádza žiadnu ľudskú činnosť a práve preto môže rozrušiť podvedomé bloky. Z tohto dôvodu je táto fáza najdôležitejšia – je základom od ktorého kvality závisí celé cvičenie. Pri samotnom dýchaní je dôležité stále sledovať: chaotické a intenzívne s dôrazom na výdych. O nádych sa telo postará samo. Dôležité sú tiež podporné pohyby rúk  - „mávanie krídlami“ a celková uvoľnenosť najmä rúk a nôh v kolenách.

Druhá 10 minútová fáza je znovuprežitie bloknutých emócií – katarzia, očista. Krikom, plačom, pohybom – všetkými možnými spôsobmi vyjadríme, čo nás trápi – ...teraz, práve teraz je na to jedinečná príležitosť – nik nás nepozná, nesleduje, môžeme robiť hluk, ideme každý za seba, pre seba – i keď v konečnom výsledku za všetkých a pre všetkých...
Zažil som cvičenia, keď ľudia dohnaní životom do hraničných situácií, robili túto katarziu skutočne ako o život...tak strašný rev a plač som v živote nepočul...skončili po pár minútach...úplne vysilení bezvládne ležali na zemi...

Fáza tretia je desaťminútové skákanie so zdvihnutými rukami s dopadom na celé chodidlá a kričanie mantry HÚ!, ktorá je smerovaná do sexuálneho centra. Cieľom „hučky“ je prebudiť hadiu silu, ktorá by mala – v ideálnom prípade – vystúpiť po všetkých čakrách nahor...  Hudba ukončí tretiu fázu príkazom: STOP!  ...stuhneme, zastavíme v tej pozícii v ktorej práve sme –  už nič neupravujeme a prejdeme do úlohy pozorovateľa všetkého, čo sa s našou psychikou a telom deje.

Prvé tri fázy dynamickej meditácie predstavujú maximálne úsilie: rozrušiť bloky dýchaním, uvoľniť emócie znovuprežitím, naštartovať hadiu silu ...štvrtá fáza je 15 minút pozície svedka, ktorý pozoruje náš vnútorný svet. Posledných 15 minút je tanec, oslava – radujte sa, oslavujte a noste si toto šťastie celý deň... Počas celého cvičenia sú oči zaviazané – naša pozornosť je tým nútene venovaná len našemu vnútru – tam, kde už konečne treba poupratovať.
 
Toto úžasne silné, očistné cvičenie je vhodné pre všetkých meditujúcich, pre tvorivých umelecky založených ľudí – hudobníkov, spevákov, výtvarníkov, ktorým umožní plnšie využiť svoj tvorivý potenciál, otvorí hlbšie úrovne Existencie, dá novú inšpiráciu.
Z prieskumov amerických a západoeurópskych prestížnych univerzít, ktoré sa zaoberali uplatnením ich absolventov v praxi, vyplýva, že tí uchádzači, ktorí uviedli v dotazníku, že robili dlhšiu dobu Oshove meditácie, boli zaradení na prvé miesta v zoznamoch o prijatie do zamestnania. Bez ohľadu na vek, jazykové znalosti, špecializáciu v danom odbore.
 
 
Slavo Vodila


Pozn.: podrobnejšie informácie o meditáciách v Bratislave sú uvedené v časti Stručné SMS správy - aktuality, akcie, krátke správy

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (7) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Meditatívne stetnutie s OshomJasomvp09.Sep:04:12

čitateľov: 10264   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy