ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:53423

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 55 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: hgtpmegtag

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Nadčlovek alebo túžba po dokonalosti
@ spoločnosť     2.9. 12, 14:28

Ľudské dejiny sprevádzajú už od ich počiatkov dve veľké túžby – dosiahnuť nesmrteľnosť a dokonalosť. Aj keď ich splnenie je nereálne, vďaka technologickému pokroku sa k nim aspoň približujeme rýchlejšie než kedykoľvek inokedy.
 
Festivalom snahy o dosiahnutie dokonalosti boli nedávne olympijské hry v Londýne, kde niektorí účastníci dosahovali výkony, ktoré väčšina „obyčajných ľudí“ považuje za takmer nadľudské. V londýnskom múzeu Wellcome Collection sa však až do 16. októbra 2012 koná výstava, ktorá dokazuje, že zdokonaľovanie ľudského tela nie je len o tom, ako rýchlo dokážeme zabehnúť sto metrov, prípadne ako rýchlo preplávame bazén.
 
Výstava sa venuje rôznym formám vylepšenia tela, od úplne jednoduchých, akými sú okuliare alebo zubné protézy, po mimoriadne sofistikované, ktoré už sú na hranici transhumanizmu, čiže aplikácia technológii v ľudskom tele, ktorá zlepšuje jeho schopnosti. Nemá význam zaoberať sa jednotlivými exponátmi na výstave, ale skôr dôležitými technologickými, medicínskymi a etickými otázkami, ktoré nastoľuje (a aj tými, ktorým sa nevenuje).
 
Kurátorka výstavy Emily Sargentová vo svojom príhovore v katalógu pripomína antickú povesť o Daidalovi a Ikarovi, ktorá je aktuálna aj v tom, že si pri nej kladieme nielen otázku, čo všetko je možné, ale najmä, kedy (a či) by sme pri zdokonaľovaní mali prestať.
 
Večný pokrok?
 
V tejto súvislosti je zaujímavý postoj istej časti nepočujúcich ľudí, ktorí sa ohradili proti používaniu načúvacích prístrojov. Tvrdia, že ich rozmach ohrozuje existenciu znakovej reči, predovšetkým jej osvojenie si deťmi, ktoré používajú prístroje od malička. To by bola ešte tá menej podstatná námietka, viac-menej kultúrna, ale odporcovia načúvacích prístrojov majú navyše dojem, že ich používanie posilňuje vo väčšinovej populácii názor, že porucha sluchu je postihnutie, ktoré treba za každú cenu odstrániť.
 
Úplne inak sa na problematiku vylepšovania pozerá profesor bioetiky a riaditeľ Inštitútu pre vedu, etiku a inováciu John Harris. Pre neho je záhadou, že niektorí ľudia sa zdokonaľovaniu bránia tvrdením, že človek by sa nemal hrať na Boha. „Ak by sa zamysleli nad tým, akú zlú prácu Boh po väčšinu času odviedol, tak by sa tejto hrôzy zbavili,“ hovorí vo videu, ktoré je súčasťou výstavy. Harris je presvedčený, že ľudstvo nemá alternatívu - buď sa zdokonalí, alebo vyhynie. Keďže planéta Zem skôr či neskôr zanikne, ľudia si budú musieť nájsť nové bydlisko – alebo si ho skonštruovať. To je však otázka najbližších miliónov rokov. V krátkodobom horizonte sa budeme musieť vyrovnať s klimatickou zmenou a novými chorobami, takže proces zdokonaľovania, vylepšovania a prispôsobovania bude musieť byť rýchly a efektívny, inak bude budúcnosť bez ľudí.
 
Vylepšovať aj zdravých?
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/clanky/seriousness/veda/nadclovek_alebo_tuzba_po_dokonalosti
 
Tomáš Mrva
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 9012   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE