ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:47953

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 82 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: rorbinat

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Európa vytvorila nový feudalizmus (komentár)
@ spoločnosť     18.8. 12, 12:27

Mocenské elity sa snažia postaviť nevoľníkov z periférií proti nevoľníkom z jadra. 
 
Aby sme správne pochopili dlhovú krízu v eurozóne, musíme trochu obísť politické záležitosti. Slová, ktoré prezentujú politické autority, nám totiž môžu reálny pohľad na situáciu viac zahmlievať ako objasniť. V tomto článku môžeme zabudnúť na úsporné opatrenia a politické divadlo, ktoré nikam našu spoločnosť nevedie. Úsporné opatrenia by mohli byť efektívne iba za možnosti, že by sa spomalil ekonomický rast, v čom si politické autority vo svojich prehláseniach, že „budeme rásť a šetriť“ dosť protirečia. Kľúčom k porozumeniu eurozóny je snažiť sa pochopiť nový kolonialistický model financovania, ako ho nazval Ch. H. Smith.
 
V starom modeli kolonializmu mocnosť, ktorá preberala vplyv nad národom, začala odčerpávať prírodné zdroje a presúvať ich na svoje územie, kde z nich profitovala. Takže aj kolónia, kde sa produkt vytvoril, musela tovary nakupovať od kolonizátora. V tomto novom modeli kolonializmu sa používa na podmanenie si krajiny dlh a pákový efekt, ktorý kontroluje štát za pomoci centrálnych bánk, ale vlastní ho bankový kartel. Pomocou tohto dlhového zaťaženia občanov periférnych kolónií sa presúva ich kapitál do krajiny, ktorá je ich veriteľom a poskytla im tieto pôžičky. Krajiny z centra (kolonisti) exportujú do týchto kolónií tovary a služby, takže sa ich zisky z kolónií v podstate zdvojnásobia: úroky z dlhu a financovania niektorých aktív ako napríklad nehnuteľností a zisky z predaja tovarov a služieb. Takže spoločnosť, ktorá si peniaze požičia, ich nakoniec aj tak pošle späť.
 
V podstate tak krajiny tvrdého jadra eurozóny skolonizovali národy európskej periférie cez vytvorenie jednotnej meny, ktorá umožnila masívne zvyšovanie dlhu a spotreby. Banky a exportéri z jadra eurozóny preto vykazujú omnoho vyššie zisky. Teraz, keď profil tohto financovania prostredníctvom eura začína prejavovať svoje nedostatky, je stále viac vidieť, ako aktíva a kapitál prúdia z periférnych krajín do centra eurozóny. To znamená, že sa tak podarilo vytvoriť perfektný, zlepšený model feudalizmu, ktorý sme tu mali počas stredoveku. Periférne národy sú zadlžené voči jadru eurozóny a tak sa z daňových poplatníkov v centre stali novodobí nevoľníci, ktorí vytvárajú tovary a služby a tie prúdia do periférií. Na plnohodnotné pochopenie tohto novodobého kolonialistického modelu financovania potrebujeme ešte ozrejmiť niektoré základné charakteristiky systému v eurozóne.
 
 
Pokračovanie: http://finweb.hnonline.sk/c1-56974570-europa-vytvorila-novy-feudalizmus-span-class-koment-komentar-span
 
Charles Hugh Smith
OfTwoMinds
 
Preklad: Mário Filo
TRIM Broker
 
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 10529   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE