ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50168

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 100 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: Auqqzpanny

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Malý tyran: Ako sme prišli o svoje inštinkty
@ čítanie na víkend     23.6. 12, 14:54

Kniha Malý tyran sa za vyše dvadsať rokov od prvého vydania stala klasikou – bohužiaľ aj preto, že problémových detí za tento čas pribudlo. V nasledujúcom úryvku z nového slovenského vydania autorka opisuje kultúrne rozdiely medzi rôznymi spoločnosťami.
 
 
Ako málo sa môžeme spoľahnúť na svoje inštinkty
 
Racionalizmom určovaný životný štýl viedol k otupeniu našich inštinktov. Už nevieme a necítime tak presne, čo je pre bábätko dobré, a čo mu škodí. Spozorovala som to pri svojej práci s rodičmi a odborníkmi z pedagogicko-psychologickej oblasti vrátane starostlivosti o deti s vývinovými poruchami, ktorým premietam filmy z tretieho sveta. Je dobre, keď je bábätko tak pevne zavinuté, že nemá voľné ani ručičky? Nevadia mu prudké pohyby matky, ktorá pracuje na poli? Ako na detskú chrbticu pôsobí neustále prenášanie v šatke či sedenie na zemi? Keď matka nosí dieťa najmä na rukách, či, ako je to zvykom u beduínov, pod závojom, takže nemajú priamy očný kontakt, nestane sa z neho autista? A čo je vôbec dôležitejšie: Priamy telesný kontakt bez možnosti očného kontaktu alebo sa na dieťa z malej vzdialenosti pozrieť a osloviť ho? Neprežíva etiópske dieťa svoju matku ako ohrozenie, keď v tesnom telesnom kontakte s ňou prežíva životu nebezpečný hlad a smäd? A prečo nemajú bábätká na Sumatre či v Peru cumlík? Je pre dieťa dobré, keď ho matka nosí neustále na chrbte, alebo je zahltené vnemami, ktoré nedokáže spracovať? Nepotrebuje dieťa aj pokoj a ticho? Nemusí mať možnosť voľného pohybu končatín?
 
V priebehu industrializácie sa primitívne formy starostlivosti o deti stávali čoraz viac prekonané. Matku nahrádzali predmety a pravidlá: inkubátor, elektrické prikrývky, dojčenské izby so zástupmi postieľok a sklenými stenami, fľašky, detské kočíky, ohrádky. Emócie sa stali vecné, strohé. Oddelenie bábätka od matky sa odôvodnilo medicínskymi a pedagogickými argumentmi. Oprávňovali ho štatistické údaje vytrhnuté z kontextu, napríklad znížená novorodenecká úmrtnosť. Najväčší význam sa pripísal dokonalej medicínskej a technickej starostlivosti. V záujme prevencie infekcií sa zdôrazňovala najmä sterilita. Preto tie sklenené steny medzi matkou a dieťaťom, zákaz prítomnosti otca pri pôrode a prikladania k prsníku. Výlučne racionálne zameraní odborníci nebrali do úvahy skutočnosť, že sterilita sa vkradla aj do emócií. Odôvodnenie sa zdalo dostatočne emočné: Veď aj matka si potrebuje oddýchnuť. Dieťa si musí zvykať na pravidlá. Plač mu neuškodí, aspoň si posilní hlasivky.
 
Čím viac technické pokroky ovplyvňovali životný štýl, tým menej zažívali deti autentickosť:
 
- Prastarú mamu jej matka v detstve nosila, dojčila a nechávala spať v spoločnej posteli so súrodencami.
 
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/clanky/books/ukazky/maly_tyran_ako_sme_prisli_o_svoje_instinkty
 
Jiřina Prekopová
 
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 12059   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE