ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50017

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 104 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: xxxfaxkp

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Život na gauči
@ čítanie na víkend     29.4. 12, 03:01

Aj o banálnych témach sa dajú napísať úžasné knihy, Joe Moran sa rozhodol zachytiť život bežného Brita od raňajok až do polnoci, kedy zalezie do postele a zhasne svetlo.
 
Prečo jedia Angličania na obed sendviče? Kde sa v nich berie ochota stáť v úhľadných radoch? O akom pube sníval Geroge Orwell a prečo sa v nich dnes spieva karaoke? Kniha Queuing for Beginners (Čakanie v rade pre začiatočníkov) má šestnásť kapitol venovaných každodenným rituálom a tomu, ako sa menili od povojnových rokov až do súčasnosti.
 
 V doslove ku svojej knihe autor spomína muža, ktorý si tesne pred postavením Berlínskeho múru požičal v západnej časti metra knihy. V čase, keď ich mal vrátiť, sa však už nedostal na druhú stranu, a tak trpezlivo čakal niekoľko desaťročí. Deň po páde Berlínskeho múru sa slávnostne vybral do knižnice a vrátil, čo si kedysi dávno požičal.  Podľa Morana tento príbeh ukazuje schopnosť každodenných rutinných činností prežiť aj tie najdramatickejšie prerušenia, vďaka oddanosti ľudí voči zdieľaným pravidlám naša spoločnosť môže fungovať.
 
Prísne zakázané vajcia
 
Kniha v mnohých kapitolách nerozpráva iba o Británi, ale vlastne aj o zvyšku Európy. Miestne špecifiká sa však objavia už na začiatku, keď je reč o raňajkách. Tie anglické by mali podľa bežných predstáv obsahovať slaninu a vajce, aj keď takúto záťaž si na ranný žalúdok dnes dopraje málokto. Výnimkou sú turisti prespávajúci v hoteloch, ktorí si túto “srdcovú porážku na tanieri” chcú vyskúšať. Už cez druhú svetovú vojnu sa začal vďaka nedostatku surovín udomácňovať zvyk mať na raňajky cereálie a toast, čo s istými obmenami pretrvalo až dodnes.
 
Návrat slaniny a vajec do obchodov však Briti po vojne vítali s ohromnou radosťou, bola to porovnateľná udalosť ako loď, ktorá do krajiny priviezla prvé banány. Príznačné pre dnešnú Britániu je, že len pred pár týždňami zakázali reklamný šot s mottom “jedno vajce na deň” ako propagáciu nezdravých stravovacích návykov. Producenti vajec si touto reklamou pritom chceli iba pripomenúť podobnú kampaň spred štyridsiatich rokov…
 
Anglické raňajky postupom rokov chladli – v roku 1956 mala teplé raňajky každý deň polovica dospelých a tínedžerov, o dvadsať rokov neskôr to už bol iba každý piaty. Raňajky už v 80. rokoch prestali byť spoločným rituálom, každý člen rodiny sa najedol, keď sa mu to hodilo. Pre mladých ľudí sa ´breakfast´ zmenil na ´deskfast´, raňajky zjedli až v práci za kancelárskym stolom.
 
Mizerný obed, mizerná večera
 
Práve kancelársky život zaznamenal divoký vývoj, z pohľadu cudzinca úpadok. Dnes už takmer nik netrávi hodinu na obede v reštaurácii či kantíne, k britskému životnému štýlu dnes patrí sendvič na obed a hotové jedlo zo supermaketu na večeru. Hoci existujú hnutia ako ´slow food´, ktoré nás nabádajú na väčšiu úctu k samým sebe a pomalému vychutnávaniu si jedla, je to len zúfalá reakcia na trend, ktorý úplne prevalcoval britskú spoločnosť.
 
Hodina tradične určená na obed sa v roku 2000 scvrkla na 36 minút, vlani to už bolo necelých dvadsať minút. Sedem z desiatich ľudí pracujúcich v kanceláriách sa najedlo rovno za svojim stolom, pričom mnohým stačilo iba 3,5 minúty.
 
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/life_style/volny_cas/zivot_na_gauci
 
Ján Gregor

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 11297   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE