ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50168

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 114 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: Auqqzpanny

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Vyšší level tolerancie
@ čítanie na víkend     26.2. 12, 03:11

Alain de Botton, Náboženství pro ateisty, Kniha Zlín 2011


Filozof bežného života zatúžil po transcendencii. Umenie cestovať alebo slasť spočívajúca v dobrej architektúre sú iba predpokladmi kultivovaného životného štýlu. V Náboženstve pre ateistov berie do úvahy aj ambicióznejšie ľudské očakávania. 

Neľakajte sa, nejde o žiadnu náboženskú agitku, ktorá má presvedčiť neveriacich o tom, že sú odsúdení na nešťastie a prázdnotu. Naopak, Botton sa sám – hneď v úvode, aby predišiel akémukoľvek nedorozumeniu – vyhlasuje za člena klubu ateistov. Vyrastal ako syn neveriacich židov. Jeho antikrédo je nekompromisné: „Nikdy som nezakolísal v istote, že Boh nie je.“ 

Viac ako úžas v gotickej katedrále

Náboženstvo vníma ako osvietený intelektuál, ktorý pohŕda predsudkami a nemôže si dovoliť luxus zotrvať v zbytočnom nepriateľstve voči tomu, čo má potenciál zušľachťovať svet. „Musí predsa existovať možnosť zostať zaprisahaným ateistom, a predsa tu a tam nájsť vo viere niečo užitočné, zaujímavé a útešné.“ 

Do tejto chvíle to napriek všetkej úcte k Bottonovej veľkorysosti nevyzerá na šokujúci supervýkon. Ateisti tak ako väčšina náboženských ľudí už dávno prestali nosiť strelné zbrane. Vedia sa kochať gotickou katedrálou alebo si večer pri fľaške vína pustiť cédečko s hudbou, ktorá kedysi dávno vznikala pre sakrálne využitie. Priatelia sa s vyznávačmi iných svetov a tolerujú náboženské rituály svojich príbuzných.

Alain de Botton však ide so svojou zvedavosťou ďalej a hľadá v náboženstvách posolstvá a myšlienkové formy, ktoré môžu inšpirovať sekulárne prostredie. Nezotrváva pri striktne estetickej (alebo historickej) úlohe náboženstva, o tej (väčšinou) nepochybujú ani bruselskí ideológovia či francúzski bojovníci za laický štát. 

Agapé, spolupatričnosť a odpustenie

Náboženstvo ponúka pocit spolupatričnosti, a práve ten v modernom svete chýba. Prestali sme si všímať susedov zhruba v dobe, keď sme prestali spoločne s nimi vzývať svoje božstvá. Ľudia sa identifikujú svojím zamestnaním – a to podmieňuje, či sa dostanú do stredu pozornosti alebo zostanú tvrdnúť kdesi v kúte. 


Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/books/non_fiction/vyssi_level_tolerancie

Ľubomír Jaško

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 8548   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE