ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50016

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 119 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: GraceLed

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Keď prídeme o zmysly
@ čítanie na víkend     13.11. 11, 04:20

Poviedka je ideálny žáner pre dnešnú uponáhľanú dobu. A britský spisovateľ Julian Barnes ich zväčša dokáže napísať tak, že si človek tých pár minút na ich prečítanie nájde

Julian Barnes: Pulse. Jonathan Cape: 2011, 240 s.

Barnes je na Slovensku známy najmä vďaka prekladom jeho kníh História sveta v 10 a ½ kapitolách, Keď ma ešte nepoznala a najnovšie Arthur & George. V češtine vyšli aj jeho diela Jak to vlastně bylo, Žádný důvod k obavám a Pohlédnout do slunce. 

Jeho najnovšia zbierka Pulse je súhrnom textov, z ktorých niektoré už predtým vyšli v časopisoch, prípadne boli napísané pre rozhlas a autor ich doplnil o ďalšie, aby spolu vytvárali organický celok. Teda vlastne dva celky, pretože knihu by sme mohli rozdeliť na dve samostatné časti.

Na záhrade so súčasníkmi

Tú prvú by sme s trochou zveličenia mohli nazvať Na záhrade so súčasníkmi. Jej kostrou sú totiž štyri poviedky, ktoré sa odohrávajú na záhrade Phila a Joanny, kde ich navštevujú rôzni priatelia a postupne tam riešia viac či menej dôležité otázky. 

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako prepis hodnotnejšej krčmovej debaty, postupne naberá hĺbku, ale neprechádza do zbytočného filozofovania alebo intelektuálneho exhibicionizmu. Práve naopak, jedna z postáv dokonca s postupujúcim časom a zvyšujúcou sa hladinou alkoholu v krvi uzemní ostatných replikou: „To je príliš filozofické na túto nočnú hodinu.“ 

Barnes tak prostredníctvom svojich postáv dokazuje, že aj o vážnych témach ako sú americké voľby, postoj k fajčeniu, imigrácia alebo prijímanie eura (aká to irónia osudu!), prípadne o neurózach súvisiacich s nevydarenými vzťahmi, sa dá písať s nadhľadom, odstupom a predovšetkým presnými dávkami nezameniteľného britského humoru. 


Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/books/fiction/ked_prideme_o_zmysly

Tomáš Mrva


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 14706   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE