ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50215

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 74 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: xxxfaxtuud

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Eugen Gindl: Kto využíva iba jeden zdroj informácií, je nahratý
@ čítanie na víkend     18.9. 11, 03:28

„Snažím sa písať o veciach, ktoré iní z rozličných dôvodov obchádzajú. Takýchto tém je veľa, o mnohých sa píše skreslene,“ tvrdí v rozhovore novinár, publicista, scenárista a šéfredaktor časopisu Kozmos, Eugen Gindl. 

Hovoríte o sebe, že ste sociálny liberál so zdravým konzervatívnym koreňom. Neraz upozorňujete na pokrytectvo voľného trhu, v čom je chyba? 

Samotná myšlienka voľného trhu je pozitívna. Voľný trh znamená, že štáty, ktoré sa dohodli, že ho budú uplatňovať, budú dodržiavať jeho zásady. Sú dve. Prvá: nemali by subvencovať svojich podnikateľov, pretože ich nefér zvýhodňujú oproti konkurencii. Druhá: nemali by proti zahraničnej konkurencii, ktorá dokáže vyrábať produkty a poskytovať služby kvalitnejšie a lacnejšie ako domáci, stavať najrozličnejšie bariéry. 

Aká je však skutočnosť? Štáty, aj tie ekonomicky najsilnejšie, štedro subvencujú svojich výrobcov. Na rôzny spôsob, aj nekalo, ich chránia pred konkurenciou zvonka. Napríklad: štedro subvencovaní americkí farmári vyvážajú svoju lacnú kukuricu do Mexika. Mexickí farmári im nedokážu na domácom trhu konkurovať, a tak stratia obživu a po tisíckach, aj načierno, putujú za prácou do Spojených štátov. Američania sa bránia, zvyšujú nepriepustnosť hraníc. Dvetisíc kilometrov dlhý plot a priestor okolo neho zabezpečuje z roka na rok vyšší počet policajtov. Toto nie je rozumné riešenie. Alebo: dnes málokto vie, že najväčšími vývozcami ryže už nie sú ázijské krajiny, ale Taliansko, Španielsko a americký štát Arkansas. Američania vyrábajú dotovanú ryžu a vyvážajú ju do západnej Afriky, kde farmári síce nepestujú dobrú a kvalitnú ryžu, ale z jej predaja žijú státisíce rodín. Lacná americká ryža ich privádza na mizinu. 

Podobných príkladov sú stovky. Postihnutí opúšťajú vidiek, usadia sa na okraji veľkých miest, kde živoria. Počet obyvateľov v tých mestách z roka na rok narastá. Tam, kde v 70. rokoch žilo pol milióna ľudí, žijú tri milióny. Bez práce, alebo za veľmi nízku mzdu. Je to výbušná zmes, ktorá plodí nestabilitu, rebélie a revolúcie. Domáce vlády to zväčša riešia tak, že dovážajú predražené potraviny, najmä dotované obilie. To sa distribuuje za nízke ceny, najmä vo veľkých mestách, aby sa ľudia najedli a nebúrili. Lacný chlieb však priláka do miest ďalších vidiečanov, od ktorých ich drahšie obilie nikto nekúpi. A tak dookola.

Hovorí sa, že nedávne revolúcie v arabských krajinách spôsobili práve zvyšujúce sa ceny potravín, najmä obilia...

... ktoré spôsobilo sucho v Rusku, pretože Rusko sa stalo v posledných rokoch vývozcom obilia do týchto krajín. To isté Rusko, ktoré za komunizmu, ešte ako súčasť Sovietskeho zväzu, nedokázalo dopestovať dostatok obilia pre svojich obyvateľov. Všetci sa pamätáme, že ZSSR nakupoval chýbajúce obilie na Západe. Milióny ton za doláre, alebo za zlato. Pritom k Sovietskemu zväzu patrila úrodná Ukrajina a Kazachstan, ktoré dnes, patria spolu s Ruskom do prvej šestky najväčších vývozcov obila na svete. 

Čo spôsobilo ten zázrak? Veľkí oligarchovia, vlastníci nerastných surovín, skúpili milióny hektárov pôdy doslova za pár rubľov. Zabudli na Lysenka, využívajú podobné agrotechnické metódy ako u nás. Dokážu uživiť nielen seba, ale značnú časť úrody aj exportovať. Zďaleka nevyužívajú všetku pôdu bývalých kolchozov. Prvé veľké úrody zo začiatku 20. storočia prekvapili Rusov tak, že nemali dosť sýpok na uskladnenie obilia. Ani dosť kontrahovaných miest na lodiach, aby ho mohli vyviezť. Dnes svet s ruským obilím počíta, a ak je tam neúroda, má to vážne dôsledky.

Čítala som, že keď Rusi po prvýkrát ponúkli svoje obilie odberateľom v západnej Európe, tamojší roľníci sa vzbúrili.

Vzbúrili sa, lebo to ohrozilo ich zisky. Cena dotovaného obilia v západnej Európe je vyššia, ako cena ruského obilia. 

Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/seriousness/spolocnost/eugen_gindl_kto_vyuziva_iba_jeden_zdroj_informacii_je_nahraty

Barbora Valková  

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 10866   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE