ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:53822

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 86 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: Ahomapanny

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Cestovanie je viac ako pohyb
@ čítanie na víkend     13.3. 11, 01:51

Moderní nomádi potrebujú dať svojmu pohybu zmysel. Presúvaniu za novými výhľadmi venujú toľko času, energie a peňazí, že je najvyšší čas podrobiť cestovanie filozofickej meditácii, ako to urobil Alain de Botton.

Aj takýmto kultivovaným spôsobom možno zdanlivo komerčný charakter turistického priemyslu obrodiť na čosi ušľachtilé a nepoburujúce premýšľavých ľudí.

Pohnútky a obmedzenia

Ku všetkým, čo túto potrebu cítia, prichádza Alain de Botton so svojím Umením cestovať ako na zavolanie. „Filozof každodenného života“ sa o témy a prácu zatiaľ báť nemusí. Inteligentné, filozofiou šmrcnuté uvažovanie sa doteraz vyhýbalo toľkým všednosťou zaprášeným banalitám, že z Bottonových kníh zaiste vyrastie bohatá séria. 

Umenie cestovať sa okrem myslenia nevyhýba práve umeniu. Bottonovými druhmi na cestách sú napríklad Baudelaire, Flaubert či van Gogh. Spolu s nimi chodí po Amsterdame a Madride, blúdi Sinajskou púšťou, Egyptom a Jazernou oblasťou na severozápade Anglicka.

Ako autor klasických bedekrov by sa neuživil, jednoducho je na také marketingové písanie príliš skeptický. Ale práve to je Bottonova podstatná dilema: Nie sme pri cieľoch svojho cestovania úplne zmanipulovaní očakávaním podporeným bežnými zdrojmi? Vieme, kam máme cestovať, kedy, aký prostriedok použiť a kdesi na konci zistíme aj to, čo nás to bude stáť. Nepoznáme však hlavný dôvod: prečo cestovať.

„Realita cestování nebývá totožná s naším očekáváním.“ To však neznamená, že nás musí sklamať. Skutočnosť bude hlavne odlišná. Tak sa môže stať, že namiesto vysnívaného pohľadu na modré nebo nad rozkošnou plážou uvidíme veľký zásobník benzínu s emblémom British Petrol alebo starú búdu pre pasových úradníkov. Na nové miesta (ciele nášho cestovania) nosíme hlavne samých seba.

Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/life_style/volny_cas/cestovanie_je_viac_ako_pohyb

Ľubomír Jaško

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 21809   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE