ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:53361

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 68 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: rshzziktag

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Náboženstvo v ordinácii Dr. Freuda
@ čítanie na víkend     13.2. 11, 02:55

Sigmund Freud, sk.wikipedia.org

Vo svete, kde je libido kráľom, niet miesto pre iného Boha. Historikovi vytesnených komplexov Sigmundovi Freudovi nehrozí miesto na oltári ani prílišná (ba ani len bežná) úcta veriacich. Tí dávajú pred psychoterapeutickou pohovkou prednosť iným miestam na liečbu či záchranu svojej duše.

Freudovská psychológia a náboženstvo vyzerajú byť dvoma radikálne cudzími a nekomunikujúcimi svetmi. Pre nemeckého teológa Hansa Künga je to výborná príležitosť, aby v tomto frontovom území odvážne skúmal možnosti zmieru (alebo aspoň zblíženia). Küng je oddávna odborníkom na dialóg (medzináboženský, ekumenický i vnútrocirkevný). 

Píše o orientálnych náboženstvách v dialógu s kresťanstvom, o Mozartovi a stopách transcendencie, o spoločnom svetovom étose. Jeho intelektuálny pobyt na ostro stráženej hranici býva poctivý. Nevolá po synkretickom miešaní alebo len po lacnej tolerancii, v duchu ktorej zúčastnení dovolia jeden druhému žiť, a nič viac.

Küngova kniha Freud a budúcnosť náboženstva vychádza v českom preklade poriadne dlho po svojej nemeckej pôvodine. Ako to už v našich ostblokových pomeroch býva, o aktuálnosť sa netreba obávať – tieto témy napriek meškaniu nikto doteraz poriadne nereflektoval. V súvislosti s Küngovými esejami nás s veľkou pravdepodobnosťou poteší objaviteľský pocit a sviežosť nového. Hans Küng je výborný popularizátor a vzor všetkým, čo chcú písať kvalitne a súčasne príťažlivo. Otvorená myseľ spojená s fundovanosťou a schopnosťou didakticky komunikovať s čitateľom je lahôdkový mix. 

Pustíme teda Freuda sadnúť do kostolnej lavice? Aspoň tej poslednej, určenej pre plachých zneistených návštevníkov? Samozrejme, väčšina v súvislosti s ním pomyslí viac na synagógu než gotickú katedrálu. 

Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/seriousness/spolocnost/nabozenstvo_v_ordinacii_dr_freuda

Ľubomír Jaško

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 16014   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE