ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50215

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 73 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: xxxfaxtuud

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Ekosystémy a ekorozprávky
@ čítanie na víkend     23.1. 11, 03:27

Ak vám ochorie vaša obľúbená domáca kvetinka, už čoskoro ju budete môcť poslať na vyšetrenie k rastlinnému neurológovi. A počas čakania na jej návrat relaxovať pri niektorej z vašich obľúbených ekorozprávok...

Film Avatar sa považuje za výnimočný aj kvôli zobrazeniu ekosystému planéty Pandora ako vzájomne previazaného superorganizmu, komunikujúceho v rámci jednotlivých druhov, ale aj medzidruhovo a s okolím. Prv než sa pozrieme na reálnosť takéhoto obrazu, pripomeňme si najprv, že Avatar v tom nebol ani zďaleka prvý.

Pri pozeraní scény, v ktorej tisícky jemných svetielkujúcich chápadiel preberajú k životu postavu z filmu som si zrazu uvedomil: toto som už niekde videl! A presne som vedel aj kde – v animovanej japonskej fantázii s trochu krkolomným názvom Nausicaä of the Valley of the Wind. Dnes už dvadsaťšesť rokov stará snímka rozpráva akčný a zároveň poetický príbeh o zdevastovanom svete po jadrovej katastrofe a význame globálneho ekosystému pre zachovanie života. 

A nielen to – sníva o jeho inteligencii, netušenej komplexnosti a informačnej previazanosti. Jej divoká a pestrá toxická džungľa s množstvom prapodivno-úchvatných stvorení niekedy až nápadne pripomína tú pandorskú. A takmer nadprirodzená inteligencia obrovského hmyzieho druhu Ohmu ako keby vedela o každom lístku, ktorý sa pohne v širokom okolí, vrátane globálnych následkov jeho dopadu na zem. Nehovoriac o takých samozrejmých veciach, ako je generačná pamäť druhu a vhľad do vlastnej či cudzej minulosti. Nepripomína vám to trochu niečo?

Režisér filmu Hajao Mijazaki má na svedomí aj iné vydarené diela s viac či menej ekologickou tematikou. Napríklad vysoko hodnotenú a mnohokrát ocenenú Princess Mononoke bolo možné vidieť aj v našej televízii. 


Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/culture/film/ekosystemy_a_ekorozpravky

Slavo Uhrin 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 18343   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE