ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:47953

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 84 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: rorbinat

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Matej Bel - slovenský polyhistor
@ čítanie na víkend     20.9. 09, 03:57

wikipedia.sk

V auguste 2009 uplynulo 260 rokov od smrti významného polyhistora, historika, geografa a editora Mateja Bela.

Matej Bel sa narodil v Očovej neďaleko Zvolena. Otec Matej bol zámožnejší roľník a o jeho matke vieme len, že sa volala Alžbeta Česneková. (Uvádzajú sa aj podoby Cesneková a Cesnaková.) Od šiestich rokov postupne navštevoval viacero škôl, najskôr v Lučenci, potom v Kalinove a Dolnej Strehovej, až sa v roku 1695 zapísal na banskobystrické evanjelické gymnázium. A hoci bol jeho otec poddaný, štedrí darcovia podporovali nadaného chlapca na štúdiách. Aby sa zdokonalil v jazykoch, išiel študovať do Bratislavy nemčinu a do Vesprému a Pápy maďarčinu. Štúdiá filozofie a teológie na univerzite v Halle ukončil v roku 1707 obhajobou dizertačnej práce s názvom Obraz zdravých slov. O rok neskôr nastúpil na miesto konrektora evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Veľmi nepríjemné chvíle zažil v januári 1709, keď ho obvinili zo spolupráce s Rákocim, veliteľom povstaleckých vojsk, a odsúdili na trest smrti. Podarilo sa ho však, našťastie, oslobodiť. O rok nato sa oženil so Zuzanou Hermannovou a narodilo sa im osem detí, z ktorých päť sa dožilo svojej dospelosti. V období pôsobenia v Banskej Bystrici sa Bel venoval najmä pedagogike a vede, písal odbornú prózu a náboženskú spisbu vo viacerých jazykoch. V roku 1714 odcestoval na pozvanie do Bratislavy, kde zostal pôsobiť po celý svoj život. Najskôr ako rektor evanjelického gymnázia a potom ako evanjelický farár.

Prodromus - veľký vlastivedný projekt
Záujem o zemepisné a dejepisné poznatky v ňom driemal od mladosti, a tak sa rozhodol napísať rozsiahle dielo o Uhorsku. Matej Bel začal práce na svojom veľkom vedeckom projekte s názvom Hungariae antiquae et novae prodromus (Posol starého a nového Uhorska) niekedy počas rektorovania na bratislavskom evanjelickom gymnáziu. Cez prázdniny v roku 1716 podnikol svoju prvú výskumnú cestu po Uhorsku a každý rok podnikal ďalšie. Počas nich si všímal nielen Uhorsko z pohľadu geografického, ale aj historického. Kontúry projektu sa vykryštalizovali v roku 1718. Vtedy začal zadávať svojim starším žiakom na gymnáziu dotazníky. Mali v nich podať geografické opisy jednotlivých stolíc, z ktorých pochádzali. Pri zbieraní údajov sa obracal aj na evanjelických vzdelancov, kolegov a priateľov, napríklad na Daniela Krmana, Samuela Hruškovica, Jána Mičinského, Juraja Bohuša alebo Juraja Buchholtza. Náčrt projektu uverejnil Bel aj v lipských Postzeitung (Poštové noviny) a túto skutočnosť využili jeho neprajníci. Obvinili ho zo špionáže pre cudzie krajiny, nazvali ho „vyzvedačom iných krajín a zradcom". Bel sa musel osobne obhajovať pred panovníkom. Našťastie uspel a cisár Karol VI. sa začal natoľko zaujímať o jeho projekt, že súhlasil s tým, aby mu Prodromus venovali. Po vyjdení sa dokonca zaviazal, že bude Belovi ročne poskytovať 400 zlatých na jeho vedecké potreby. S cisárskymi sľubmi to však býva ťažké, Bel dostal sľúbenú finančnú podporu len raz. Prodromus teda vyšiel v Norimbergu v roku 1723 a veľmi kladne ho prijala európska učená verejnosť. Panovník vydal nariadenie, aby všetky stoličné úrady vychádzali Belovi pri spracovávaní jednotlivých opisov (alebo notícií) stolíc v ústrety.

Pokračovanie: http://www.quark.sk/matej-bel-slovensk-polyhistor

Mgr. STANISLAV ŠIŠULÁK


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 21171   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE