ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.


Standard user
lretwelldorr

poč. registrovaných užívateľov:50081

V tejto chvíli prezerá stránku 1 registrovaných užívateľov 122 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: IsmaelRet

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Tarotové variácie 22.
@ čítanie na víkend     18.10. 07, 14:30

Blázon

A sme na konci seriálu. Alebo na začiatku? Dostalo sa mi do uší, že niektorí čitatelia sa nazdávajú, že Magistra Aglaja nie je žena, ale muž. Nuž, treba uznať, intuícia ich neklame. Ako neklame ani tých, ktorí si myslia, že som žena. Možno som oboje. Spievali v lese hoboje. Alebo ani jedno. Možno som skupina ľudí, tajný spolok mágov. Iní moji priaznivci túžia zas po tom, aby som odhalila svoju identitu. Bola by som blázon, keby som to urobila.

Blázon nemá identitu, možno preto mu v tarote priradili nulu. Hovorím o pravých bláznoch, o tých, ktorým nezáleží na tom, aby v číchsi očiach čímsi boli. Môžem však hovoriť o falošných bláznoch, ktorí zapĺňajú lavice parlamentov a akadémií, právnické, realitné, bankové, štátne kancelárie, ulice, nákupné strediská, diaľnice... Áno, nepravý blázon, teda ten, kto uverí, že je len tým, s čím sa stotožňuje, je vďačná literárna téma. Gurdžijev, tento obdivovateľ derviššky šibnutého Hodžu Nasreddina, povedal, že najväčšia chyba akej sa títo „spiaci“ ľudia dopúšťajú je, že sa stotožňujú s tým, čo robia. Čo z nich zostane, keď im niekto vezme podmienky, v ktorých mohli robiť to, s čím sa stotožňovali?

Väčšinou predpokladám, že ten, kto hľadá otázky i odpovede v obrázkoch Veľkých arkán, je do istej miery blázon. Je to blázon na ceste. Nie je to ešte onen blázon, adorovaný hermetickou literatúrou, pretože ten už do cieľa dorazil. Ten už nepotrebuje cestu na to, aby mohol kráčať. Sedí si vo svojej pracovni, v dokonalej anonymite, a kreslí mapy, na ktorých sú cesty hľadajúcich. Blázon na ceste je tretím druhom blázna, jeho miesto je medzi primitívnym bláznom naháňajúcim sa za pozemskými statkami, prahnúcom po neprestajnom upevňovaní a opevňovaní svojej identity a bláznom zasvätencom, o ktorého kartografickom talente sme sa vyššie už zmienili. Rozdiel medzi stresovaným, upachteným, nenásytným a neposedným bláznom, ktorého dobre poznáme z každodenného života a klinicky definovaným bláznom, opatrovanom v sanatóriu, verte či nie, nie je nijaký! Karta Blázon sa prihovára tomu, kto sa rozhodol zanechať všedný zhon a hľadať riešenie v inej dimenzii; prihovára sa tomu, kto už je na ceste od profánneho blázna z blázinca každodennosti k transformácii na zasvätenca. Kto nie je aspoň trochu šibnutý, odklonený od uniformity a repetícií štandardného života, nemá šancu čítať v bláznivých obrázkoch tarotu.

Karta Blázon nie je adresovaná tým, ktorým šialený kolobeh práca-peniaze-zábava-práca-peniaze-zábava-práca vyhovuje a chcú len nikým a ničím nerušení dožiť, dospať. Táto karta nie je adresovaná zasvätencom, ktorí sú už azda mimo všetkých možných kolobehov. Nultá karta Veľkých arkán funguje ako dopravná značka a komunikuje tieto výroky: „Daj prednosť v jazde“, alebo: „Zákaz vjazdu“, alebo: „Zákaz zastavenia!“ alebo: „Zákaz predbiehania“, alebo: „Hlavná cesta“. Zdá sa vám, že sa nahromadili zákazy? Karta Blázon nie je vôbec kartou zákazov, veď má bližšie skôr k túlavému Ježišovi, Budhovi a Zarathuštrovi, než k prorokom Starej zmluvy. Keď som už spomenula zakladateľov náboženstiev: ak Ježišov príbeh budeme chápať doslovne, potom to bol blázon, ktorý nedokončil svoju cestu. Konal neuvážene, impulzívne, jeho slová ubližovali a spôsobovali rozvrat. Bol to anarchista, od ktorého sa - a to teda považujem za dosť bláznivé - už dve tisícročia odvíja náboženstvo mieru a odpúšťania. Ak Ježišov príbeh budeme chápať metaforicky, potom možno zistíme, že to bol blázon, ktorý svoju cestu dovŕšil podobne ako Budha. Na Budhovom príbehu je najdojímavejšia jeho „bláznivá“, „nedôstojná“ smrť: zomrel na otravu. Nezáleží na tom, či ho otrávili alebo jednoducho len zjedol pokazenú rybu. Budhova smrť vnáša do jeho životného príbehu humor. Budha oznámil veľmi závažné a podnes nevyvrátiteľné (pre niekoho ťažko stráviteľné) „pravdy“, aby potom nakoniec zašiel na následky otravy. Takto sa životný cyklus Siddhartu Gautamu, ktorý opustil nestálosť profánneho sveta, dovŕšil v banálnej smrti, v profánnom svete. Bláznivé!
Vrátim sa však k dopravným značkám. Tarotová dopravná značka Blázon hovorí, že si máme dávať pozor na to, aby sme neustrnuli. Ak sme na ceste, máme vedieť, kedy predbiehať, kde a kedy zastať, komu a kedy dať prednosť a kedy máme prednosť my. Literatúra je plná „správnych“ bláznov, o ktorých je nepochybné, že sa na svet pozreli očami Viselca, takže chytili veci za správny koniec a vydali sa správnym smerom. Cestou však ustrnuli. Napriek tomu, že už vedeli, že svet je hore nohami (buď preto, lebo sa všetci zbláznili, alebo preto, lebo „chyba“ je v ich „prijímači“), premohli ich váhavosť a zmätok. O čom inom, ak nie práve o tejto bezradnosti na rázcestiach hovoria príbehy Shakespeareovho Hamleta, Dostojevského Stavrogina, Gončarovovho Oblomova, Melvillovho kapitána Achaba či Beckettových (anti)hrdinov Vladimíra a Estragona?

Bláznovstvo, ktoré je reprezentované kartou Blázon, znamená nezaraditeľnosť. Táto nezaraditeľnosť však nie je programová, nie je výsledkom nejakej vnútornej práce, nemá nič spoločné s hranou výstrednosťou pozérov. Neuchopiteľnosť vedcov. Albert Einstein, Niels Bohr, Erwin Schrödinger, Paul Dirac, Kurt Gödel, Stephen Hawking. To, s čím prišli tieto mozgy, je vrcholne bláznivé a stavia celé obyvateľstvo zemegule do polohy „viselca“. Prínos spomínaných vedcov by sa dal zhrnúť v niekoľkých úsečných výrokoch: „Boh nehrá v kocky“; „Všetko je inak“; „Všetko so všetkým súvisí“; „Nič nie je nemožné“...

To, čo som čítala o kvantovom priestore, o čiernych dierach, o správaní kvarkov, gluónov či hadrónov, ďaleko prekonáva všetko to, čo prinášajú takzvané ezoterické knihy. Popri tom, čo sa deje vo vedeckom výskume, je náplň ezoterických seminárov a kurzov mágie, výplodom slaboduchej fantázie. Skeptikom, ktorý sa stále pýtajú, či také čosi ako mágia môže fungovať, možno odkázať: zostaňte si pri svojej skepse, vesmír nieže je magický, ale je priam hypermagický! To, čo súčasní vedci považujú za seriózny objekt výskumu, je stokrát odvážnejšie a bizarnejšie a bláznivejšie než akékoľvek magické a mytologické knihy. Ak je čo len zlomok pravdy na tom, čo vedci hovoria o správaní sa času, priestoru a častíc, potom zanedlho budú musieť padnúť posledné pochybnosti o prenose myšlienok, ovplyvňovaní na diaľku, cestovaní v čase... Fyzik Niels Bohr povedal, že koho kvantová teória nešokuje, ten nepochopil, o čo ide. O čo ide - nielen vo fyzike, ale vo svete, v ktorom sa nám pritrafilo žiť.

Nechať sa šokovať nejakými teóriami? Nie sme predsa blázni! Alebo áno? Pokiaľ ide o mňa - a nezáleží na tom, či som muž, žena alebo spolok magických experimentátorov - ja sa aj naďalej pokojne nechám šokovať kvantovou teóriou a všetkými ďalšími teóriami, ktoré budú nasledovať a ktoré ju budú vysvetľovať, potvrdzovať, dopĺňať, rozvíjať alebo hoci aj vyvracať. Viete si predstaviť, k čomu by ma mohla priviesť kombinácia čo i len chabých poznatkov o kvantovej teórii s poznatkami o tarote?

Ak si to viete predstaviť a dostávate chuť podobným spôsobom experimentovať, možno ste konečne dozreli na to, aby ste sa pustili do ďalšieho „čítania“ Veľkých arkán. Nech sa páči. Začíname kartou Mág.


Magistra Aglajapošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 20498   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE