ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Stránky Dr. Jesenského  

prihlásení užívatelia

aktívni za posl. 5 min.

poč. registrovaných užívateľov:50215

V tejto chvíli prezerá stránku 0 registrovaných užívateľov 73 anonymných užívateľov.

Vítame nového registrovaného užívateľa: xxxfaxtuud

výstupy
Ak chcete na vašej stránke zverejňovať zoznam správ z našej stránky môžete použiť tento výstup, alebo viac podrobný výstup.
XML/RSS.Kto môže za globálne oteplovanie? Človek alebo príroda?
@ spoločnosť     30.3. 15, 03:51

Pútník pterix  nás upozorníl na článok  http://www.nazor.info/do-roku-2100-budu-zmeny-klimy-na-zemi-dominantne-ovplyvnovane-cinnostou-cloveka/

Prof. RNDr. Milan Lapin PhD. (lapin@fmph.uniba.sk) patrí medzi najvýznamnejších klimatológov na Slovensku. Pýtali sme sa, aký očakáva scenár vývoja globálneho otepľovania atmosféry na Zemi.

Najnovšie merania potvrdzujú skôr zrýchľovanie otepľovania na Zemi, alebo jeho spomaľovanie?

Najnovšie merania potvrdzujú, že v časových radoch globálnej, hemisférickej a aj regionálnej priemernej teploty vzduchu sa vyskytujú odchýlky v jednotlivých rokoch, ktoré sú spôsobené prirodzenou premenlivosťou priemerov teploty vzduchu. Táto medziročná premenlivosť dosahuje pri globálnej teplote až 0,3 °C, pri regionálnej priemernej teplote aj viac ako 1 °C a zapríčiňuje ju najmä striedanie javov El Niňo a La Niňa, výskyt vulkanických erupcií a takých kladných alebo záporných oscilácií ako PDO, NAO, AO a ďalších, ktoré majú trvanie od 2 do 30 rokov. Dôležitý je dlhodobý časový trend vypočítaný najmenej z 30-ročných radov meraní. Takýto trend je s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinený zosilňovaním skleníkového efektu atmosféry a dosahuje od roku 1965 globálne oteplenie asi o 0,8 °C, na severnej pologuli asi o 1,0 °C a v Arktíde viac ako o 2,0 °C. Neboli zaznamenané žiadne náznaky spomaľovania dlhodobého trendu otepľovania.

Aký vývoj teplôt predpokladáte v najbližších 50 rokoch na Zemi a zvlášť na Slovensku?

Aj v najbližších 50 rokoch očakávame podobný trend otepľovania klímy, pričom bude v krátkych obdobiach ovplyvňovaný prirodzenou premenlivosťou klímy. Na Zemi sa oteplí asi o 1 °C, na Slovensku asi o 1 až 2 °C, čo bude do určitej miery modifikované množstvom emisie skleníkových plynov do atmosféry. Emisia skleníkových plynov závisí aj od politických rozhodnutí a od vývoja technológií, preto ju nie je možné presne odhadnúť na dlhšie obdobie ako 10 rokov.

pokračovanie:http:// http://www.nazor.info/do-roku-2100-budu-zmeny-klimy-na-zemi-dominantne-ovplyvnovane-cinnostou-cloveka/

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čitateľov: 7858   verzia pre tlačiareň

Hľadaj užívateľa podla nicku /zadaj aspoň 2 písmená/:


fotogaléria
Dec 07, 2017

dsc_2301.jpg / fotky užívateľov

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (0)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galériepowered by EDGE